Galerie - Zax

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Zámocká kaplnka

Mierka : cca 1:150
Autor : Marián Hlaváč
Vydavateľ : Elektrón/Zenit 3/1992

Toto je pomerne starý model, ktorý má 30 rokov. Model vyšiel ešte raz s trochu upravenými farbami, ja som staval pôvodnú verziu. Chcel som si vyskúšať, ako bude vyzerať popri aktuálnych modeloch architektúry...Má to svoje limity, ale keď tomu človek venuje trochu času stále sa z toho dá urobiť celkom pekný model...
Toto o predlohe napísal autor:
Súčasťou barokových zámockých záhrad a parkov bola veľmi často drobná architektúra - fontány, skleníky, hudobné pavilóny, ale aj malé kaplnky. Často boli neodmysliteľnou súčasťou záhrady, a preto stavitelia kládli veľký dôraz na začlenenie architektúry do prírodného prostredia. Nachádzali sa v príjemných zákutiach a spolu s okolitými stromami či drobnými jazierkami ešte viac umocňovali dojem z celého zámockého areálu.

Moje úpravy:
Samotný model som moc neupravoval, ako ozdobné gule som použil špendlíkové hlavičky. Upravil som vežu, kde som prerezal okná a pridal zvon, hornú časť som vybrúsil zo špajdle a pridal kríž.
Oválnu podložky som si vytlačil na 3D tlačiarni, pridal som nejaké stromy, trávu a pár figúriek...Stále to ale chcelo ešte pridať nejaký pekný detail a tak som začal uvažovať o koči s koňmi...pôvodne som si chcel urobiť nejaký vlastný, no spomenul som si, že pán Vyškovský podobný doplnok urobil vo svojom modely Vily z roku 1901 v Petrovicích a tak som použil model jeho bryčky...Nebolo to až také jednoduché postaviť, ale nejako som to dal...Na bryčke som upravil akurát kolesá, ktoré som si vytlačil na fóliu aby boli priehladné...vo finále som ešte pridal postroj pre kone a to by bolo asi všetko...

Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Halloweenske papierové automaty
(kinetické modely)

aj tento rok som si urobil nejaký ten strašidelný automat, teda vlastne dva... :D

Pennywise

Zdroj: etsy.com

Autor: Keisuke Saka

Jednoduchý automat, po zatlačení tlačítka klaun zmení výraz tváre.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Conservatory Coffin

Zdroj: haunteddimensions.raykeim.com

Autor: Ray Keim

Jednoduchý automat, po zatlačení tlačítka sa zdvihne veko truhly.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Untiring Kitty
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: etsy.com

Video: https://www.youtube.com/watch?v=E7P5UbzDvY8" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od Keisuke Saka. Tento automat sa dá kúpiť na etsy.com. (pdf:2 strany s dielmi + 2 strany s navodom) Úpravy som nerobil, pri lepení všetko sedelo a hotový automat funguje pekne a hladko.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie (Straky)

Mierka : 1:120
Autor : Tomáš Hrebík
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Kaplnka stojí uprostred obce Straky v okrese Nymburk v ČR a bola postavená v roku 1841. K jej dôkladnej oprave došlo v rokoch 1868-1874, kedy bol zhotovený celý nový vrch strechy a veže. V roku 1877 bol nainštalovaný pozlátený kríž na kopulu a v roku 1905 sa zaobstaral obraz Nanebovzatia Panny Márie, ktorej bola potom kaplnka novo zasvätená.V roku 2005-2006 došlo k celkovej oprave vrátane výmeny oltára a znovu pozlátenie kríža na kopuli veže.

Obrázek

Moje úpravy:
pridal som kríž a urobil jednoduchú podložku.

Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Kaplnka sv. Anny (Divín)

Mierka : 1:100
Autor : Michal Vršanský
Vydavateľ : Vystřihovánky vTOM, free model

Kaplnka sa nachádza neďaleko hradu v obci Divín. Jej vznik je datovaný do roku 1775. Bola postavená z kameňov ruín hradu. Okolo kaplnky sa nachádza cintorín pôvodne určený pre významné divínske rodiny. Fotka reálnej stavby:

Obrázek

Model som neupravoval, len som pridal podložku, staval som zložitejšiu verziu...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Vianočná pohľadnica
(Priestorový obrázok v krabičke)

