Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

V první řadě díky všem, kdo se podílí na vymýšlení a realizaci všech aktivit spjatých s RV90. Navštívil jsem výstavu RV90 v Přešticích a opravdu to byl zážitek, když jsem synovi ukazoval co všechno z vystavených modelů jsem taky lepil a vracely se opravdu krásné vzpomínky. Takže hned jak se objevil nápad s velkou paralelkou, bylo jasné, že se rovněž zúčastním.

Jako první (a snad ne poslední) model jsem zvolil veterána Rolls-Royce 1912, který vyšel v ABC v ročníku 31 a patřil k těm mnoha Mistrovým kouskům, které jsem dosud nikdy nelepil. Váhal jsem nad použitím kopie, ale nakonec jsem si řekl, že když retro, tak se vším všudy a řízl jsem do originálu.

Přiznávám, že zhýčkán dnešními modely, docela bojuju. S kvalitou papíru, který je současně měkký, chlupatý a dřevitý a překvapivě rychle tupí skalpel. Bojuju i s poněkud nezvyklým faktem potištěné rubové strany. A aby bylo retro kompletní, má můj výtisk poměrně dost posunutý soutisk. :shock: Ale to k tomu tak nějak patří...

Obrázek

Takže plynule přecházím k náhledu originálu:

Obrázek

Stavbu jsem zahájil kompletací kabiny cestujících.

Obrázek Obrázek

Brzy na viděnou
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Pokračování...

Cestující už mají na čem sedět a díky zasklení na ně nefouká. Je připojena vnější obšívka a spodek zadní části vozidla.

Obrázek Obrázek

I přes nářky v úvodním příspěvku mě to neskutečně baví.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Tak tohle jsem nikdy nelepil . Ale jsem přesvědčený , že i v této době to bude parádní model .
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od khaRel »

tak teď už máš model v pokročilejším stavu, než já, když jsem jej před asi dvaceti lety začal :-) rád se podívám na výsledek
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Pokračoval jsem pracovištěm řidiče. Musím přiznat, že s tou lavici jsem se trochu pral, nějak se jí nechtělo na místo. Nakonec to nějak dopadlo, byť to není úplně stoprocentní.

Obrázek Obrázek Obrázek

Bystřejší pozorovatel namítne, že pracovišti šoféra něco chybí. Ano, je to volant. Tady se dostávám k prvnímu dílku, u kterého jsem uvažoval o možnosti úpravy. Varianty byly: ponechat v původní podobě, nebo jen vyřezat, anebo vyřezat a věnec smotat plastický z drátu. Nakonec jsem zvolil střední variantu. K Mistrovým modelům mi přijde stylovější.

Obrázek

Tak já ho tam jdu zabudovat...
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Volant i páky jsou na místě, šasi zpracováno a připojeno k celku.

Obrázek Obrázek

Další část, kterou bych rád upravil, je zadní složená část střechy. V původním autorově provedení ji představuje jeden plochý díl se sklady střechy pouze naznačenými kresbou. To jsem se rozhodl vylepšit. Díl jsem rozřezal, podlepil kartonem a opět zkompletoval tak, aby ty jednotlivé podlepené segmenty vytvořily plastický efekt naskládané střechy. Tedy, v reálu to vypadá lépe než na fotce. Snad to lépe vynikne až po instalaci. Ale to až příště.

Obrázek Obrázek
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Tyto staré modely mají své kouzlo. Zatímco u moderního modelu se tři týdny mořím s motorem, který ve finále stejně nebude vidět, zde je to otázka dvaceti minut. A výsledek je v podstatě stejný.

Obrázek

Tak, a mám to pod střechou. Respektive pod střechami, neboť vůz má střechy dvě; zadní skládací, jejíž stavba je popsána v předchozím příspěvku, a pevná nad zbytkem vozidla.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Hurá na blatníky!
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Na vozidlo byly doplněny blatníky. A blatníky dělají veterán veteránem :) Maličko jsem se s nimi pral, ale docela to dopadlo.

Obrázek Obrázek

A teď mě čekají kola...
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Aki »

Vypadá to parádně. :) Jenom trochu škoda, že jsi nezkusil vyřezat vzduch z pérování. Kdysi jsem přemejšlel, jak to udělat, aby to trochu drželo a napadlo mě totok - udělat kopii, nalepit na tvrdší karton, vyřezat, napustit vteřiňákem a pak přelepit originálem. Uchycení kola jsem vyřešil jednoduše černým kolečkem, který spojovalo vrchní a spodní část. Určitě by to šlo udělat i líp, ale tohle je řešení relativně jednoduchý a nevypadalo to vůbec zle. :)
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Díky. Po pravdě jsem o tom uvažoval a uvažoval jsem o dost podobném postupu, jaký zmiňuješ, ale nakonec jsem to zavrhl. Jak už jsem psal u volantu, bylo mým záměrem zachovat ducha starého modelu, ne vysoustružit z toho modernu. Ačkoliv v případě toho "polotovaru" by to jistě šlo. Ale kdybych vyřezal vzduch u per, hned by bylo vidět, že jak rám, tak především pera jsou tvořeny pouze z k sobě slepených papírů, byť podlepených, což by minimálně u per působilo divně. Takže by to nejspíš vyžadovalo upravit rám, a určitě vyrobit nová pera atd atd... A já nechtěl dělat nový model; rád bych udělal úpravy jen decentní. Tedy již prezentované volant a složenou střechu, a také kola, na kterých teď pracuji a z kterých tedy ten vzduch vyřezávat budu. :)
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32 HOTOVO

Příspěvek od Toptop »

Po cca měsíci hlásím hotovo.

I přes drobná úskalí v podobě špatného soutisku a mizerného papíru jsem si stavbu moc užil. Model se stavěl pohodově a já měl možnost si uvědomit to, co mi jako dítěti u modelů pana architekta nedocházelo. Totiž jak úžasné​ dílo jsem svýma upatlanýma rukama prznil. Kolik hodin práce muselo stát za jediným modelem. Od sehnání podkladů, přes geometrickou konstrukci (precizně přesnou) a vybarvení ploch až po tvorbu návodných kreseb a sepsání promyšleného postupu stavby. A když si vzpomenu, jakým tempem ty modely vznikaly, tak mi to hlava nebere a cítím velký respekt.

Zpět k modelu. Jak jsem minule naznačil, poslední úprava spočívala v přestavbě kol s vyřezáním vzduchu. Vcelku se to povedlo a pak už zbývala jen nějaká ta drobotina. Model vypadá i v dnešní době velmi dobře a nebýt mých několika chyb a nepřesností, řekl bych dokonce výborně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Prima, moc hezká práce, a z originálu!
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Rolls-Royce 1912 / ABC / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Vypadá to mooooc dobře . A dokonce musím říct , že mi nevadí ani ten placatý volant .
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“