LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Jelikož jsem byl v neděli odpoledne sám doma a nechtělo se mi pokračovat v jiných projektech, tak jsem si z archivu vytáhl déčka československých kamionů a začal tenhle stroj, na který jsem měl už dlouho zálusk. A protože mám raději menší věci, tak jsem si ho zmenšil z původního měřítka 1/32 o čtvrtinu na měřítko 1/43. Tisknul jsem na 120g papír a před tiskem jsem musel vytáhnout barvy skenu, protože na originál u už bílá dávno není bílá.

Předlohou je kamion, který se na start závodu Rallye Paříž - Dakar postavil s posádkou Moskal, Vojtíšek, Záleský a do cíle dojel na druhém místě jen pár minut po Tatře Karla Lopraise. Poslední etapu jela posádka po setkání se stromem bez předního skla.

Stavbu jsem zahájil kabinou a za pár hodin byla na světě. Nesedělo všechno úplně nejlépe, dost mi tam chyběly ty středové značky, takže jsem to musel prstama trochu modelovat, ale výsledek není úplně špatný. Následoval jednoduchý rám a ještě jednodušší motor. Ano, ta krabička je celý motor. Kyvná náprava ještě není začištěná.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / Abc / 1:43

Příspěvek od Kuba78 »

v cem presne upravujes scan a barvy? v jakem programu?
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / Abc / 1:43

Příspěvek od Horas »

Kuba78 píše:v cem presne upravujes scan a barvy? v jakem programu?
V Zoneru jsem nastavil vyvážení bílé na bílou plochu vystřihovánky a trochu jsem zvýraznil barvy zvýšením sytosti a kontrastu. Ale jen málo, zase z toho nechci mít přebarvenej kýč.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Hotový podvozek a hotová korba. Teď jen pomocí nosníků připevnit korbu na podvozek a budu dělat doplňky podvozku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Mám hotový podvozek a korbu s kabinou mám připevněnou k trupu. Nějak se mi rozhodila geometrie přední nápravy, pokusím se ji opravit a možná ji raději udělám celou znovu. Celý ten mechanismus má příliš velkou vůli.
Jinak mě už čekají jen nějaké detaily a rám kabiny. U něj přemýšlím, jestli ho udělám z papíru tak, jak je v modelu, a nebo vyrobím trubičky z cigaretového papírku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Příspěvek od Horas »

Hotovo, kromě pár nepřesností okolo podvozku, které jsem možná způsobil sám, to šlo do sebe moc pěkně. Dneska má RW lepší náklaďáky, ale tohle je třicet let starý model a v té době to musela být bomba. Vypadá pěkně i když kabinu má na liazku moc zakulacenou, to asi nebude moje chyba, takovou ji mají všechny modely. Ochranný rám kabiny jsem nakonec udělal z drátu. Chybu jsem udělal u korby, kterou jsem měl podlepit, viditelně se propadá, ale to nemusí být na škodu, ve skutečnosti je stejně z plátna.
Možná k liazce přidám ještě kamarádku tatru šestikolku ze stejného sešitu déček, ony k sobě tak nějak patřej i když je každá z jiného ročníku Dakaru. A možná je pak dám vedle sebe na nějakou pěknou podložku, třeba jak přejíždějí dunu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LIAZ 111.154D Dakar 1988 / ABC / 1:43

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, takhle malý to je pěkný, nasadil jsi mi brouka s tím zmenšováním. Jesli chceš, mohu ti 6ti kolku z 88 v mé úpravě poskytnout, pokud máš origo čtyřkolku od Mistra. Mrkni na moje vlakno Dakaru. Zatím ahoj.
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“