Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Děkuji za pochvaly a rybakovi za info, takže chladiče budou pravděpodobně otevřené, nebo spíš tak, jak se mi povedou spatlat :) V rámci stavby jsem ještě hledal nějaké obrázky a narazil na stránku http://spitfiresite.com/" onclick="window.open(this.href);return false; kde jsou tedy zajímavé informace a hlavně spoustu obrázků, mimo jiné i takové, které řeší otázku co všechno Spit unesl, třeba toto

Obrázek Obrázek Obrázek

píšou tam k tomu, že takto se vozilo do první linie do Normandie pivo :D
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tentokráte jen krátce, chladiče jsou hotovy a na místě. Stále jsem si říkal, že to nějak nesedí, a až pozdě mě trklo, že ty hrany chladičů mají být malinko zakulacený. Bohužel už to nešlo zvrátit, no co už.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Rohlos »

No vidíš to, tak tam místo bomb plácní bečky Guinnessu a máš super originální model.
Navic bys nemusel řešit, jestli nesl nádrž i bomby zaráz. Tady to máš černý na černobílým. :D
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od VašekS »

Ten spit se sudy má éčkový křídlo, kdežto model má křídlo typu C. ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

Dovolím si nesouhlasit, už MK I. měla dva chladiče - pod levým křídlem byl malý chladič na olej, a pod pravým na vodu/glykol.
Olejový je následně integrován do vodního chladiče jak je i dnes konstrukčně zvykem...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od VašekS »

Já nezpochybňuji chladiče.
Má poznámka se týká typu křídla podle výzbroje.
Typ E - dva kanóny 20 mm dále od trupu + dva kulomety 12,7 mm v krátkých výstupcích blíže k trupu.
Typ C - kombinovatelný, většinou dva kanóny 20 mm blíže k trupu + zaslepený výstupek + čtyři kulomety 7,7 mm (pod červenými záslepkami)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Markulin »

V ABC byla kdysi monografie toho "pivního" spitfira
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím ve spolek, dnes trochu pokročíme ve všech směrech :)
Předem děkuji za konstruktivní příspěvky do diskuze :geek: Co se týče debaty kolem "pivního Spita" tak sudy dělat nebudu a ani neřeším typ křídla, jen mě to zajímalo z toho titulu, co vlastně to letadlo bylo schopný unýst. Takže rozřešení beru toto - unesl přídavnou nádrž + dva kusy bomb, nebo přídavná nádrž + pivní sudy.
Markulin píše:V ABC byla kdysi monografie toho "pivního" spitfira
trochu jsem pohledal a našel, takže jen tak pro úplnost, když už se to tady nakouslo :)

Obrázek Obrázek

No a teď k pokroku ve stavbě. Jelikož na modelu mám možnost pracovat na dvou pracovištích, tak krom křídla jsem začal pracovat i na kokpitu. Na retuš žeber jsem použil barvu co doporučuje Halinski v sešitu, a sice Humbrol H78, jak je vidno chtělo by to trochu zesvětlit, fotky to ještě extrémně vytáhli, na druhou stranu v tom kokpitu to asi stejně moc vidět nebude.

Obrázek

No a jako další součást prezentuji vrtuli, mám ji sestavenou už od začátku stavby, jen jsem ji neměl nafocenou. Měl jsem z toho trochu obavu jak se mi podaří ji slípnout bez přebarvování, přeci jen to tvarování je poněkud složitější. No první list mi trval docela dlouho, ale pak když jsem přišel na to, co přibližně z toho mám vysochat, tak ty zbylé tři byli už celkem v pohodě :) Nevím teda jestli je ten tvar tak jak by měl konstrukčně/funkčně být, ale mě z toho vylezlo tohle. Jinak konstrukce samotného toho kuželu je opět parádně zpracovaná, šlo to samo ;)

Obrázek Obrázek
Eggy
Příspěvky: 107
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Eggy »

Dík za tu monografii, už jsem ji dlouho neviděl a nečetl.
Ta pivní verze je ale lákavá. ;)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím vespolek, legendární elegantní centroplán hotov.

Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tak popoletíme... nedalo mi to a tak jsem se pokusil udělat něco s tou retuší v kokpitu. Teď už to vypadá líp, použil jsem barvy z doporučení ve vystřihovánce a sice Humbrol H78 (zelená) + bílá a krapet šedivý H165 No a pokračoval jsem prací v kokpitu. Palubní přístroje jsem zasklil obyčejnou izolepou.

Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím v novém roce!
Tak jsem se konečně vymotal z kokpitu, nijaké velké úpravy jsem neprováděl, jen se snad zmíním, že jsem nepostupoval úplně podle návodu, ale nejprve jsem nalepil detaily na obě bočnice kokpitu, a pak jsem postupně od předu dozadu zpracovával a vlepoval ostatní žebra a detaily. Zkusmo jsem přiložil obě půlky k sobě a ono to opravdu na sebe pasuje :) Takže mě čeká už jen sedačka a kokpit bude kompletně hotov.
btw jsem rád, že jsem se dokopal k úpravě té retuše, protože těch hran a drátků na přebarvení tam bylo docela dost :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od Bakendrid »

Super práce, těším se na pokračování ;)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Děkuji za pochvalu
a letíme dál. Spíchnul jsem sedačku, tam byl jeden menší zádrhel a sice díl 15h (taková ta plotna mezi sedačkou a nosnou konstrukcí) byl potřeba malinko upravit ve spodní části. Co jsem tak okukoval nějaké další stavby, tak to malinko potřeboval přiříznout každý stavitel. Nic vážného 8-) Jinak zkompletování samotné sedačky s nosnou konstrukcí je tak trochu na odhadu. Jsou tam sice vyznačená místa kam se mají drátkové propojky lepit, ale nakonec jsem to stejně musel udělat tak nějak od oka.

Obrázek Obrázek

no a pak už nic nebránilo vlípnout sedačku do kokpitu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Mezi tím vším jsem si sem tam odskočil k výrobě kostry pro předek letadla. Opět to všechno parádně sedělo, a drží to i bez lepení. No ale trochu jsem to zakapnul, to se ví :)

Obrázek

a pak jsem to celé spojil...

Obrázek Obrázek

...a uvidím jak se s tím bude pracovat dál ;) Ta stavba je opravdu radost, a tak mi to nedalo a zkusmo jsem to jen tak ledabyle přiložil na sebe, myslím že to vypadá celkem slušně 8-)

Obrázek Obrázek Obrázek

Takže zatim ahoj
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Spitfire LF.IX / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Zdravím ve spolek,
tak zase o kousek popoletíme... Když jsem měl přilepenou kostru nosu, tak jsem začal s potahováním obšívky. Začal jsem dílem 16b, aby mi to pěkně sedlo kolem kokpitu.

Obrázek Obrázek

Dál jsem pokračoval dílem 16, který jsem ale nejprve musel zasklít. Folii jsem nahřál a natvaroval podle trupu letadla za kabinou a za pomoci oboustranky jsem to vlepil do dílu 16. a ten nalepil na místo na trupu. Zároveň jsem na nose provedl přípravu pro pozdější lepení výfuků.

Obrázek Obrázek

Pak jsem rozmýšlel jak dál a jako dobrý nápad co jsem někde víděl mi přišlo slepit díly obšívky k sobě a pak to připlácnout na kostru. (v návodě se píše dělat to postupně, nejprve vrch, pak boky a spodní část až po komlpetaci s centroplánem) Takže jsem si připravil díly 17 (vrchní část) a zároveň i sestavu 34 (spodní část nosu)

Obrázek Obrázek

a potom jsem nos zakapotoval, nejdříve vršek

Obrázek Obrázek

a pak i spodek. Spodní část kostry jsem musel před lepením spodku malinko dobrousit, pak si to pěkně sedlo.

Obrázek Obrázek

Možná by se mohlo zdát, že díl 34 bude vadit při budoucím spojování trupu s centroplánem. Ale vadit to nebude, odzkoušeno, zatím nasucho :)

Obrázek

No to jsem se dneska rozepsal, tak pokračování příště :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“