Panská rychta 17. stol. / ABC / asi 1:150

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Panská rychta 17. stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Mám na pracovním stole další model. Ruka mi sklouzla na hromádku s architekturou - lidovou. Zhotovil jsem si i černobílou kopii, kterou použiji na výrobu pomocných 1 mm tlustých kartonových dílů na podlepení a zpevnění konstrukce modelu. Někteří z Vás si pamatují co se mi už jednou stalo. No nic nevydrží věčně a od roku 2008 je to již má druhá kouzelná hůlka u které mi praskla kovová kleštinka držící řezací čepelku. Hold při řezání tlustého kartonu vynakládám malinko větší sílu a postupně dochází k degradaci materiálu. Ještě že mám pořízeny další dva skalpely a práce mohou v klidu pokračovat.

No sám nevím, kolik se mi podaří udělat fotek z postupu lepení...?!

Předloha modelu byla dochována v libereckém kraji na malé vesničce Žibřidice až do roku 1954. Jedná se o dům podobný slovansko-germánskému typu, které v okolí stávaly.

Obrázek Obrázek
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Panská rychta 7.stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od BlueShark »

Už se TEO těším na další obrázky :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Panská rychta 7.stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jak jsem psal výše.....černobílá kopie slouží k vytvoření pomocných dílů. Kopii zlehka nalepím pomocí tyčinkového lepidla na karton 1 mm tlustý. Díl vyřežu vždy o pár desetinek menší než je originál. Otvory pro okna, dveře a plastické díly, tak ty vyřezávám zase o nějakou tu desetinku větší (2 - 3 desetiny po celém obvodu otvoru). U sousedících stěn modelu zkrátím pomocný díl vždy jeden díl o 1 - 1,3mm, aby si potom uvnitř modelu nijak nepřekážely. Nyní odstraním z dílu černoubílou kopii a tak mi zůstane čistý pomocný díl. Otvory se mi podařilo vyřezat docela přesně a tak jsem si mohl dovolit okno, dveře i výklenky vlepit do otvorů v podlepovacím díle. Takto vzniklou stěnu následně z rubu originálního dílu lepím pomocí transparentního (čirého) chemoprénu, který nanáším na pomocný díl. Tímto lepidlem zamezím nežádoucímu kroucení stěny, které vzniká při použití herkulesu (holt vlhkost u něj umí pěkně s papírem pracovat).

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Panská rychta 17.stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ve chvilkách volna stále pracuji na modelu. Chci stavbu bez terénu dokončit do tohoto pátku, abych mohl model s sebou vzít na výstavu do Hluboček. Moc mi toho už nechybí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Panská rychta 7.stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Kuba78 »

Zdeněk-TEO píše:.. které vzniká při použití herkulesu (hold vlhkost u něj umí pěkně s papírem pracovat)
holt Zdenku, holt :-) kazdopadne ti vzdavam velky hold, jak se s tim uplne mazlis, ale pritom jedes rychle jak masina. ty vyskovanky chrlis jak na bezicim pasu ted, pri tom velkem vyroci.. inu, pohlavni pokryvku hluboce smekam.
ta kombinace tycinkoveho lepidla a chemoprenu - tycinkove se ti samotne neosvedcilo na prilepeni tech velkych ploch? ja to ted zkousel na hlasenicke tvrzi (kopie na 160g papire) a celkem to drzi a co se tyce lepeni velkych ploch tak se nekroutily. je pravda, ze chemopren me fakt nenapadlo zkouset, diky konzistenci bych se bal ze bud malo rozetru nebo nekde vytece..
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Panská rychta 17. stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Hezký podvečer. Model panské rychty tímto můžu s sebou vzít zítra tj. 12.7.2019 do Hluboček na modelářskou akci, kde bude převážná část expozice věnována tvorbě pana architekta. Časem si udělám prostor k doplnění terénu s kouskem zeleně i stromoví. Stavba mě bavila po celou dobu a udělal mi radost....a vo tom to přeci je.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Panská rychta 17. stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Carvrer »

Krásná práce Zdendo :-)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Panská rychta 17. stol. / ABC / asi 1:150

Příspěvek od VašekS »

Krásná práce a další zajímavé podněty pro stavbu.
Ten Chemopren někdy vyzkouším.
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“