Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Zrovna dnes jsem začal lepit další model z dílny pana Vyškovského. Jelikož mám rád lidovou architekturu, padla volba na roubenou stavbu usedlosti ze severních Čech. Stavím z originálního tisku a letitého papíru. Předem jsem si ale udělal černo-bílou kopii, kterou používám k vyřezání dílů na podlepení z 1 mm kartonu (hlavní stěny modelu, štíty). Plochy střech jsem podlepil papírem z volebních lístků - jsou jemnější než kancelářský papír a zároveň postačující na zpevnění plochy střech. Díly z 1 mm kartonu lepím na originální díly jak předem, tak i v průběhu stavby pomocí transparentního chemoprénu, dokážu tím také udržet geometrii modelu a nikde mi nic neuhýbá a nebortí se. U tohoto modelu jsou součástí i papírové trámy, do kterých zkusím pro jejich zpevnění naroubovat dřevěné výplně ze smrkového profilu, který lze pořídit v jakékoliv modelářské prodejně zaměřené na funkční modely letadel.

Pro zahájení reportu jsem udělal foto návodné kresby a pár dílu z rozstřihané stránky......tak hurá do stavby.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / R. Vyškovský / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Zde ukázka použití kartonu tloušťky 1 mm. Všechny tři štíty podlepené kartonem. Na prostředním štítu nalepen pomocný tvar štítu pro menší střechu, kterou zde nebudu lepit pomocí originálních chlopní (ty jsou odstraněny), ale na ten pomocný štít. No a jelikož se mi nechce moc retušovat, tak lomové hrany nenařezávám, ale rýhuji. Podsebití na hlavní střeše přilepím ke štítu až po osazení i toho druhého. Bude to příjemnější manipulace se střechou.

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Pro dnešek zavírám herkules a odeberu se do hajan. Hrubá stavba je hotova a bude následovat osazení drobností.
Pomocné díly obvodových stěn z kartonu jsem nalepil až po sestavení domečku se střechou. Všechny díly na sebe pasují velice dobře.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jak jsem psal výše, papírové trámky vyplňuji smrkovým hranolkem. Udržím tím geometrii trámku a můžu tak odříznout nežádoucí chlopeň, která umí tvar trámku spíše pokazit.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Po včerejším výletě na modelářskou akci v Brně můžu opět pokračovat ve stavbě. Trámky vyplněny smrkovými profily.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Parádní stavba ze starého originálu, Zdeňo, fakt pěkné.
To vyplňování trámků je inspirativní... :shock:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Stando u takto vyplněných trámků se při jejich osazování nemusím bát, je chytnout do pinzety s vědomím, že bych si je silou uchopení promáčkl.
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od RadekV »

Parádní stavba,radost pokoukat. I mě se líbí to vyplňování trámků,při nějaké první příležitosti zkusím. :)
Radek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Tááák a domeček je hotov. U schodů byl malý problém, kdy nejhornější schod bylo potřeba upravit tak, aby se dalo vše osadit okolo svislého rámu. Trám prostě jednoduše zasahuje do horní schodnice. Délka modelu i s terénem 120 mm a jeho šířka činí 65 mm, výška 55 mm. Takže je to takový malý drobeček. Tentokrát mě originální papír nijak extra nepotrápil, udělal jsem si lepením radost a nyní přistoupím i k vytvoření malého terénku s orámováním.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

A je hotovo.....
Lepení to byla prostě radost a odreagování. Pohoda, klídek a žádný stres. Bohužel už nemám žádnou figurku, která by se k domečku hodila.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC / asi 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Luxusní, Zdeňku, fakt pokoukání.
Díky za další nádherný přírůstek do oslavné paralelky RV90!
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“