Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Pořád tady čtu "v podstatě novostavba" a "vytvořit v podstatě od nuly"... Tak si tak říkám, jestli si použitím dílů z vystřihovánky tu stavbu zbytečně nekomplikuješ :)

Ale vážně: velkej respekt!
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Popravdě někdy mám ten samý pocit, že by bylo snazší to zkreslit celé sám :lol:
Třeba teď při stavbě závěru originální díly vlastně používám pouze na textury. Jen jeden díl půjde víceméně využít tak jak je. Návod beru jen jako souhrn obrázků kde si fajfkuji jednotlivé sestavy, které už mám hotové. Archy s dvěma sadami pásů a třetinu pojezdových kol mám na podlepování. Pomalu se ale dostávám do fáze, že mi docházejí díly na vyzobávání textur do interiéru...asi bude třeba třetí výtisk. Až přijde moje další objednávka do GPM na ještě jednoho Jagdpanthera předpokládám, že zavedou kvótu dva výtisky na osobu :twisted:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Parádní prácička. ;)
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Dokončil jsem závěr zbraně. Jak už je zvykem autor vystřihovánky se s touto částí moc nepáral a zjednodušil co šlo. Nakonec mi nezbylo nic jiného než v podstatě vše vytvořit znovu. Z původního dílu jsem získal textury a základní rozměry. Následně jsem práci rozdělil na tři samostatné části.
Jako první jsem sestavil oblast pod tlumiči zpětného rázu společně s bočním oplechováním. Levý plech potřeboval jen vyřezat otvory a trochu upravit tvar. Pravý jsem nahradil úplně novým dílem, který více odpovídá předloze a přidal drobné díly.
Druhá část byla samotný závěr. Tvar jsem se pokusil co nejvíce přiblížit realitě, doplnil jsem uzamykají mechanismus v zavřené poloze a pár dalších dílů.
Nakonec přišla řada na rám před závěrem. Ten ve vystřihovánce schází úplně. Sestavil jsem ho z cigaretových papírků, drátků, zbytků různých dílů a pokusil se trochu ho barevně přiblížit zbytku kanonu pomocí pigmentů.

Jako pokračování mám v plánu dodělat hlaveň.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Opět skvělá propracovanost i zpracování! SUPR!
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Hlaveň je dokončená. Nejprve přišla řada na rozhodování jak kanon vlastně poškodit, abych ospravedlnil jeho vyjmutí z vozidla. Po pár dnech bádání jsem se rozhodl hlaveň zhruba uprostřed ,,prostřelit" a spodní část pláště odlomit. Nejdřív jsem tenhle typ poškození považoval za vcelku ojedinělý jev, ale fotek druhoválečné techniky s poškozenými hlavněmi je víc než bych čekal, pokud vezmu v úvahu jak malý cíl představuje. Kanon KwK 43/3 L/71 měl z důvodu vysokých tlaků a extrémní úsťové rychlosti hlaveň vyrobenou jako dvoudílnou. Rozdělení na dvě části umožňovalo snazší výměnu opotřebovaných či jinak poškozených hlavní. Nicméně při zásahu přímo do hlavně docházelo často k průniku drobných střepin do částí blíže k závěru a poškození vnitřních ploch, což ve finále znemožňovalo správně navést náboj do komory, případně dovřít závěr a bylo třeba vyměnit celý kanon.

Z motání hlavně jsem měl respekt, ale nakonec to šlo vcelku snadno. Do poškozeného místa jsem vložil imitaci vnitřní části, abych znázornil sílu stěn. Následně jsem stěny rozmáčel lepidlem a zlehka naznačil vyhrnutí materiálu po průletu projektilu zprava doleva ve směru jízdy. Dále jsem upravil přechod mezi tenčí a silnější částí hlavně, protože původní řešení se mi moc nelíbilo. Nakonec přišla řada na úsťovou brzdu. Ta sama o sobě není úplně špatná, ale i tak jsem se rozhodl upravit její tvar a doplnit vnitřní přepážku mezi komorami brzdy.

Poslední část, která z kanonu zbývá vysochat je štít.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Petr Velecký »

Paráda ta hlaveň....

Petr
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Pěkně si s tím hraješ, super.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od VašekS »

To je opravdu hodně dobrý.
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Dneska dorazil v pořadí již třetí (a doufám že poslední) dárce textur, takže můžu v klidu dokončit štít kanonu. Těžko říct jestli si o mě v GPM myslí, že jsem tak neschopný a na dokončení modelu potřebuji tři výtisky nebo že si doma stavím tankovou brigádu :D

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Štít kanonu je hotový. Přiznám se rovnou, že to co vidíte na fotkách, je třetí generace. První dvě skončily v koši. Ze začátku jsem se bláhově domníval jaká tento díl bude brnkačka. Bohužel opak byl pravdou. Štít je ve skutečnosti ocelový odlitek s tak složitým tvarem, že ve chvilkových stavech zoufalství kdy se mi nedařilo vytvořit z papíru přijatelnou podobu, jsem uvažoval o vytisknutí na 3d tiskárně. Nakonec jsem došel k názoru, že bych nerad model kazil plastikovým dílem. Lepší tvar už z papíru zkrátka vysochat nedokážu a tak finální štít je takový kompromis mezi realitou a mojí schopností je jí přiblížit.

Oproti dílu z vystřihovánky jsem v souladu s originálem změnil tvar otvoru pro hlaveň z kulatého na čtvercový. Rozdělením textur jsem naznačil licí spáry, na bocích přidal otvory pro montážní kameny, které drží štít z vnitřní strany rozepřený o čelní pancíř a ,,odvrtal" montážní šrouby na horním a spodním lemu. Poté jsem na spodní straně doplnil otočný čep lafety kanonu.

V pokračování zbývá vyrobit poslední část mezi Saukopfem a štítem a následně celý kanon konečně sestavit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Ty jsi taky dobrej pacoš. :D
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Marson »

Aha. Aha. A ...
Tak moment, kde se dá koupit ten zmenšovací paprsek? Asi ho nutně taky potřebuju :D
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Fakt masakr, už to říkám poněkolikáté. Tohle až bude pohromadě.... Hltám každý příspěvek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Konečně jsem si vyšetřil chvíli času, dokončil poslední část Saukopfu a následně sestavil jednotlivé sekce kanonu dohromady. Neobešlo se to bez problémů, protože celá sestava drží pohromadě vlastně jen na čepu lafety. Díky tomu se z udržení geometrie při lepení stala noční můra, ale nakonec se to tak nějak povedlo. Původně jsem podpěrné dřevěné fošny chtěl dělat až při tvorbě diorámy, ale kanon byl v úložné krabici velmi nestabilní a tak jsem je vyrobil hned za pomocí balsy, mořidla na dřevo a pigmentů.

V další části dodělám demontované a montážní díly kanonu, abych mohl práce na hlavní zbrani uzavřít.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“