Galerie - Zax

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Dnes máme sviatok 3 kráľov, tak pridávam posledné betlehemy tohtoročných sviatkov, ďalšie snáď pridám budúce vianoce.


Betlehem - adventný kalendár

Vydavateľ: DON BOSCO vydavateľstvo

Autor: Eva Nocarová

jednoduchý betlehem len z 3 častí, samostatne sa lepili len hviezdičky.

Obrázek


Betlehem

Vydavateľ: Kreativ 1/2021

Autor: Kristína Kemeniková

Betlehem, ktorý som objavil v časopise Kreativ, vlepil som ho do papierového boxu.

ObrázekObrázekObrázek

Betlém

Vydavateľ: ABC 25-26/2020

Autor: Jana Dlouhá

betlehem, ktorý už tradične vydáva časopis ABC. Aj tento som vlepil do papierového boxu.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Boží muka na Vyšehradě

Mierka : 1:40 (A4)
Autor : Tomáš Hrebík
Vydavateľ : free model, da sa stiahnuť tu:
https://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=154&t=6989" onclick="window.open(this.href);return false;

ďalší prírastok do série sakrálnej architektúry je táto táto drobnosť. Pár slov o predlohe:
...Boží muka sú zo 17. storočia, mozaiky svetcov asi z 20. storočia...
Model postavený viac, menej bez úprav, akurát som pridal trávu a na oživenie figúrku...
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Dražovský kostolík sv. Michala archanjela

Mierka : 1:120
Autor : Mgr. Juraj Gonšor
Vydavateľ : SVAP

Pridávam ďalší kostolík, pár slov o predlohe:

Obrázek

Kostol bol postavený v polovici 11. storočia. Objekt predstavuje typ románskeho emporového kostola s jednoloďovým priestorom ukončeným polokruhovou apsidou. Jeho dnešný stav je po pamiatkovej obnove z rokov 1993 – 1999. Kostol mal dve empory (chóry), jedna sa nachádzala pod vežou a druhá bola umiestnená na epištolovej strane.

Model postavený bez úprav, akurát som pridal trávu a pár figúriek ovcí...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Kostol svätého Michala archanjela (Veľký Klíž)

Mierka : 1:120
Autor : Ondřej Hejl
Vydavateľ : SVAP

Pár slov o predlohe:

Obrázek

Kostol svätého Michala archanjela je románska sakrálna stavba v obci Veľký Klíž (v jej miestnej časti Klížske Hradište) v okrese Partizánske v Trenčianskom kraji.Kostol je skutočným skvostom románskeho stavebného umenia. Vznikol pred prvou polovicou 12. storočia (udáva sa rok 1130), kedy tu postavili malý kostol, ktorý sa stal centrom duchovného života tunajších obyvateľov. Stavitelia kostolíka v rozpore s vtedy zaužívanou koncepciou výstavby pristavali k lodi valcovitú vežu, čo dodnes robí z kostolíka jedinečný unikát v celoslovenskom meradle. Všetky ostatné známe kostoly z tohto obdobia stojace na území Slovenska mali totiž vežu postavenú na pravouhlom pôdoryse alebo ju nemali vôbec.

Model postavený bez úprav, akurát som pridal trávu...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Budatínska Lehota

Mierka : 1:??
Autor : Jaroslav Jablonský
Vydavateľ : Vystrihovačky-papierové modely (Perfekt)

Pár slov o predlohe:

V Budatínskej Lehote je zvonica zo 14. storočia. Je to hranolová vežovitá stavba. Spodná časť je murovaná, horná je drevená. Fotka reálnej stavby:

Obrázek

Moje úpravy:
vyrezal som okná, doplnil zvon a kríž z drôtu-ten bol trochu zložitejší, ale vcelku to oživil, ešte som urobil jednoduchú podložku.Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Zvonica (Mšeno)

Mierka : 1:150
Autor : Ondřej Hejl
Vydavateľ : Súbor pohľadníc č.1 - model číslo 3.

Pár slov o predlohe:

Zvonice ve Mšeně patřila církvi československé husitské. Stavba zvonice byla dokončena v roce 1925. Od dokončení se zde konaly pravidelné bohoslužby. Během druhé světové války dochází k postupnému zániku konání bohoslužeb. Po válce již není konání bohoslužeb obnoveno a původní význam stavby zcela zaniká. V současné době je zvonice ve vlastnictví města Mšena, které zde několikrát do roka pořádá výstavy uměleckých děl.
(na pohľadnici je uvedené, že zvonica patrila cirvi bratskej, na internete sa ale uvádza cirkev husitská, tak neviem, ktorý údaj je správny...)

Obrázek

Model postavený bez úprav, akurát som pridal trávu...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Dolný Vadičov - zvonica

Mierka : 1:??
Autor : Jaroslav Jablonský
Vydavateľ : Vystrihovačky-papierové modely (Perfekt)

Drevená zvonica so šindľovou strechou bola postavená v 19.storočí. Fotka reálnej stavby:

Obrázek

Moje úpravy:
vyrezal som okná , doplnil som zvon a urobil jednoduchú podložku. Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Aki »

Nějak zežloutla, potvora jedna :D
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

to: Aki

zvonica je trochu do žlta, ale nie až tak ako v reále, takže je možné, že ju premaľovali, takisto mám nový fotostan a ešte trochu laborujem s osvetlením, tak mi to urobilo trochu svetlejšie fotky ako by som chcel... ;)


Mariánský sloup Nanebevzetí Panny Marie (Kyjov)

Mierka : 1:150
Autor : Ondřej Hejl
Vydavateľ : Súbor pohľadníc č.1 - model číslo 13.

