Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od Michal Traj »

Ahoj, po akci na Chodově jsem se pustil po UDS do nového modelu. Jako základ jsem použil něco málo z T 815 AV-14 od PMHT. Jedná se o nástavbu tzv. Asfaltového kotle, který se na našich silnicích nachází myslím, že docela často a to u oprav děr. Tato Tatrovka mě zaujala především svým tvarem a taky tím, že model právě tohoto typu ještě nikdo nestavěl, takže si myslím že jde o neokoukaný model.
Na modelu jsem dokončil téměř celý podvozek bez náprav a kol (momentálně čekám na dezénky). Nyní pracuji na kotli samotném, kde je největší práce s kopulí, která se docela těžko tvaruje a musel jsem ji stavět na 3x. Po sbroušení a tmelení jsem konečně dosáhl uspokojivého výsledku. Na podvozek jsem použil barvy od Revellu. Odrazky a zadní světla s blinkry jsou z barvy na sklo od firmy KOH-I-NOOR. Základovka (šedá) je od firmy Tamiya. Musím říct že je docela drahá. 100ml/130,-Kč. Je to můj první autorský model, takže doufám že se bude líbit. Fotky kotle přidám zítra kvůli dalšímu progressu.

Foto předlohy:

Obrázek Obrázek

Tak a teď už k samotnému modelu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To je zatím vše. Zítra mám v plánu dodělat doplňky na kotli nabarvit ho a přilepit a připojit k podvozku. Potom budou na řadě nápravy a nakonec samotná kabina, která bude asi nejobtížnější, protože mám v plánu udělat otevírací masku a dveře. ;)
Uživatelský avatar
LSD
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 14:21

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od LSD »

máš to pěkný, jsem zvědavej na ten kotel, zatim se mi to hodně líbí
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od yvan »

Teda chlape, jistě, autorská tvorba se cení, ale nedá mi to.

Zdálo se mi to už u UDSky a vidím to i tady. Celkově na první pohled to, stejně jako UDSka, nevypadá špatně, zaujme to. Ale na druhý a další pohled je to hrozná škoda těch silně nedotažených detailů. Rovné hrany místy nejsou rovné, plochy zprohýbané, slepení na hranách nerovnoměrné, válcové díly polámané a spasování dílů má taky značné rezervy.

To barvení je zaprvé částečná příčina výše zmíněného, ale zadruhé to podle mě, nezlob se na mě, vypadá hrozně. Plochy naprosto nerovnoměrné, přechod černá/stříbrná neostrý, stříbrné plochy nic hladkého.

A ten motor sem, mám ten dojem, někde viděl, nemám pravdu? To potrubí je hodně divný, proč nepoužiješ aspoň drát, ať to má kulaté přechody a kolena. A to vzduchové ze špejlí v podstatě bez kolen uplně bije do očí.

Je to škoda, ty detaily to srážejí hodně dolů. Doporučoval bych dodělat a jako další model zkusit něco jednoduššího, třeba ze starších ABC nebo od Ondry Hejla. Ale bez úprav, pohrát si s detaily, s každou hranou, s retuší a nehrnout se do nějakých větších akcí.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od Michal Traj »

Ahoj, díky za kritiku. Ano vím že model má mnoho a mnoho nedostatků. Nebudu se nijak vykrucovat ani vymlouvat. U mě je největší problém že ať se snažím jak se snažím, nedokážu lepit pomalu. Pak to vypadá takhle. Lepím si prostě pro radost a pro to že mě to baví. Já jsem s modelem docela spokojený. Motor jsi mohl vidět na Chodově a i v Brně. Nově jsem ale prořezal masku (vrtuli), která je ve předu. Jako další model po Tatře plánuju něco z architektury asi nejspíše od Richarda Vyškovského a na tom si dám záležet a budu se snažit si s tím vyhrát tak, jak píšeš. Třeba to bude vypadat lépe. Jinak děkuji ještě jednou za moc hezkou kritiku. Alespoň vím jak na tom přibližně jsem. ;)
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od Michal Traj »

Tak mám po delší době další postup, myslel jsem že to půjde, ale měl jsem problém s namícháním barvy na kotel. Nakonec to ale šlo. Kopule je klasicky z proužků papíru. Na papír je nanesená jemná vrstva sádry, ta je zbroušená a následně ještě přetmelená a znovu zbroušená do konečné fáze. Potom celý kotel nastříkán základovou šedou a nabarven příslušným odstínem, který je pro změnu nabarven akrylovkami. Plachta na násypce asfaltu je tvořena z ubrousku, napuštěného rozředěným herkulesem, následně zmuchlána a znovu rozložena, přebarvena a zašpiněna od asfaltu spolu s násypkou, lesklou černou, namíchanou s tmelem. Nyní pracuji na kabině.
Fotky podvozku s kotlem:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Na kotli chybí ještě spousta věcí, jako například žebřík a ovládání pístu na otvírání krytky násypky. Přebarvení blatníků, které jsou ještě zapatlaná od lepidla a spojení motorků na kotli a na podvozku.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od Michal Traj »

Obrázek
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od jezdec »

Nic ve zlém, ale kola to je velká hrůza. Pomuchlané boky, natřené jako od kočky. Kam si pospíchal? Jestliže motor nebude na první pohled vidět, tak kol si všimne každý hned. Určitě by stálo za to je předělat. :!:
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Tatra 815 "Asfalt" / autorský model / 1:32

Příspěvek od Michal Traj »

Tohle není ještě finální verze..Nemysli si že to tak zůstane :D Chtěl jsem jen vědět jak kola budou vypadat na podvozku, proto jsem si je předem nabarvil jen tak bezdůvodně... Pneumatiky čeká přetmelení a znovu přebroušení do hladka..
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“