Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Zdravím, u tohoto projektu nemůžu chybět, Richard Vyškovský je můj oblíbený autor modelů, obdivuju jeho kresbu a univerzálnost. Původně jsem chtěl postavit jeho chalupu z Jizerských hor, což byla moje první chaloupka od RV, když jsem ležel v posteli po těžkým úraze a táta mi koupil déčka s lidovými stavbami. Tenkrát jsem litoval, že jsem se uzdravil, protože jsem ještě nestihnul dolepit všechny vystřihovánky :)
Nicméně jak vidím ty vaše terény, tak stavbu fakt dělat nechci. Baráček bych dal, ale ten terén prostě i ve svých 40 letech neumím. Takže jsem si vybral jinou vystřihovánku, co jsem jako děcko udělal, atraktivní parní lokomotivu. Lepit budu bez výraznějších úprav, pouze něco podlepím, zpevním podvozek, vyřežu vzduch zasklím okna a podle dostupných fotek dodělám potrubí a madla z drátu. Držte mi palce, ať se mi to povede, dlouho jsem z originálu Abc nelepil a ten papír mi připadá hodně nebezpečnej, snad se nebude moc trhat.

K vystřihovánce: Původně vyšla v ročníku 33, číslo 18, poté byla znovu vydána v ročníku 48, čísle 19 a 20. Stavět budu z té reedice z ročníku 48. Listy jsem si naskenoval kvůli možným opravám a vytvoření šablon pro podlepování.

Ohledně předlohy bych vás odkázal na tuto stránku: https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/ ... -rada-4220

Obrázek
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Mám hotovou kabinu strojvůdce. Hodně podlepuju 160 gramovou čtvrtkou a oproti vystřihovánce jsem vyříznul přední a zadní okna. Všechno pasuje jak má až na ta vyříznutá okna, která jsou s rubovým dílem náhodně mimo o asi milimetr. Vyřešil jsem to tak, že jsem vnitřní okna vyřezal o trošku větší a rozdíl vevnitř zaretušoval červenou barvou. Okna jsem zasklil pomocí oboustranné lepící pásky.
Dále model nemá udělanou vnitřní stranu boků a stropu kabiny, myslím, že v prvním vydání měl model vytisknutou i rubovou stranu vystřihovánky. Vyřešil jsem to podlepením dané části dílu 5 červeným papírem.

Obrázek Obrázek Obrázek

Dále dělám na přední části lokomotivy, tady taky všechno sedí a zase podlepuju.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Horas dne stř 22.5.2019 7:37, celkem upraveno 2 x.
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Dál jsem udělal kola, oproti vystřihovánce jsem je rozřezal, rozvrstvil a prořezal vzduch, aby byly trochu blíže realitě. Mohlo by to být lepší, ale snad se mi to ještě podaří zlepšit retuší.

Obrázek
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od jenčik »

Pěkně si s tim hraješ, ale měla by být zasklená (když už) i ta boční okénka ;)
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Jojo, vím o tom. Jen jsem na to při tom nadšení, jak rychle a pohodově to jde k sobě, pozapomněl a budu to muset zasklít teď :oops:
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Horní konstrukce je hotová, zase sedělo všechno tak, jak má, Komín jsem oproti vystřihovánce podlepil papírem, rub natřel na černou barvu, tupováním vytvořil sametový povrch jako od sazí a celý jsem ho dohromady slepil natupo.
Pokračovat budu na podvozku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Horas dne stř 22.5.2019 7:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Standa F. »

Krásně lepeno a foceno, paráda!

(Jen drobnost - mezi dvěma fotkami dej mezerku a pak teprve Enter, pak zase 2 fotky oddělené mezerkou a Enter => fotky se poskládají po dvojicích a vlákno nebude tak dlouhé - díky!)
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Díky :)
Zkusil jsem to ještě jinak - ty fotky jsem všechny oddělil jen mezerou, ony se pak poskládají podle šířky monitoru.
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Mám hotový základ podvozku, rám jsem podlepil 0,5mm kartónem a vyřezal jsem vzduch, což nakonec nebude přes kola vůbec vidět :)
Tentokrát fotky nejsou tak hezký, fotil jsem to ve stíženém prostředí, na poslední fotce je vidět, proč, mašinka na zemi holt láká. Příště to nafotím lépe, To už snad budu mít hotový celý podvozek a osazená kola.

Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Tak podvozek připravenej na osazení kol a po nich už budu na model dávat jen nějaké doplňky.
Měl bych dotaz pro někoho, kdo rozumí parním lokomotivám: Jak jsou oproti sobě posunuté pravá a levá strana táhel a šoupátka? Jsou synchronní nebo jsou oproti sobě pootočený?

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Kuba78 »

Nepomuze toto?
Důležité je, aby vzájemná poloha pístnic v šoupátkové komoře nebyla nikdy stejná. Píst nesmí být u obou (ve všech třech) komorách nikdy ve stejné poloze, tedy v okamžiku uzavření páry. Jinak by se lokomotiva nikdy nerozjela.
http://www.boucnik.cz/parni_lokomotivy-htm/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ne ze bych rozumel parnim lokomotivam, ale rozumim googlu :-)
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Alda C. »

Ahoj,

může to být třeba takto
Obrázek

Alda C.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Laďuša »

U dvouválcových lokomotiv je pootočení rozvodů o 90 stupňů - čtyři výfuky za otáčku. Pravá strana většinou předbíhala levou. U tříválcových je pak posun o 60 stupňů. Čtyřválec mi vychází na 45 stupňů.
Malej Bejček (tj. objekt vystřihovánky) je dvouválcová lokomotiva, ale má sdruženej parní stroj, takže z vysokotlakýho válce se pára nevyfukuje do komína, ale eště jde do druhýho nízkotlakýho válce. Předpokládam ale, že to furt bude o 90 stupňů - viz obrázek od Aldy C. výše. Chtělo by to fotku mašiny z obou stran, to je jistota. Já v archivu bohužel asi nemam.
Ode mě velký plus za tuten dotaz, páč je to tak drobet moje úchylka, kontrolovat modely, jestli je na nich přesazení 8-)
Bohužel už jsem tuty věci skoro zapomněl, měl bych si to zase procvičit.
Horas
Příspěvky: 234
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Díky za informace. No, já nerad dělám na modelech nějaký školácký chyby, jako že na plachetnici použiju dehtovaný lano tam, kde se má použít nedehtovaný. Ještě jsem se byl cestou do práce podívat na jednu lokomotivu, co tu máme v Liberci vystavenou před technickým muzeem a taky to má tak, že levou stranu kol má o 90 stupňů posunutou dopředu oproti pravé. Takže jsem to tak udělal i na Karlovi. A on celý ten mechanismus nakonec i hezky funguje.

Obrázek Obrázek Obrázek
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokomotiva Arcivévoda Karel 422.025 / ABC / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Krásná práce... Někde mám Arcivévodu také v šuplíčku a když vidím tvojí stavbu, budu ho muset vylovit... Perfektní inspirace ;)
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“