Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKONČENO

Odpovědět
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKONČENO

Příspěvek od Toptop »

V loňském roce jsem navštívil německé město Limburg, kterému dominuje krásná katedrála sv. Jiří. historické centrum města je velmi pěkné, veprostřed města se vypíná kopec s katedrálou a také neméně pěkným hradem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V sousedství katedrály se nachází i diecézní muzeum, v jehož informačním centru byl ke koupi model katedrály, který jsem tam nemohl nechat. Je to moje první zkušenost s tímto vydavatelem. Model je zpracován s příslovečnou německou precizností. Psaný návod v němčině a angličtině je velmi podrobný, ani začátečník by neměl v průběhu stavby tápat. Navíc návodné kresby jsou rovněž výborné a je jich velké množství. Co mě zaujalo na zpracování, to je skutečnost, že model je na jednotlivých arších rozmístěn postupně tak, jaký je postup stavby. Takže si ke stolu vezmu jen jeden či dva archy a ostatní v klidu leží v šuplíku. Navíc člověk nemusí pátrat na mnoha stránkách kde je to poslední okýnko, které potřebuje a nemůže najít. To se mi líbí. Navíc podle začátku stavby je model velmi přesný a promyšleně konstruovaný. Stavba proto jde velmi dobře od ruky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Toptop dne ned 7.2.2021 14:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od rybak »

Impozantní.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

No s tímto vydavatelstvím mám nějaké zkušenosti . I jednoduchý model vypadá suprově .A vždycky to sedělo . Grafiku mají velmi autentickou . Tohle vypadá , že bude i celkem propracovanější model .

Každopádně budu sledovat .
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Toptop »

Věž dostala sestřičku, obě věže čepičku.
Obrázek

K dokončení průčelí katedrály schází střední část se vstupním portálem a velkým lunetovým oknem...

Obrázek

...a průčelí je hotovo.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

A protože je venku zima, přesouváme se na jih. Tedy na jižní stranu budovy. Začátek byl celkem výživný, u toho podloubí jsem strávil celý včerejší večer.

Obrázek
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Toptop »

Od posledního příspěvku toho přibylo poměrně hodně, jen na focení nebylo dost:
1) světla, nebo
2) nálady, nebo
3) obojího.
Dokončil jsem jižní stranu katedrály. Opakuji co už jsem psal; model je sice celkem rozsáhlý, ale dobře konstrukčně zpracovaný, a proto se staví velmi dobře. Autor nabízí možnost stavby jednodušší či složitější s vyřezáním a zplastičtěním oken a dalších prvků fasády, což viditelně budově prospělo.

Obrázek Obrázek

Severní strana budovy je analogická s jižní, jen s drobnými rozdíly v konfiguraci oken.

Obrázek Obrázek

Dále jsem zahájil práce na apsidě na východní straně chrámu.

Obrázek Obrázek

Neodolal jsem a nasucho poskládal sestavu dosud hotových celků

Obrázek
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Bakendrid »

Super, tohle vydavatelství jsem měl za spíš pro začínající modeláře, něco jako betexa, ale teď vidím, že mají v nabídce krásně propracované kousky.
Slepené je to moc hezky ;)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Toptop »

Zkompletoval jsem křížovou věž, opět vše v pohodě.

Obrázek Obrázek

Teď přijde ten hlavní adrenalin. Vše pospojovat k sobě a zakrýt střechami. A bude hotovo
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od Toptop »

Hlásím, že je hotovo.

Krátké shrnutí: Model se stavěl opravdu výborně. Konstrukce byla dobře promyšlená, jednotlivé celky na sebe dobře navazovaly a pohodovosti stavby přispělo i logické uspořádání celé vystřihovánky po jednotlivých arších. Nebyl bych to já, abych si stavbu "nezpříjemnil" chybou při finální kompletaci celků, kdy jsem špatně nalepil celek apsidy a on pak odmítal lícovat s ostatními navazujícími díly. I přesto jsem nakonec dosáhl cíle a jsem vcelku spokojen. Kdybych si svou nepozorností a nešikovností práci maličko nezkomplikoval, byla by to stavba naprosto pohodová a nezáludná. Model umožňuje i stavbu jednodušší verze bez plastických oken a balustrád, takže z mého pohledu stavba vhodná pro velmi širokou škálu modelářů od začátečníků až po fajnšmekry. Na závěr snad jedinou drobnou výtku autorovi, kdy špičky všech sedmi věží zanechal pusté, takže jsem je musel všechny podle fotek svépomocí ozdobit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg / Schreiber-Bogen / 1:200

Příspěvek od kaktusak »

Paráda chlape. Krásný model .
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKON

Příspěvek od sepecat »

Je trochu škoda, že autor používá přerušované čáry, které působí mnohem rušivěji. To bych viděl jako druhou výtku.
Jinak je to pěkná předloha, pěkný model, pěkně slepeno.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKON

Příspěvek od St. Louis »

Moc pěkné. ;-)
mulda
Příspěvky: 202
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKON

Příspěvek od mulda »

Nádhera, fakt by mě zajímalo kam pak ty věci dáváte, manželka mi to tu moc nestrpí :( :D
PS: Je fajn vidět tu nějakého Varáka 8-)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Katedrála sv. Jiří Limburg/Schreiber-Bogen / 1:200 DOKON

Příspěvek od Toptop »

Díky chlapi.
mulda píše:Nádhera, fakt by mě zajímalo kam pak ty věci dáváte, manželka mi to tu moc nestrpí :( :D
Taky s tím mám trochu problém. U tohoto kousku obzvlášť. Vyhradil jsem si na něj už dopředu místečko ve vitríně v kanceláři. Změřil jsem si ten "chlíveček" a porovnal s výškou věží katedrály. Pasovalo to perfektně. Až když jsem stavbu kompletoval mi došlo, že jsem měřil ty věže v průčelí, které jsou výrazně nižší než ta centrální... :lol:
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“