Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:165

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:165

Příspěvek od Toptop »

Dnešní smutná zpráva o odchodu pana architekta Richarda Vyškovského mě opravdu zasáhla. Před pár dny jsem se pustil do stavby tohoto nádherného modelu a netušil jsem, že se jím budu s Mistrem symbolicky loučit. O to větší teď cítím závazek model dokončit včas a co nejlépe.

Když se objevila myšlenka Velké paralelky, přemýšlel jsem, jak nejlépe se jí účastnit. Nejprve jsem si (sportovní terminologií) dal zajišťovací pokus v podobě Rolls-Royce. Na Královskou jsem si nechal pidimodýlek zvonice. Takže pokud jde o účast, mám splněno. Do konce roku zbývá 5 měsíců a já pořád uvažoval o tom, že by bylo pěkné připojit k Velké paralelce ještě nějaký model z kategorie Mistrových majstrštyků. Každý modelář má určitě tu svou Top 10 modelů pana architekta postavenou jinak, ale asi se moc nespletu, když budu předpokládat, že Poštorná bude vysoko téměř u každého. Architektonicky nesmírně zajímavá předloha a tradičně perfektní zpracování, to je záruka parádního modelu a já ho považuji za jeden z klenotů mého modelářského archivu. No a kdy jindy do toho klenotu říznout, když ne při takové příležitosti? A tak jsem se odhodlal. Kdo mě zná, jistě už teď pochybuje. Ano, jsem mimořádný modelářský šnek a tento kousek za necelý půlrok je pro mě mission impossible. Ale zároveň je to výzva a já udělám maximum, abych model dokončil v termínu. Před zahájením stavby jsem si prostudoval již prezentované stavby a především stavba Tomáše B. ze starého fóra mi bude vzorem a zdrojem informací o drobných nedostatcích modelu. Díky za to.

Foto originálního modelu:

Obrázek Obrázek

Model je vytištěn na poměrně velmi silném papíru, z čehož jsem měl dost obavy, které se ovšem zatím nepotvrdily. Model se staví velmi pěkně, zatím jsem zpracoval základ presbyteria.

Obrázek Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od sepecat »

Podle mě jeden z nejhezčích modelů od RV.
Sleduji a držím palce, ať se dílo podaří.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Toptop »

Sleduji a držím palce, ať se dílo podaří.
Díky.

Abych stihl model dokončit v termínu, spočítal jsem, že je třeba zpracovat cca 50 dílků za týden. Prozatím jsem dokonce v mírném předstihu, ale prázdninový rytmus je přece jen volnější, nečekám, že bych takové tempo udržel. Ale snažím se.

Model se opravdu staví velmi dobře, na silnější papír jsem si zvykl. Hlavní střecha je zatím nasazena nasucho jen pro potřeby fotografování.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nyní pracuji na vstupním portálu.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Toptop »

Pokračuji ve stavbě. Zpracoval jsem vstupní portál a jeho dvě věže. Finální kompletace celku byl dost boj, nakonec jsem to uhrál na remízu. Boční segmenty hlavního schodiště potřebovaly mírnou korekci tvaru, ale snad se to povedlo.

Obrázek Obrázek Obrázek

Dále jsem zkompletoval boční kaple jedné strany.

Obrázek Obrázek

Nyní pracuji na kaplích druhé strany.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Toptop »

Po zpracování bočních kaplí následovala kompletace vnější části presbytáře. Vše bez problémů.

Obrázek Obrázek

Další poněkud jednotvárnou částí stavby bylo zpracování všech opěrných pilířů.

Obrázek

Následně provedu kompletaci všech připravených celků, z čehož mám celkem hrůzu...
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od RadekV »

Perfektní volba i stavba. :)
Před léty jsem také lepil a byla to radost. Obrázek
Těším se na pokračování. :) :)
Radek
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Toptop »

Model je hotov. Závěrečnou fázi stavby jsem fotograficky nezdokumentoval, protože k modelu jsem se dostal obvykle až večer a světlo na focení bylo v tu dobu mizerné a času bylo tak málo, že jsem ho raději využil na lepení. Ač jsem se zpočátku obával, zda stavbu stihnu do konce roku, situace se vyvinula tak, že ani účast na poslední akci v Neratovicích nebyla nereálná. Rozhodl jsem se to stihnout. Pravda, poslední křížek jsem na kostel lepil až v pátek v půl šesté a v šest už jsem hnal auto směr Neratovice, ale povedlo se. Model o cca 600 dílech jsem dokončil za 3,5 měsíce, což je na mě tempo nevídané.

Ke stavbě. Celkově se model stavěl parádně i přes počáteční obavy ze silnějšího papíru. Ten sice mírně komplikoval práci s drobnými dílky, ale zase nebylo třeba model vůbec podlepovat. Drobné korekce potřebovaly pouze již zmiňované boční segmenty hlavního schodiště. Složitá byla hlavně kompletace hlavních částí do jednoho celku tak, aby se vše na závěr potkalo. Ale za použití mírného násilí se podařilo. Takto povedený model lze jen těžko vylepšit, takže jsem pouze vyřezal vzduch z hlavní části tamburu (věžičky nad hlavním dómem kostela) a také z balustrády jeho ochozu. Model jsem doplnil křížky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obvykle to nedělám, ale dnes přidám i jednu chlubící fotku. Jednak mám samozřejmě radost, že se model líbil, jednak bych rád ilustroval skutečnost, že model pana architekta Vyškovského je i dnes svou kvalitou zcela rovnocenný modelům konstruovaným, texturovaným a tištěným moderními supertechnologiemi.

Obrázek
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od sepecat »

Krásný kus. Gratuluju dokončení i k ocenění.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

Moc pěkná práce, zasloužené diplomy a ocenění!

Prosím, šoupni pak 2-4 snímky hotového modelu do souhrnné Galerie modelů RV90, výše v této sekci: viewtopic.php?f=70&t=7302" onclick="window.open(this.href);return false; - díky!
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od Toptop »

Děkuji, vloženo.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné / ERKOtyp / 1:1

Příspěvek od St. Louis »

Nádherná stavba a krásně slepeno. Gratuluji. :-)
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“