Příprava před stavbou

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Příprava před stavbou

Příspěvek od Kovi »

Zdravím,

všude tady čtu u zkušených modelářů, že si před samotnou stavbou modelů děláte jakousi přípravu - seznam dílů, kontrola dílů + případný sken modelu...

Vzhledem ke skutečnosti, že já se na ten model vždy vrhnu a pak jen čumím a dumám, tak jsem Vás chtěl požádat o radu, co vše si před samotnou stavbou modelu kontrolujete, jaké seznamy si píšete a tak.... Vy už budete vědět, na co se ptám... :)

Moc děkuji za případné rady :)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
já patřím spíš k dobrodruhům :-). Scan nedělám, když to zvrtám pořídím novou kopii. Někdy si ale stranku s díly vyfotím na mobil abych měl kam nakouknout když je potřeba. Třeba jak se vlastně díly lepí k sobě, nebo když uříznu lomovou čáru.
Určitě ale u každého modelu prosedím hodně času, hledáním fotografií skutečného objektu.
A možná se jako příprava dá považovat to, že si namíchám buď tempery nebo otestuju jak budu míchat vodovky na retuš.
Štefan
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj kolego,

po pravdě to mám asi jako ty, vezmu model a pustím se do práce. Když nevím, tak čučím a dumám :lol: Myslím si, že to je o zábavě a né o zakládání seznamů dílků a dělání si copií. Modelařina je o tom si umět poradit a naučit se improvizovat. Když člověk opravdu neví kudy kam, tak zde na DF se najde vždy dobrá duše, která pořadí, pomůže ;)

Ať se ti daří Jakub.
míša kulička
Příspěvky: 266
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od míša kulička »

Nafe_cz: "Scan nedělám, když to zvrtám pořídím novou kopii" - promiň, ale mi to zní divně, odkud tu kopii pořídíš potom?
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od Nafe_CZ »

míša kulička píše:Nafe_cz: "Scan nedělám, když to zvrtám pořídím novou kopii" - promiň, ale mi to zní divně, odkud tu kopii pořídíš potom?
Máš pravdu, napsal jsem to blbě.
Pořídím novou vystřihovánku. Z kopií mnou vlastněných vystřihovánek, lepím jen v případě když dělám nějaké pokusy a velké úpravy.
A to nebylo ani v případě Dráťáků ... na ty zatím padly 2 zakoupené 1:25 a třetí kus čeká na odvahu.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od Toptop »

Celkem zajímavé téma.

Já to mám hodně podobné jako Jakub a Štefan. Scan si nedělám; buď si poradím, v krajním případě požádám o pomoc komunitu :) (ale to se stalo jen jednou v životě). Před stavbou si obvykle prohledám fóra s reporty staveb (tady, slovenské, polské) a hledám zkušenosti, zejména případné chyby modelu, abych věděl, do čeho jdu. Jak říkal Werich: "Chybama se člověk učí, blbej vlastníma." Pak většinou zkouknu nějaké dostupné fotky předlohy, v případě, že zjistím nějakou zásadní rozdílnost, přemýšlím, jak to na modelu napravit. No, a jinak se s modelem prostě mazlím; listuju, prohlížím, vidím-li nějakou komplikovanost, snažím se jí porozumět a vymyslet, jak ji budu dělat. Poslední, co dělám těsně před začátkem stavby, je namíchání retušovacích barev. Hlavní barvy si udělám větší množství, aby mi (pokud možno) vydržela na celou stavbu a já se v průběhu stavby nemusel zdržovat opakovaným mícháním stále též barvy. A pak už řežu, lepím....
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od pan Tau »

Jsem na tom podobně, seznamy dílů nedělám. Na druhou stranu jsem teď u tatry využil seznam od Vaška.
Když se rozhodnu pro nějaký model, tak v dostatečném předstihu před stavbou si v něm listuju, dobré to je před spaním, taková četba na dobrou noc, a taky procházím stavby na fórech. Barvy na retuš většinou nepřipravuju, mám šestery vodovky a tempery, tak tam příslušný odstín většinou najdu. A když je potřeba namíchat, tak v průběhu stavby. Fotky předloh většinou procházím v průběhu stavby.
míša kulička
Příspěvky: 266
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od míša kulička »

Koukám na díly (dlouho, i půl roku než se do modelu pustím)
pročtu si návod
pohledám fotky nebo videa na netu
napíšu si co se dá ještě vylepšit (blinkry vytáhnout z folie třeba)
dopředu si připravím kartony na podlepení a nepapírové díly ( dráty a pod.)
nabrousím zdravotnické jehly a matkojehly ( upravené jehly na výrobu matic)
hlavní barvu na retuš si namíchám dopředu ( fekal je celý šedý třeba, tak dostatek správné šedé)
pokud najdu stavbu někoho jiného tak si ji pořádně projdu ( vícekrát )
a jednou se rozhodnu a jdu do toho.
scan nedělám, nemám v okolí nikoho s inkoustovou tiskárnou a copycentrum tiskne všude laserově.
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Příprava před stavbou

Příspěvek od Kovi »

Děkuji za názory a těší mě, že jsem na tom podobně, jako vy, co jste napsali své postupy... :)

...nejprve se kochat prohlížením, dívat se okolo, drbat si hlavu, jak to asi udělat, sbírat odvahu začít lepit a nakonec do toho spadnout a pak si říkat jen těéé prd... zadek, co s tím... :D
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“