hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek,
po nějaké době si tu dovoluji odprezentovat další z mých hradních projektů.
ROUPOV
A na začátek troška historie, co nikoho nezabije :-)

Zříceniny hradu Roupov se nachází nad stejnojmennou obcí nedaleko Přeštic, v okrese Plzeň - jih.
Jméno Roupov je poprvé zmiňováno roku 1250 v predikátu jistého Držka. Není však jisté, že v této době již stál hrad a nebo jeho předchůdce. Z nejstaršího období dějin hradu byly před cca dvaceti lety odhaleny a zkoumány základy velké obytné věže, donjonu. Ty se však dají datovat až do začátku 14. stol. Velká stavební činnost je na hradě doložena až za Něpra z Roupova, jenž byl hofmistrem arcibiskupa Jana z Jenštejna. S jistou dávkou pravděpodobnosti se této aktivity účastnila také dvorská stavební huť Václava IV.
Pozdější husitské války hrad nikterak nepoznamenaly a na konci 15. století proběhla velkorysá, pozdně gotická, přestavba. Jedním z jejích pozůstatků je dodnes unikátně dochovaná černá kuchyně s vysokým dýmníkem.
Koncem 16. století následovala přestavba v renesančním duchu, při níž vznikl také v Balbínovi zmíněný a popsaný velký sál s erbovní výzdobou, kde se nacházelo kolem 300. znaků rozrodu pánů Roupovských. Vytápěn byl navíc zlacenými kachlovými kamny, taktéž s erbovní výzdobou. Bohužel do současnosti se z něj nic nedochovalo. Podoba hradu po této přestavbě je alespoň zobrazena na kresbě Jana Willenberga.

Obrázek

V roce 1607 však zadlužení Roupovští musejí hrad prodat pánům z Janovic a na Žinkovech. Ti jej drží do roku 1704 a pak prodávají Janu Jiřímu z Haubenu. Za něj pak hrad ztrácí rezidenční funkci a začíná postupně upadat. Původní nejstarší část je zbořena a z jejího materiálu postavena mohutná sýpka v předpolí hradu, ta se dochovala dodnes. Roku 1817 se zřítila velká část zdiva neudržovaného hradu a vrchnost povolila rozebírat zříceniny na stavební materiál po požáru nedalekého Merklína.
Dodnes se tedy z kdysi nádherného sídla dochovaly skromné zbytky. Ovšem s vyjímkou černé hradní kuchyně a dosud obývaného předhradí. To je v současnosti v soukromém vlastnictví a na rozdíl od hradního jádra je nepřístupné.

Obrázek Obrázek

A teď k modelu samotnému.
Pokusím se ztvárnit hrad podle Willenbergovy rytiny z roku 1603, tedy po renesanční přestavbě.
Vše začalo loni na podzim návštěvami předlohy s osobami nejpovolanějšími, arch. Zlatou Gersdorfovou a místním historikem Josefem Babkou. Po nafocení všech možných i nemožných detailů, prolézáním křoví a měřením základních parametrů následovala úprava a tvorba modelového půdorysu.

Obrázek

A po několika pokusech něco jako výchozí podoba modelu......

Obrázek

Nicméně už teď vím, že tato podoba dozná jistých změn..........
A vzhůru do tvorby samotné :D
Naposledy upravil(a) Jenda B. dne pát 23.6.2023 19:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Model jsem začal tvořit v mém oblíbeném měřítku 1:200 a jako hlavní materiál hradních staveb jsem zvolil karton o hrubosti 1mm. Práci s ním jsem si už vyzkoušel na předchozím modelu, hradu Boru u Tachova. Co se týče dalších drobotin a detailů, jako jsou např. okenní a dveřní ostění, pasparty, římsy atd., používám papír 160g.
Na vybarvování požívám klasicky tempery a nebo akrylovky.
Stavbu jsem začal jižním palácem, tedy budovou, jejíž podoba se zachovala na již zmíněné Willenbergově rytině. Vnější strana věrně kopíruje toto zobrazení, na nádvorní straně jsem se snažil vycházet z dochovaných zbytků a historických popisů a plánů. Ale díky torzálnosti dochovaných konstrukcí a neúplnosti starých plánů, je zde také jistá míra vlastní fantazie.

Rozložený palác:
Obrázek

Pokus o patinu za pomoci pastelky a suchého štětce:
Obrázek

Zde už sestavená budova paláce včetně nádvorní pavlače:
Obrázek Obrázek

Doplněno o hrázděné prvky:
Obrázek

A jde se na další budovu, což je vstupní křídlo s unikátně dochovanou černou kuchyní. Taktéž vybarveno ve 2D a poté složeno. okna a dveře jsou plasticky zapuštěna na sílu kartonu, okenní kříže jsou z barvené 160g, lepené natupo do samotných oken na podklad, sklo, které je z tmavě modrého papíru, který jsem ještě více ztmavil řídkou černou vodovkou.
Obrázek Obrázek

A opět doplnění hrázděných konstrukcí. Ty jsou jen malované a z důvodu zvýšení plasticity stínované.
Obrázek Obrázek

Tvorba střech, nejdříve nanečisto, kde jsem si vyzkoušel jejich tvar a výšky:
Obrázek

A finální provedení, také z 1mm kartonu. Ten jsem rýhoval tupým skalpelem, abych se alespoň trochu přiblížil textuře prejzové střechy. Poté barvenou akrylovkou a patinováno vodovkami.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Pak následovalo zastřešení pavlače v podobě šindele. Ten je z rýhovaných proužků 160g papíru.
Obrázek Obrázek

No a nakonec první pokusy s terénem v podobě základní styrodurové desky, ze které bude vytvořen. Je zde krásně vidět celkový rozsah modelu. Ale k terénu samotnému až někdy příště.........
Obrázek
Obrázek
Kárl
Příspěvky: 148
Registrován: úte 24.1.2012 18:40
Bydliště: Třebenice

Re: hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od Kárl »

Ahoj,
do architektury moc nechodím, ale tohle mně baví... :shock:
Ty jsi zkrátka, jak se říká, upletl bič. ;)
Pěkný, ať se daří i dál.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od Horas »

Vypadá to skvěle. Ten komín si pamatuju ze Štítů Království českého. Myslel jsem si, že byl uprostřed stavby, ale takhle je ještě lepší.
Uživatelský avatar
viktor
Příspěvky: 16
Registrován: pát 30.3.2018 8:22
Bydliště: Vyškovsko

Re: hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od viktor »

fakt dost dobrý.....
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Roupov / autorská tvorba / 1:200

Příspěvek od Aki »

nádhera! :)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“