Toleman TG181 / ABC / 1:24

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Z dětství se mi dochovala tato více než 30 let stará už notně zežloutlá formule. Zkusím ji poslepovat znovu a lépe, začal jsem koly - mírně jsem vytvaroval boky pneumatik a pokračovat budu zítra.

Obrázek
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Toleman je dvanáctá a poslední z Vyškovského F1 uveřejněných v ABC v 70. a 80. -tých letech.
Je léto, modelaření jde pomalu, dolepil jsem kolečka. Na obrázku porovnání s moderním kolečkem od P.Špinlera z free modelu McLaren.
Jako klukovi se mi nejvíc libila kolečka s bílými nápisy GOOD YEAR, které se vyskytují na všech Vyškovského F1 kromě posledních tří kousků (Renaulta, Tyrrela a Tolemana). Byl jsem tehdy -a dneska vlastně taky- velmi zklamán, že kolečka jsou bez nápisů :lol:
Obrázek
A propo, kolečka, tehdy nekonečné vystřihování zoubků, lepení bočnic, tvarování dokulata a stejně z toho vyšel šišoid. Jak jsem byl rád za návod na namotávaná kola z pásků papíru :!:
A dnes? Kružítko, karton z krabičky od čaje nebo od müsli a kolečko jako vyšité. K tomu ještě nabombírované bočnice, inu pokrok nezastavíš :mrgreen:
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Protože mám ve zvyku nejdřív narýhovat, vystříhat a naretušovat všechny díly z celé vystřihovánky, dlouho to vypadá jako že se nic neděje.
Nejdřív zkompletuji podsestavy a pak už všecko "jenom" slepím dohromady a jde to neuvěřitelně rychle. Na obrázku aktuální stav části dílů :)

Obrázek
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Sobota 13.07.2019 splněno! Lepeno při poslechu Meteoru mezi 8-9 ráno a pak u pořadu evergreenů 19-20. Sice nedokončeno, ale to slogan nevylučuje 8-)

Obrázek
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Když jsem tu do tématu o Zetoru psal, že lze nepovedený slepenec rozmočit, rozlepit a začít znovu poté, co jednotlivé díly vysušíme v novinách pod zátěží, to jsem ještě netušil že budu muset jít příkladem. Při sobotním lepení jsem nedával dostatečný pozor, formuli jsem nezatížil a výsledkem byl parádní banán :evil: Váhal jsem zda to dolepit tak nebo opravit (že to vyhodím nepřipadalo v úvahu). Nakonec zvítězila technická čest, formulka skončila v kýblu s vodou, rozpadla se na prvočinitele a skončila v novinách pod zátěží. Snad se to srovná a začnu znova :?
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od Standa F. »

Tak na tohle jsem fakt zvědav... to bude spektakulární magie! Takovou proceduru jsem ještě neviděl a nezažil...
halogen píše:Protože mám ve zvyku nejdřív narýhovat, vystříhat a naretušovat všechny díly ... pak už všecko "jenom" slepím dohromady a jde to neuvěřitelně rychle...
Aniž bych chtěl dělat dodatečně chytrého, napadlo mne předem, že ti hrozí nebezpečí „práce papíru“, jeho zkroucení... nachystat si díly předem a pak rychle lepit, je technologicky špatně, jelikož tomu nedáš čas na lokální proschnutí. Slepím ždibec a pak krouhám postupně další dílky - a ty předchozí slepené mezitím schnou. Nedojde k nějakému hroucení celku, resp. je to nebezpečí mnohem menší.

Jinak ta vystřihovánka není nijak gor vzácná, osobně bych si raději pořídil druhý výtisk. Každopádně držím palce! ;)
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Nehledal bych v tom nic jiného než vlastní chybu.
Poselství pro kolegu s ohnutým traktorem Zetorem je nicméně jasné: JDE TO! :mrgreen:
Po rozmočení, vylovení a vysušení (odbahňovat jsem naštěstí nemusel) :lol: vypadají díly takto:

Obrázek

Teď už zbývá jen je slepit znovu a lépe!
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Po dovolené jsem to začal pomalu slepovat zase dohromady.
Takže druhý pokus:
Obrázek
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Už jsem tam, kde jsem předtím jednou byl :mrgreen:
Vystřihovánka rozmočením utpěla zejména v místech ohybů, kde bylo nutné mohutně retušovat, jinak to ale vypadá vcelku slušně. Myslím, že do konce prázdnin bych mohl tenhle kousek dokončit 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od Lukáš »

No to se podívejme, papírová stavebnice. Dle libosti lze kdykoli rozložit a poskládat znovu. Možná by ještě chtělo vyzkoušet, kolikrát je možné celý proces opakovat :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od Standa F. »

Vypadá to překvapivě dobře po takové šílené proceduře - prima - hodně zdaru!
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Papír nelze na rozdíl od skla recyklovat donekonečna. Po druhém vymáčení by díly utrpěly ještě víc a třetí by bylo asi už fatální...
Ale zkoušet to nechci ;)
A protože jsem všechny zbývající díly měl připravené, bylo dokončení modelu otázkou jednoho večera 8-) V rámci možností jsem jakž-takž spokojen

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od Standa F. »

Gratuluji, žes to přes velké obtíže elegantně zmáknul - mrkám na drát!

Přihoď pak ze dva snímky do Galerie RV90 výše v této sekci - díky!
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od halogen »

Děkuji všem co mi drželi palce při téhle stavbě.
A na závěr tématu přidám dvě fotečky kompletní série všech deseti F1 s kódem VY které vycházely v 70-a 80-letech v ABC. Bylo jich vlastně dvanáct, aly ty první dvě mají kód BV

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG181 / ABC / 1:24

Příspěvek od Standa F. »

Parádní sbírečka, skvěle! :shock:
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“