Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Odpovědět
Marek Večerek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29.4.2013 8:45
Bydliště: Opava

Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od Marek Večerek »

Říká se, že se sny mají plnit. Před několika lety jsem sehnal, myslím, že to bylo na Aukru, model, který jsem neměl ve svém archivu - Romantický hrad. Naprosto úchvatný model, který Mistr vydal v nakladatelství ErkoTyp. Na podzim roku 2022 jsem si řekl, že je sice hezké, že jsem ho sehnal, ale co z toho, když je jen úhledně založen mezi ostatními modely. Rozhodl jsem si ho postavit.
Samozřejmě jsem nestřihnul do originálu :) Všechny stránky jsem nechal dvakrát zkopírovat. Jednu kopii jsem sestavoval, druhou postupně rozstřihoval a "tunil" model římsami a jinými prvky, které nebyly ve vystřihovánce zpracovány plasticky. Taky jsem chtěl terén "oživit" statickou trávou a křovinami.
Po přípravných pracích jsem začal starým palácem a hned poté novým. Stavělo se krásně. Prostě Mistrovo dílo. Bohužel mi trošku ujela ruka u schodů. Následovala hradba s břitovou baštou...
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Marek Večerek dne stř 18.1.2023 21:38, celkem upraveno 1 x.
Marek Večerek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29.4.2013 8:45
Bydliště: Opava

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od Marek Večerek »

Následovalo purkrabství, černá věž a brána. U purkrabství jsem si pohrál s plasticitou dřevěných trámů. Výsledek posuďte sami. Na nádvoří jsem nalepil hlínu (opět usušený černý čaj) a pak na vrstvu lepidla opět statickou trávu. Trvalo to, jelikož jsem musel vždy jet ke kamarádovi a u něj aplikovat trávu. Neměl jsem ještě aplikátor. Ale Ježíšek ho přislíbil :)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Marek Večerek dne stř 18.1.2023 21:38, celkem upraveno 1 x.
ve.vlaku
Příspěvky: 21
Registrován: stř 2.12.2020 19:13

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od ve.vlaku »

Pěkné, ale chybí tomu alespoň drobná retuš hran střech apod. :(
Marek Večerek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29.4.2013 8:45
Bydliště: Opava

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od Marek Večerek »

No já si zvykl retušovat model až úplně nakonec. Možná bude dobré to změnit, když je to tak vidět...
V každém případě jsem pak pokračoval dvorkem starého paláce, hradbou, příhrádkem a vstupní branou, zase se statickou trávou. S dvorkem a jeho hradbou to byla fuška, musím přiznat, jelikož ukončuje hradní část, která je situována výše a sousedí s níže položeným příhrádkem. Hradbička se zazděnou brankou mi moc nedosedla k starému paláci a musel jsem to zamaskovat...
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od Aki »

Retušovat je potřeba během stavby, vždycky ještě před přilepením danýho dílu. Na některý místa se pak nedostaneš a lehce přetáhneš tam, kam nechceš... Tenhle hrad mi v archívu chybí :)
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od Bakendrid »

Ahoj, kromě přidání retuše bych zvážil vše rýhovat a nařezávat z rubu, jen používat opačné nástroje než jsou naznačeny v modelu.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Romantický hrad (Richard Vyškovský, ErkoTyp)

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Přidávám se k ostatním. Je to ohromná škoda dát si tolik práce s plastickými římsami, ostěním oken, vyřezáváním hrázdění a nemít to zaretušované. To retušování ex post může docela dobře jít ještě na hřebenech střech, hlavách komínů, možná na cimbuří. Ale retuš uvnitř dílů, hrázdění, ostění oken... To už půjde těžko. Opravdu je nejlepší retušovat rovnou po vyřezání a zpracování dílu. Zkus ještě v rámci stavby "přešaltrovat" a pak si to porovnej, jak se ti retušuje "když máš v ruce ještě placku" s tím, jak se ti bude retušovat dodatečně.
Jinak teda tenhle model závidím :-)
Marek Večerek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29.4.2013 8:45
Bydliště: Opava

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od Marek Večerek »

No dobře, pokusím se retušovat už během stavby :D Jde vlastně o to, že mě retušování tolik nebaví a nejsem moc šikovný v míchání odstínů temperových barev...
Ale ta rada s rýhováním mě překvapila. Rýhuji roky tak, jak Mistr psal, že se má rýhovat: z rubu nebo líce. Vše rýhovat z rubu? Že se pak ten díl tolik "nezlomí", nebo je jiný důvod? A rýhuje takto většina z vás?
V každém případě jsem pokračoval dál terény. Tady jsem udělal postřeh: Zatímco vnitřní nádvoří má smysl oživit statickou trávou před nebo těsně po nalepení k hradu, u vnějších terénů je lepší počkat na konec.
Několik prvních dílů jsem pokryl trávou a keři ještě před nalepením k hradu, ale lepidlo spolu s hlínou pak ztvrdlo a špatně se díl lepil. Proto jsem pak změnil strategii a terény jsem nejprve zpracoval a nalepil, pak přišla na řadu hlína a tráva i keře.
Taky moc pomohl vánoční dárek, kdy mi můj dobrý kamarád dal "Static grass aplicator" a nebyl jsem už odkázán na jeho podomácku vyrobený. Je to velmi luxusní věc a "setí" trávy pak šlo skvěle...
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od JanO »

Když rýhuji z rubu, tak si neodřu na hraně barvu. Na retuš by v nejkřiklavějších případech mohla stačit obyčejná měkká tužka.
Dundas
Příspěvky: 5
Registrován: pon 5.3.2012 22:08

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od Dundas »

Retušovat v průběhu znamená sice delší stavbu, to je pravda, ale celkový výsledek je zase podstatně lepší. Když si člověk pořídí vodovky se 48 odstíny, tak je z čeho vybírat a dají se použít místo temper. Na šedou používám vodovkové fixy, které se dají taky pořídit v několika odstínech šedé.
Jinak krásný model, o tom žádná.
cimpr-campr
Příspěvky: 12
Registrován: pon 25.1.2021 23:33

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od cimpr-campr »

Co se ohýbá na rub, tak rýhovat, co se ohýbá na líc, tak nařezávat. Obojí z rubu. Zase stejně jako retuš během stavby přidělá práci a prodlouží čas stavby.
Na druhou stranu zase část času vrátí zpět v tom, že si nepoškodíš tisk a nemusíš retušovat i ohybovou hranu.
Marek Večerek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29.4.2013 8:45
Bydliště: Opava

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od Marek Večerek »

Už jsem si pořídil vodovkové fixy, tak jsem zvědav :D
Přikládám poslední fotografie. Model nalepen na podložku, doplněn statickou trávou a křovinami...
Snad aspoň na závěr model obstojí před přísnými soudci ;)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Romantický hrad / R. Vyškovský - ErkoTyp / 1:???

Příspěvek od Aki »

Nějaká ta hranka ti tam svítí, krapet se ti zvlnily některý střechy, ale jinak to nevypadá zle. :)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“