Autor : Miroslav Rigitko a BaJ
Zdroj: Fifík 12/2022

Keďže nám dnes chodí Mikuláš, zlepil som si túto 3D pohľadnicu, ktorá vyšla v poslednom Fifíku.
Sv. Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätých. Žil v 4. storočí v Myre, kde pôsobil ako biskup. Tento deň je spomienkou na jeho dobrotivé činy, pomoc ľuďom v núdzi a na jeho mimoriadnu zbožnosť. Je považovaný za patróna detí. Sviatok sv. Mikuláša je obľúbený najmä deťmi, ktoré sa v tento deň tešia na obdarovanie sladkosťami a rôznymi drobnosťami. Zvykom je očistiť si topánky, dať ich večer do obloka a ráno si v nich nájsť milé prekvapenie. Neskôr sa u nás udomácnil zvyk obchôdzky Mikuláša s anjelom a čertom, ktorí rozdávali darčeky i „čertovské“ odmeny. Tak dúfam, že ste boli dobrí a ráno si nájdete v čižmách sladkosti a nie uhlie ;)

Obrázek

Priznám sa, že som celkom nepochopil ako majú dieliky presne do seba zapadnúť, tak som si to urobil podľa seba, dorobil som k tomu ešte rámik. Je to taká drobnosť na poličku, ktorá poteší...

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Sliding Deer
(kinetický model)

Autor: Keith Newstead

Zdroj: Model Shop - tlačený model zo série Automata Collection

Video: https://youtu.be/qcgfqXdOo-o" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

Napadol nám sneh, tak som si zlepil tento automat od Keitha Newsteada. Škoda, že tento autor už moc netvorí z papiera, jeho automaty sú neskutočné. Kto má záujem, môže pozrieť jeho stránky. (https://www.keithnewsteadautomata.com/my-work/" onclick="window.open(this.href);return false;)
Mne sa podarilo zohnať tento automat v tlačenej podobe, diely boli predseknuté, takže stačilo len retušovať a lepiť. Rozsah bol 3,5 strany plus obrázkový návod. Hotový automat funguje pekne. Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Pop-up Christmas card

Vydavateľ: https://www.mylittlehouse.org/christmas ... -card.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor: Didier Martin

Máme tu vianoce, tak zase pridám nejaký ten betlehem do mojej zbierky. Keďže v ABC tento rok betlehem nebol a Fifík publikoval starší betlehem, ktorý už mám zlepený, popozeral som sa po internete. Na stránkach mylittlehouse.org je hromada vystrihovačiek pre deti, ktoré spracovávajú rôzne časti biblie, betlehemov je tam viac, tak si odtiaľto snáď ešte niečo zlepím. Tento betlehem má formu pop-up karty. Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

THE NATIVITY STORY

Vydavateľ: https://www.mylittlehouse.org/the-life-of-jesus.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor: Didier Martin

Ďalší betlehem zo stránky mylittlehouse.org, tento je vo formáte 3D obrázka. Tak ako je na týchto stránkach zvykom je aj v čiernobielom vydaní, ktoré si môžu deti vymaľovať podľa seba. Ja som lepil farebnú verziu, na ktorej netreba nič meniť, dá sa z toho postaviť kompletný 3D obrázok aj s rámikom. Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek

...pridám ešte prehľad modelov, ktoré som zlepil v roku 2022 (v takom poradí ako som ich postupne lepil) :

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

...a keďže máme 1. január, chcel by som všetkým popriať všetko dobré do nového roku, hlavne veľa zdravia, šťastia a všetkého čo si želáte a prajete a nech nám to všetkým lepí aspoň tak dobre ako v minulom roku ;)
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Christmas Crib with Kings

Vydavateľ: Schreiber-Bogen

Autor: ?

Obrázek

Posledný betlehem tejto zimy, ďalšie snáď pridám budúce vianoce... Mali sme sviatok troch kráľov, tak som rád, že sa mi podarilo zlepiť zrovna tento klasický kúsok od Schreiberu...Betlehem som podlepil 0,5 mm kartónom, namiesto opôr figúriek z vystrihovačky som použil špajdle, na terén som použil umelý mach, celý betlehem som umiestnil do krabice, ktorú som nastriekal čiernou farbou. Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

PEUGEOT 405 TURBO 16 DAKAR

Nedávno nám skončil Dakar, tak si pridám pár ďalších autíčiek do zbierky. (Aj toto autíčko je zo série Dakarských miniboxov. FDS vydal sériu týchto legendárnych áut ako adventný kalendár 2021)

Mierka : 1:100
Autor : FDS model
Vydavateľ : http://www.minimodel.sk" onclick="window.open(this.href);return false; (FE4071-free model)

Pár slov o predlohe:
Toto je auto Ariho Vatanena pre preteky Paríž - Dakar. S týmto autom vyhrala dvojica A.Vatanen - B.Berglund Paríž-Dakar v roku 1990.

