Lada Niva / ABC / 1:32

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Andrej
Příspěvky: 7
Registrován: pon 13.5.2019 9:32

Lada Niva / ABC / 1:32

Příspěvek od Andrej »

Blížiace sa životné výročie môjho obľúbeného autora a vytvorenie tohto vlákna ma priviedli k rozhodnutiu po strašne dlhom čase oprášiť modelársku výbavu a týmto spôsobom pánovi Vyškovskému poďakovať za jeho tvorbu.

Ladu budem lepiť z originálneho výtlačku, ktorý predstavuje druhé vydanie tohto modelu. Prvý raz model vyšiel v roku 1983 a druhý raz cca v 1988.

Obrázek

Stavba je bezproblémová, pripájam dve pripomienky.
V návode je uvedené, že na rube dielov 1, 2, 3 a 9 treba spraviť pomocné úsečky, avšak ich začiatky a konce nie sú vôbec v kresbe dielov vyznačené. Nepredstavuje to žiadny problém, správnu polohu podvozkových dielov možno ľahko určiť podľa toho, "čo sa kam lepí".
Na dieli č. 1 sú v dolnej časti zbytočné chlopne, na ktoré sa nič nelepí. Zrejme autor najprv uvažoval s iným riešením podvozkového dielu č. 7. Ja som ich nakoniec odstránil.

Pri stavbe karosérie som nerobil žiadne úpravy či vylepšenie. Pre vystuženie podvozku a tým aj celého modelu som kancelárskym papierom podlepil diely 6, 7, 12 a 13.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ostáva ešte urobiť kolesá a zopár doplnkov (spätné zrkadlá, prídavné svetlomety a zásterky).
Andrej
Příspěvky: 7
Registrován: pon 13.5.2019 9:32

Re: Lada Niva / ABC / 1:32

Příspěvek od Andrej »

Pri kolesách som spravil v porovnaní s originálom určité úpravy. Ako osky som použil špice ("dráty") do bicyklových kolies. Z jedného servisného zásahu mi ich ostala kopa - priemer 2 mm a čierna farba, tak prečo ich nevyužiť. Kolesá som spravil tak, aby z nich oska nevyčnievala von. Oska je vlepená do valčeka navinutého z papiera, ktorý je prilepený k bokom kolies. Aby som docielil kruhovitý tvar kolies (moja slabina), tak som do vnútra plášťa vlepil kotúčiky vyrobené z kartónu.

Obrázek
Andrej
Příspěvky: 7
Registrován: pon 13.5.2019 9:32

Re: Lada Niva / ABC / 1:32

Příspěvek od Andrej »

Po výrobe kolies nasledovali dokončovacie práce spočívajúce v spracovaní a nalepení "zásteriek", prídavných svetlometov vpredu a spätných zrkadiel.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na záver musím rozlúsknuť otázku Hamleta - modelára: Lakovať, či nelakovať? Pokusy spravím na stránke s návodom a následne sa rozhodnem.
Keď sa trocha vyčasí a terény obschnú, skúsim Ladu vyfotografovať v "púštnych podmienkach" na pieskovisku pri dome.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Lada Niva / ABC / 1:32

Příspěvek od Laďuša »

Já hlasuju pro lakování. Auto má mít lesk jako blesk. Aspoň před startem teda :lol:
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“