Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Odpovědět
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj všem,

byl jsem kamarádem požádán jestli bych mu nepostavil nějaké stavby do jeho nově vznikajícího domáciho kolejiště .
A protože já přímo zbožňuju něco nového rozvrtat :D , nechal jsem si popsat jeho představy.
Na začátek bychom prý mohli vyzkoušet výtopnu a že fantazie je na mojí straně.
Takže proč ne, termín žádný není a volná ruka k návrhu mě láká.

Nechal jsem se tedy pro začátek inspirovat (spíš mi byla představa podstrčená) výtopnou v Obratani.
Ambice si s modelem nedělám žádné, jen kdyby ve finále udělal tu správnou parádu na kolejišti bylo by to super.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jako výchozí materiál jsem zvolil strojní lepenku různé síly a start nového modelu si hezky užil ... Hlava plná toho co jak budu dělat :D, asi to znáte.
A jdem na to.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Tak tedy základní tvar a rysy máme, teď půjdem do plniče a pak začne ta lepší část modelařiny.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0/1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj, jsem tu s malým postupem.

Výtopna prošla nástřikem plniče a lehkým odchlupatění. Povrch jsem ale moc nebrousil, protože ve finále by fasáda měla být s určitou hrubosti a nerovností.

Obrázek Obrázek

Podmalba pro opadanou omítku, podmalba je tmavší než ve finále bude, na zesvětlení plánuju použít hruběji nastrouhanou křídu.

Obrázek Obrázek

První vrstva "omítky". Na sloupech bude použitá víc bílá. Nanáším tupováním, aby nebyly vidět tahy stětcem. Stříkat se mi moc nechtělo, to tupování mi přijde že udělá realističtější povrch

Obrázek

No a tady je výsledek nánášení první vrstvy, jakmile začla barva pořádně lepit, ještě jsem odloupal opadanou omítku.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tak to je v kostce vše. Příště bude druhá vrstva , spodní sokl a okení parapety. Ty parapety budu muset ještě zesílit, protože vypadají neměřítkově hubený. No snad to bude koukatelný.

Štefan
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0/1:87

Příspěvek od kaktusak »

Ty ale to nevypadá špatně . Budu sledovat .
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
mám za sebou drobný postup na fasádě - druhá vrstva, jiný odstín, a zesvětlené sloupy a trochu patiny. Začal jsem sokl a to tmavým zákaldem.
Celé to půjde do matného laku.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Tolik pro dnešek, omlouvám se za kvalitu fotek, dneska je venku hunsně.

Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

opět drobný postup.
Obvodové zdi jsou v matu, je to o sto procent hezčí pohled. Nicméně už teď vidím kde jsem nasekal spousty chyb a nebo zvolil špatný postup. Třeba to zamazání staré fasády jsem neudělal dobře, chtělio to ten wash po zachnutí rozetřít třeba vatovou tyčinkou aby nebyl ty skvrny tak konktrétní ... no ale co, příště lépe, už vím jak. Je to testovací stavba.
Tak že máme základ střechy, navrchu bude imitace eternitových šablon. Na zkoušku jsem je udělal z lepenky co byla po ruce.
Je to ale neměřítkově silné, pujdou dolu a už mám koupenou silnou černou čtvrtku. Udělám je z toho.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Tak zdar bando !
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od JanO »

Trochu kacířsky poznamenám, že jako finální podoba by to dobře vypadalo i dva příspěvky výše - rozbitá okna, propadlá střecha, zarostlé v křoví :idea: .
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

V minulém příspěvku zvolený materiál na eternitové šablony nebyl nejštastnější. Měřitkově byly moc tlusté. Strhnul jsem to dolu a zvolil černý karton 220g. To už je podstatně lepší. Byl jsem poučen že ale stejně se takto etrnitové šablony nepokládají (po bližším prozkoumání kritiku přijímám :D ) , a že moje střecha vypadá spíš jako břidlicová. Dobrá tedy bude břidlicová.
Pravda je ta že eternitové šablony na sebe pěkně navazují a je jedna jako druhá. Pro docílení toho efektu by bylo dobré připravit si "zubaté" proužky a lepit je nad sebe. Pak by se dosáhlo požadované přesnosti v diagonále i rovině.
JanO píše:Trochu kacířsky poznamenám, že jako finální podoba by to dobře vypadalo i dva příspěvky výše - rozbitá okna, propadlá střecha, zarostlé v křoví :idea: .
No vůbec to není kacířská myšlenka :-) třeba to tak dopadne.

