Steinwinter Daimler Benz Turbo / ABC / cca 1:43

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Steinwinter Daimler Benz Turbo / ABC / cca 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Po dokončení Tatry jsem neotálel a po víkendové pauze opět zasedl ke stolu. Rád bych Vám tedy postupně představil stavbu dalšího modelu z Mistrova pera...

Zde tedy kamion budoucnosti...tedy vlastně minulosti...nebo minulé budoucnosti :?...Zkrátka Steinwintwer Daimler Benz Turbo :)

Model pochází z Déček nákladních automobilů vydaných v roce 1988. A na rozjezd tu jsou připravená kola tahače ;)
Obrázek Obrázek

Pokračování na téma karoserie - zase příště ;).
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Steinwinter Daimler Benz Turbo / ABC / cca 1:43

Příspěvek od Lukáš »

Tedy pořádně ses do vyškovánek zakousl.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Steinwinter Daimler Benz Turbo / ABC / cca 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: Lukáš: Původně to v plánu nebylo, ale když s každým kouskem roste chuť :). Navíc při prohrabování krabic jsem si toho vytřídil, prolistoval a naplánoval tolik 8-). Tak si alespoň postupně doplňuji nevydařené, nebo nedokončené pokusy z modelářského mládí, případně plním ,,sny,, ve formě konečně sestavených modelů, na které jsem dříve s úžasem hleděl, ať už na stránkách Ábíček nad jejich díly, či nad jejich obrázky, samotných modelů nemaje. A ta vůně starého papíru, je přesně taková jako tenkrát...je v tom krásná nostalgie ;)

Ale podívejme se jak to na stole vypadá dnes. Připravené díly pro stavbu karoserie tahače - tu jsem opět zpevnil díly z kartonu ;).
Obrázek Obrázek

Po dolepení nosičů podvozku jsem vyztužil i boční díly, ve kterých jsem ještě v placaté formě jehlou zvýraznil ,,žaluzie,, od motoru. Vidět to moc není, ale co už :). A nakonec samotný tahač těsně před kompletací...
Obrázek Obrázek

...během stavby jsem nenarazil na žádný problém, vše sedělo...trochu škoda kvality tisku originálu, různobarevnost dílů je znatelná, sem tam se najde flíček. Ale zase je to pěkný papírový veterán :)

A já se pomalu přesunu k návěsu ;).
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Steinwinter Daimler Benz Turbo / ABC / cca 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Přeji pěkný den všem. Je na čase doplnit pár řádků... ;)

Ještě před Vánoci se mi podařilo dokončit návěs a tím i celý model. Zde tedy pár postřehů ze stavby...

Připravené díly pro základ návěsu...zde jsem narazil na problém - přední polovina skříně je o něco širší než zadní...
Obrázek Obrázek

...rozdíl je stejný i na čelech skříně. Rozhodl jsem se pro ubrání přebytečného materiálu. Jeden bok jsem v hraně oddělil od střechy, tu pak zúžil o patřičný kousek (necelý milimetr) a pomocí doplněné chlopně díly opět spojil. Díl čela jsem pak oříznul stejně z obou stran ;).
Obrázek Obrázek

Po této úpravě jsem do polovin návěsu zalepil čela a za pomoci oboustranné lepicí pásky je zevnitř vyztužil kartonem...Pak už jsem mohl obě poloviny spojit. Chlopeň k tomu určenou jsem rozdělil a lepil části postupně, nejprve střechu a poté boky...
Obrázek Obrázek

...připravený podvozek se zátěží (bude potřeba přidat) a drobná úprava boční části, vnitřek mi lehce přesahoval do podběhů, tak jsem z něj kousek odstranil viz. foto. Není třeba si s tím nějak lámat hlavu, jednak stejně nedosahuje až ke spodní hraně, druhak to nebude vůbec vidět ;).
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem doplněním bočních výztuh (opět karton a oboustranka) a vlepením podvozku...
Obrázek Obrázek

...po vlepení podvozku jsem doplnil ještě tři žebra, která dodala bedně tu správnou tuhost. Proces zpevňování jí ovšem dodal i další hmotnost, takže aby návěs stál na všech šesti a nepřepadával, bylo třeba přidat další závaží. To jsem již předem umístil za pomoci vteřinového lepidla na zadní stěnu ;).
Obrázek Obrázek

V této chvíli zbývalo doplnit droboť na obě čela. Na to, že základ celého návěsu tvoří 10 dílů - plus kola, čep a nárazník - tak na čela dolepíme 10 dorazů (ty jsem podlepil silnějším kartonem), 44 dílů závěsů a otevírání dveří, a na boky pak ještě 10 pozičních světel...
Obrázek Obrázek

...tím jsou díly vyčerpány a je HOTOVO ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak...to by bylo z budoucnosti vše. Stavba byla bez větších potíží, jak vidět nic co by se nedalo zvládnout. Škoda dosti viditelné různobarevnosti tisku, potíží s rozměry částí návěsu (i když možná, že by se to při vystředění a použití trochy síly ztratilo) a chybějících log ve znaku. Trochu přemýšlím že je časem ještě nějak doplním. Každopádně je to zajímavý a neokoukaný kousek mezi dalšími Mistrovými výtvory ;)
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“