Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Lopraisovi

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Lopraisovi

Příspěvek od Jirka Z. »

Úvodem se musím přiznat, že do této sekce nakukuji vždy po delší době. Docela mě tedy překvapilo, že je tu snad více "hasičáků", než v sekci hasičské techniky... :lol:

Teď ale trochu vážněji. Po smutné zprávě o Karlu Lopraisovi jsme se ještě mezi svátky s Martinem Svobodou z Ostravy domluvili, že v rámci jeho letošní soutěže (pokud tedy Covid dovolí) uděláme pravidelnou dakarskou speciálku jako Poctu Karlu Lopraisovi (detailní info nechám na Martinovi).

A abych přispěl i já svou troškou, tak jsem se v minulém týdnu pustil také do práce. Vybral jsem model speciálu, na kterém Monsieur Dakar dovršil svůj první hattrick vítězství v roce 1995. Více k předloze i modelu psát netřeba, protože nejsem první, kdo se do tohoto modelu od p.Vintra pustil. Model budu stavět s využitím dílů z komfort packu.
Obrázek

Stavbu jsem začal svou nejméně oblíbenou částí, a to koly.
Obrázek Obrázek Obrázek

Protože se mi nelíbí "gumové" díly lesknoucí se jako psí ..., přistoupil jsem u kol (také kvůli sjednocení vzhledu běhounu a boků) k přetření pneumatik akrylovou barvou od Revellu. Na fotce vlevo původní stav, vpravo již natřené.
Obrázek

A konečně alespoň první kousek hotový - čtyři kola, celkem 56 dílků.
Obrázek

Dál jsem se pustil do motoru, ale o tom až příště.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od MatesHK »

Pěkná práce s koly. Jen tak dál s HASičáky tady máme bohaté zkušenosti ;)
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak po týdnu zase nějaký posun. Dlouhé dakarové večery jsou za námi, tak uvidíme jak to půjde dál. Zatím se s modelem docela peru - ne ohledem konstrukce, ta sedí bez problémů. Ale kvůli laserovému tisku - neumím s ním moc pracovat, takže hlavně zpracování malých dílků podle toho vypadá...

Po dokončení kol jsem se pustil do (zatím) tří separátních celků - rámu, nástavby a motoru. Pomalu začínám připravovat i vybavení do kabiny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od MatesHK »

Malé dílky jsou trochu zaludností. Řeč je hlavně o těch malých válečcích na motoru a brzdiče atd... je zapotřebí je vlhčit, ale s citem a moc to nebrat do rukou. Ale žádný strach já jsem na tom stejně.

Jak koukám na tu nástavbu tak mě zajímá ta chlopeň?
Obrázek

Ta tam určitě nemá být. Strecha se lepí až na samotný boční díl. Koukni se ke mě do HAS série nebo k jiným borcům, co staveli HASky. Najdeš tam dost fotek i postupů.
http://www.papirove-modely.cz/galerie/14508" onclick="window.open(this.href);return false;

Rozhodně bych doporučil nástavbu podlepit. Pokud tedy nejdeš cestou podle návodu. Tudíž s využitím žeber.

Každopádně ti přeji ať se ti daří a dotáhneš to až do cíle.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od Jirka Z. »

Děkuji za komentář. Takto to dopadá, když člověk nekouká do návodu... A staví stylem "to se asi bude lepit sem..." :D Ta chlopeň byla moje pomocná. Naštěstí se dala odstřihnout, takže škody na výsledku minimální (i bez chlopně bych to asi lépe nedoprasil, než to mám nyní...) :D . S podlepováním jsem počítal - 1mm kartonem jsou podlepeny všechny 4 boky a dno nástavby.
Obrázek Obrázek Obrázek

Jinak jsem se uplynulý týden potýkal s naprostým nedostatkem času (hold práce vola. Teda volá jsem chtěl říct... :) ). Takže kromě nevelkého postupu na nástavbě jsem si připravil pouze sedačky do interieru a začal si připravovat nějaké součástky na podvozek.
Obrázek

K dnešnímu dni ukazuje počitadlo 173 zpracovaných dílků.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak postup na tomto modelu je minimální. Dodělal jsem jenom něco málo kolem zadní nápravy a nástavby.
Obrázek

Musím ale říct, že v tuto chvíli model odkládám na nějakou dobu do krabice. Tuhle dakarku jsem začal stavět souběžně s polským letadlem s tím, že s letadlem se budu trápit a k tomuto modelu uteču na pohodu. Bohužel opak je pravdou - neskutečně tady bojuju s laserovým tiskem (prostě s ním neumím a výsledek se mi strašně nelíbí) a z mého pohledu s nepřehledností návodu. Takže si teď sám pro sebe musím rozhodnout, jak s tímhle modelem dál a bez dočasného pobytu v krabici se to bohužel neobejde. Snad to tu brzy zase rozjedu.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od kaktusak »

Asi nejsem ten pravý , který by měl říkat neházej model do žita ( kotle ) , ale přesto to zkusím . S fotek to na mě působí dobře , já taky bojoval s návodem ( každý autor má svůj rukopis ) , ale tady na Df je tolik hasek co tady Martin rozjel Hasmánii , že je kde opisovat a radit se . Ted když budu lepit další Vimosku tak už to půjde samo . A ten laser nemáš nějak odrbaný , soudím podle fotek . Když už i já říkám zkus to ještě chvilku uvidíš , že to půjde tak tomu dej ještě šanci . Budu sledovat a doufat , že se to nevzdáš.
Uživatelský avatar
Šedivka73
Příspěvky: 22
Registrován: sob 24.11.2018 12:14
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Tatra 815 HAS Dakar 1995 / Vimos / 1:32 - Pocta K.Loprai

Příspěvek od Šedivka73 »

Ahoj, také jsem bojoval s laserovým tiskem. Teď stránky před lepením přestříkán lehce několikrát matným bezbarvým lakem (důležité opravdu jen lehce a více vrstev, než jednou a moc a
stránku rozdělit na více částí). Pak se s tím pracuje mnohem lépe. Můžeš zkusit na kousku a uvidíš. Používám tento lak: https://www.barvylakyjanu.cz/bezbarvy-l ... atny-400ml" onclick="window.open(this.href);return false;

Kulatiny roluju tak že si na stůl položím namočený a vyždímaný bavlněný hadřík, na něj dil položím, on lehce natáhne vlhkost a pak se lépe stáčí a nepraská tisk.
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“