Obrázek

Moje úpravy:
Upravil som uchytenie kolesa na streche a ešte pár drobností, auto som trošku zaprášil a urobil jednoduchú podložku. Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

LADA SAMARA T3 DAKAR

Mierka : 1:100
Autor : FDS model
Vydavateľ : http://www.minimodel.sk" onclick="window.open(this.href);return false; (FE4060-free model)

Pár slov o predlohe:

V roku 1990 Lada Poch nasadila na Rallye Dakar tri špeciály Samara (v aute bol použitý motor Porsche), do ktorých usadli Jacky Ickx (so spolujazdcom Christianom Tarinom), Patrick Tambay (s Dominikom Lemoynom) a Jérome Riviére (s Danielom Jacquemardom). Najúspešnejším sa stal Ickx, ktorý preteky dokončil na skvelom siedmom mieste. Jednu rýchlostnú skúšku potom dokonca vyhral! Riviére bol jedenásty, zatiaľ čo Tambay kvôli zadrenenému motoru musel odstúpiť hneď po prvom dni. Štartovné číslo 213 je práve auto J.Icxa.

Obrázek

Moje úpravy:

Trochu som upravil nárazníky, blatníky a ešte pár drobností, auto som trošku zaprášil a urobil jednoduchú podložku.Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

LAMBORGHINI LM002

Mierka : 1:100
Autor : FDS model
Vydavateľ : http://www.minimodel.sk" onclick="window.open(this.href);return false; (FE4061-free model)

Pár slov o predlohe:
V roku 1988 Švajčiarsky tím World LM Racing Team prihlásil jasne červený LAMBORGHINI LM002 na Paríž Dakar (jazdci JO.COUCET - M.KERZEN), a hoci niektoré zdroje uvádzajú, že musel z pretekov odstúpiť, iné zdroje uvádzajú, že toto auto so štartovným číslom 519 skončilo v kategórii Maratón na 10. mieste, čo vôbec nebolo zlé na súkromný tým...

Obrázek

Moje úpravy:
Tu som pridal viac detailov. Najprácnejšia bola konštrukcia okolo korby, na ktorej je lano, ktoré drží náhradné kolesá, ďalšie potom sú: upravená predná maska, rozšírené blatníky, pridané detaily na streche a ešte pár drobností... auto som trošku zaprášil a urobil jednoduchú podložku. Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Mercedes 450 SLC

Mierka : 1:100
Autor : FDS model
Vydavateľ : http://www.minimodel.sk" onclick="window.open(this.href);return false; (FE4052-free model)

Pár slov o predlohe:

Mercedes 450 SLC bolo auto s mohutným osemvalcovým vidlicovým päťlitrovým motorom a trojstupňovou automatickou prevodovkou. Mercedes s ním vyhral pár pretekov v roku 1979 a 1980, v 1981 ale značka v rallye skončila... čo sa týka Dakaru, tak dve staršie súťažné 500 SLC kúpil pretekár Jochen Mass a nechal ich upraviť pre Rallye Paríž-Dakar 1984. Modré vozidlá s bielymi pruhmi a štedrou podporou firiem Hugo Boss a Blaupunkt však skončili hlboko v poli porazených. Sám Mass navigovaný Američanom Stephenom Persom v automobilovej kategórii obsadil až 62. miesto, Albert Pfuhl s Hansom Schullerom došli 44.

Obrázek

Moje úpravy:

Upravil som prednú časť, dorobil ochranný rám a ešte pár drobností, auto som trošku zaprášil a urobil jednoduchú podložku. Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Jeep Cherokee

Mierka : 1:100
Autor : FDS model
Vydavateľ : http://www.minimodel.sk" onclick="window.open(this.href);return false; (FE4055-free model)

Pár slov o predlohe:

Tento jeep sa zúčastnil rellye Paríž - Dakar v roku 1990. Posádku tvorila dvojica Cadi / Suire, ktorí skončili na 43 mieste.

Obrázek

Moje úpravy:

Trochu som upravil prednú časť, pridal detaily na streche a ešte pár drobností, auto som trošku zaprášil a urobil jednoduchú podložku.Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“