Tak tedy teď už část střechy po změně materiálu. Následuje přípava komínů a pokračování ve čtverečkované šou :-)


Obrázek Obrázek

Obrázek

Tak zatím !
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Tak zas jeden drobný postup,
Vytvořil jsem základy pro komín na obou stranách střechy , zárověň jsem se pokusil ten základ oplechovat patřičně rezatým plechem. Snad to bude aspoň trochu připomínat.
Na kraji střechy jsem otestoval "omechování". Já myslím že až tam bude krajové oplechování střechy, tak to bude dobré. Nicméně strhnout se ta střecha dá taky :-) a pak udělat lépe.

Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Dneska to neni moc o papíru, ale na instaloval jsem lampu tak se musela hned vyzkoušet.

Obrázek. Obrázek

Obrázek

Tak to jen tak, a ted zpět k papíru, čverečkům a střeše :-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Pěkný sobotní večer,
po krátké pauze jsem u výtopny zpět. Dnes dorazily od Akiho lepty s rámy oken.
Obrázek


To je samozřejmě milón důvodů proč odložit oběd o hodinku nebo dvě :-) ... Musíme přeci zkontrolovat jak jsme měřili, leptali a jestli všechno pasuje. To dá přeci rozum. A hele všechno pasuje ... trošku broušení a sednou tam!
Tak že jsem je ještě před tím obědem opatřil pár vrstvičkama akrylu (šedá, hnědá , lehce černá .... malinko odřít ...)
Obrázek

Po zaschnutí , zkouška na sucho ... vypádá to dobře

Obrázek

Zasklít , patřičně ušpinit ... a šup tam s prvním testovacím oknem.
Obrázek

Obrázek Obrázek

Výsledek vypadá dobře. Fotky z blízka nemilosrdně ukazují neodstatky, ale ve skutečnosti tak nebijí do očí.
Každopádně tohle okno si zaslouží nějakou partičku výrostků co se sem chodí učit kouřit :D .
Zapracuju na tom :-)

Tak zatím a já se vrhám do dalších oken.

Štefan
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od sepecat »

Ty jo, tohle už snad ani není modelařina, ale umění.
Vypadá to fakt pěkně.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
díky za slova chvály, potěší, ale uměním bych to nenazýval ;) , spíš bych to definoval ... hodně velká svoboda lepní,
tak že čistej PUNK :-).
A o to je to zábavnější.

No a když jsme v tom , tak po čase ladění a broušení má jedna strana konečně okna, teď zbývá zatmelit rámy, aby to zbytečně neprosvítalo okolo.

Jinak kdo z Vás ví, kde je dneska konec kouzeníka Zababy? já už to vím :-) !

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

;-) tak dobrou trochu strašidelnou.

Štefan
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od OrasM »

Vidím že eternik si ešte nedal všade, tak ti napíšem typ na zachovanie presnosti pokládky kosoštvorčekov. Môžeš si na strechu nakresliť čiary s pravítkom ako hrany a potom len jednoducho ukladáš jeden štvorček na druhý. Dalo by sa naniesť lepidlo na väčšiu plochu a potom len lepiť jeden štvorček za druhým. Nevravím, že je to tak najlepšie, ale mohlo by to prácu zjednodušiť ;)
Apropo pekná práca. Ja keď nemám predlohu tak niečo také len tak ľahko nevytvorím. Modelarine zdar ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Jednokolejová výtopna pro kolejiště H0 / Nafe_CZ / 1:87

Příspěvek od rybak »

Já myslel, že děláš výtopnu a on je to bordel :lol:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“