Pár slov o predlohe:

Mariánský sloup by postaven koncem 20. let 17. století z podnětu olomouckého kardinála Františka Dietrichsteina jako poděkování městu Kyjovu za zachování věrnosti císaři Ferdinandovi II. v době povstání českých stavů. Mariánský sloup(Immaculata) je v raně barokním stylu a stojí na štíhlém ionském sloupu na čtyřhranném podstavci.

Obrázek

Model postavený bez úprav, akurát som pridal podložku...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Aki »

Ta zvonička byla původně světlejší, žlutá je až teď...
https://mapio.net/images-p/100664252.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Matúšove hrady - 1.Čachtický hrad
Priestorový obrázok v krabičke

Mierka : ?
Autor : Juraj Hlatký, Ján Hladík
Zdroj: http://www.matusovo-kralovstvo.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Pár slov o predlohe:

Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska, najmä v 13. storočí, keď ho spravoval hradný kráľovský kastelán. V roku 1273 ho napadol a silno poškodil český kráľ Přemysl Otakar II. Medzi prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, načas patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 20 hradov na Považí. V roku 1467 väznili na hrade husitského veliteľa Jána Švehlu. Od roku 1569 boli vlastníkmi hradu spolu s prislúchajúcim kaštieľom v Častkovciach Nádasdyovci, ktorí ho do držby získali svadbou Františká Nádašdyho s Alžbetou Bátoriovou. V roku 1708 dobyli hrad vojská František II. Rákoci a odvtedy začal pustnúť, aj keď začas slúžil ako väzenie.

Obrázek

Táto drobnosť sa dá zohnať na uvedenej stránke spolu s Trenčianskym hradom. Celkom pekne namaľované asi akvarelom (Trenčín je asi pastel), presne sa vojde do fotorámika 15x10, podlepil som to kartónom, zozadu je to nasunuté do fotorámika a drží to ako pribité, takže to ani nie je treba prilepiť. V tom rámiku to vyzerá celkom dobre, akurát sa to nedá moc dobre odfotiť, pretože sa tam všetko odráža...Je to taká drobnosť na stôl, ktorá poteší... :wink:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Chicken and Newborn Baby Chick
(kinetický model)

Autor: Masahiro Watanabe

Zdroj: https://creativepark.canon/en/contents/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Video: https://youtu.be/_aiHQmg59kk" onclick="window.open(this.href);return false;

Počas veľkej noci som si zlepil tento free automat zo stranok Canonu. Mylím, že od tohto autora som zatiaľ nelepil žiadny automat, funguje ale pekne, takže určite nebol posledný. Je tam trošku zložitejší mechanizmus, tak som preventívne podlepil celý podstavec, len som asi zvolil príliš hrubý kartón, čím sa mi trochu rozhodili rozmery. Mechanizmus sa zasekával, tak som to musel celé upraviť, teraz to ale chodí pekne, naviac je to stabilné, takže sa to nerozpadne po pár otočeniach... Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Dueling Pirate
(kinetický model)

Zdroj: AMAZING AUTOMATA PIRATES! (kniha)

Video: https://youtu.be/eQOwvcT8eYo" onclick="window.open(this.href);return false;

tento automat je z knihy AMAZING AUTOMATA PIRATES! V knihe je celkom 5 roznych piratskych automatov. Je tam pár všeobecných slov o pirátoch, potom každý automat je inšpirovaný nejakým slávnym pirátom, návod na zostavenie a 3 listy s predseknutými dielmi. Strihať sa teda nemusí, ale lepeniu sa nevyhnete...ja som si to ešte zaretušoval...kniha je síce v angličtine, ale návod je obrázkový takže sa to skladá v pohode (naviac diely ktoré sa lepia spolu sú označené rovnakými číslami) Je tam ešte priložené fotopozadie s palubou lode.Prvým automatom, ktorý som zlepil je Dueling Pirate, tento pirát pohybuje trupom na základe vcelku jednoduchého mechanizmu. (ďalšie automaty budem pridávať postupne)

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Zvonica z Malohontu: Drienčany

Mierka : 1:??
Autor : Jaroslav Jablonský
Vydavateľ : Vystrihovačky-papierové modely (Perfekt)

Renesančná zvonica z 50-ych rokov 17. storočia. Zvonica má murovaný základ. Je súčasťou areálu Evanjelického a. v. kostola a Pamätnej fary Pavla Emanuela Dobšinského na kopci nad dedinou, odkiaľ je pekný výhľad na Drienčany i CHKO Drienčanský kras. Fotka reálnej stavby:

Obrázek

Moje úpravy:
vyrezal som okná a urobil jednoduchú podložku.Niekoľko fotografií:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Ruské protitankové delo ZIS-2
(Pomník a "skanzen" v Skároši - prvej oslobodenej dediny v okrese Košice-okolie (17.12.1944), 20km od Košíc)

Mierka : 1:25
Autor : Ing. Ladislav Jakubčo, BaJ
Vydavateľ : Fifík

Pridám ďalší kúsok do série pamätníkov a keďže sme 8-9.5 oslávili koniec II.svetovej vojny, pridávam pamätník práve na toto obdobie. Model ZIS-2 vyšiel vo Fifíku, podložku som urobil podľa reálneho pamätníku v Skároši, ktorý vyzerá takto:

Obrázek

Čo sa týka samotného modelu, tak som si myslel, že ide o jednoduchý model, ale tie rúrkové diely neboli celkom jednoduché, aspoň pre mňa...model som sa snažil aspoň trochu vylepšiť-všetko, čo tam bolo len nakreslené som urobil trošku viac plastické, pridal nity, ešte by sa dalo trochu pohrať s kolesami...pridal som trochu patiny...snáď to vyzerá trochu lepšie...podložku som sa snažil urobiť podľa reálneho pamätníka.
Pár fotiek:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“