Románský hrad / ABC / 1:333

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Románský hrad / ABC / 1:333

Příspěvek od Niraj »

Ahoj,
pro výzvu jsem si vybral tento jednodušší románský hrad ze dvou čísel novodobého ABC.

Proč?

- rád stavím architekturu
- hrady mám vůbec nejraději
- chtěl jsem, aby to bylo z ABC, kteréžto mě k papírovému modelářství přivedlo a kde jsem se s modely p. Vyškovského setkal poprvé
- delší dobu jsem teď nelepil (rok?) a tak dbám zdejší rady: pro posílení lepičského apetitu si slepit něco jednoduchého, co bude brzy hotové a tudíž rychle viditelný výsledek
- a v neposlední řadě: na výzvu jsem přišel poměrně pozdě (předevčírem :oops: ) a tento model je jediný, který od páně Vyškovského mám teď momentálně doma. Všechna ostatní prastará ABC mám v původním bydlišti. Než se tam zase dostanu ...

Takže ROMÁNSKÝ HRAD:

Obrázek

A malý důkaz legálnosti vystřihovánky (jedná se o skutečné vytržené stránky ze skutečných ABC, žádné nelegální kopie):
Obrázek Obrázek


Toť zatím vše, začal jsem lepit včera, takže mám jen narýhováno a chystám se na první věž. Tudíž nic publikovatelného.
Naposledy upravil(a) Niraj dne úte 16.7.2019 21:54, celkem upraveno 3 x.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Románský hrad / ABC / 1:333

Příspěvek od Niraj »

Malý pokrok po 2x 2hod. lepení:

Obrázek Obrázek


Tak pokračuji.
Rozhodl jsem se hrad trošku zplastičtět. Původně jsem myslel, že tak provedu jak všech oken tak i dveří, ale těch oken tam je takový hafo, že se obávám, že by mě to v půlce odradilo a nakonec bych model ani nedolepit. Takže ve finále okna zůstanou jak jsou, a "utopím" jen všechny dveře.
Postup jsem zvolil tento:
Nejprve vyšmiknu dveře z hlavního dílu, pak hlavní díl podlepím 1mm kartonem a v místě dveří ho opět vyšmiknu, čímž my vznikne ostění. To nabarvím příslušnou barvou (retuš). Vyšmiknuté dveře podlepím papírem o něco větším než jsou vlastní dveře, vznikne mi tak plocha na přilepení a takto upravené dveře přilepím pod patřičný otvor v hlavním díle. Viz. obrcácky níže. Děláte to taky takto, nebo máte jiný postup?

Obrázek Obrázek Obrázek

(na druhé fotce je vidět krapet rozjetý roh, nějak víc jsem při nařezávání přítlačil. Ale podařilo se mi ho jakžtakž nakonec spravit - přilepit a zaretušovat - viz 3. foto)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Románský hrad / ABC / 1:333

Příspěvek od Niraj »

Zde mi trošku nesedla stříška, takže po přiložení věžky k hradu vznikne mezi malou stříškou a stěnou hradu cca 1mm mezírka. Buď to tak nechám, nebo to zkusím nějak nastavit. Vložit kartonek do mezery a zaretušovat:
Obrázek Obrázek

Co bych ale potřeboval poradit, tak postup u zplastičtění dveří. Model je v originálu moc placatý, rozhodl jsem se zplastičtit alespoň všechny dveře. Ale nějak jsem asi zvolil špatný postup, takže to mám okousané. Postup byl: Podlepit stěnu kartonem, pak vyříznout dveře. Jenže tak malé dveře na tlustém kartonu se blbe řežou. A výsledkem je okousaný obvod dveří.
Další zkusím asi tak, že dveře vyšmiknu ještě nepodlepené, pak je obkresím na karton, vyříznu otvor v samotném kartonu a pak teprve budu kartonem podlepovat vystřihovánku.
Případně co byste mi poradili? Jak postupujete vy?

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“