ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. část

Moderátoři: JOK, Standa F.

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. část

Příspěvek od Standa F. »

Na stáncích vyšlo 2. 1. 2013. Vystřihovací obsah - 1 dvoj-novinka:
- Autoveterány Opel Coupe 1909 a Prince Henry Vauxhall 1914 s podstavcem a dobovou benzinovou čerpací stanicí Esso - 1. část - R. Vyškovský; M1:32; v tomto ABC 2 strany vystřihovánky: 1 str. Opel, 1 str. podstavec s částí čerpačky.
*****************

Obrázek

Začal nový rok a nový ročník ABC a starý cyp SF běží do stánku pro ABC. A proč tak pošetile činí, div si hnátu nezlomí? Inu, vyšla zde první část patlacího počinu, za který může "archeologická" aktivita z (ne)dávné doby:

V první polovině roku 2010 jsme se dohodli s knižním vydavatelstvím XYZ, že vydáme První knihu "Papírová archeologie" mapující historii vystřihovánek v ABC knižně, u nich. Kniha měla mít vystřihovací přílohu - něco od RV a něco šuplíkového od pradávného autora arch. Jaromíra Svobody.
A tak jsme s kolegy archeology Pepou JOKem a RoBertinem navštívili jednoho krásného dne Mistra RV, zda by nám "něco" do knihy nenamaloval. A co? Toto: pokračování dávné série autoveteránů, které tvořil ještě s kolegou Pavlem Blechou! Načež jsem vyňal ze zaňádří několik adeptů ze své sbírky starých autíček Matchbox - jelikož i většinu z dávných old-timerů oni dva pánové tvořili podle matchboxů, vzácných to tehdy hraček.

Popili jsme vínka, poklábosili ... a slovo padlo - že budou vytvořeny tyto dva nové kousky:
Obrázek Obrázek

Mistr RV své slovo splnil - za to mu patří velký dík. A nejen jemu - též jeho synovi Richardovi a dalším lidem, kteří záhy začali vystřihovánku připravovat pro knižní vydání. Ovšem a bohužel, naprosto bez honoráře, jelikož mezitím, jak víte, se situace změnila. Vydání knihy u XYZ se nezdařilo a knížku tvoříme a vydáváme postupně (více o knize zde a tudyk). Oba nové modely veteránů tak ležely v pověstném šuplíku dva roky ...

Čas oponou trhnul - a ve vyprávění v postupně vydávané Papírové archeologii jsme dospěli právě do éry starých veteránů pánů "BV". A v kontextu s tím, jako doplněk Archeologie, se podařilo v ABC domluvit vydání obou "spících" veteránů:

Obrázek

Oba nové modely tedy navazují na starou řadu modýlků "BV". Ovšemže nelze vstoupit dvakrát do téže řeky a nová autíčka RV nakreslil přece jen už trochu jinak než před 40 lety:
- Vozy obsahují mnohem více dílů a detailů;
- Kola i další díly podvozku jsou konstruovány nověji;
- Na rozdíl od svých předchůdců obsahují vozy rozsáhlý doplněk: podstavec (dlažbu) s dobovou čerpačkou Esso;
- Model Opelu je u kovové předlohy bílý - aby vystřihovánka nebyla fádně bílá, autor zvolil zelenou (tento Opel existoval v barvě tmavozelené).

Obrázek Obrázek

Co naopak "pasuje" se starou řadou (... ale modeláře asi moc nepotěší):
- Model Opelu neobsahuje střechu. To je škoda, vůz vypadá se střechou trochu "jinak", kompletněji. Důvod nepřítomnosti střechy byl stejný jako před X lety - nenafukovat rozsah.

Pro fandy těchto autíček R. Vyškovského prima počin. Myslím, že Prince Henry Vauxhall, který vyjde příště, odpovídá předloze solidně a je celkově atraktivnější. Ve dvojici pak, na podstavci s pumpou, půjde o velmi příjemnou a koukatelnou záležitost.

*******

Větší články v tomto ABC:
- Osudy raketoplánů
- Země bez lidí - jaký by byl konec našeho světa
- Hračky z monarchie (s čím si hrály děti před sty lety)
- Nejchytřejší zvířata
- Plody z dalekých krajů
- Test herní konzole Wii U
- Mazlíci od indiánů - příběhy jihoamerických hlodavců

*******

:arrow: Co se na nás valí čmikacího příště:
- Jak uvedeno výše, dokončení dvojmodelu veteránů - atraktivní Prince Henry Vauxhall 1914 a dokončení čerpací stanice:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Majo71 »

Čau Stando!

Ďakujem za vyčerpávajúcu recenziu a za počin, ktorého si jeden zo strojcov! Toto ejbísí mám už tiež doma a pod dlhšej dobe radosť listovať a kochať sa (myslím 3-Déčkami :-)) Uvažujem, že si kúpim ešte jedno číslo a kompletné 3-Déčko (vlastne dve 3-Déčka) by som si dal pri kompletácii všiť do prvého dielu knihy Papírové archeologie - bolo by to krásne kompletné, asi ako Papírový svět RV s Cífkovým statkem (akurát by to "kazili" Mourrison a Piráti :-))! Super!!!
Acespace
Příspěvky: 116
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Valečov
Kontaktovat uživatele:

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Acespace »

Už je doma :P
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Matys »

Ano ano...model vypadá opravdu krásně....
nevím jestli naštěstí, ale od přítelkyně jsem dostal na tento rok předplatné,takže jsem nedočkavě vyhlížel u schránky a po tom co jsem viděl, tak už se těším i na příští číslo.... doufám, že tento vystřihovánkový standard si ABC udrží celý rok :D
opravdu krásný počin
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od jiri.k »

A ještě malou otázku, kolik v novém roce koštuje (stojí).
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Tomys »

45 vočí.. Na RV modely je to docela hezké a při troše tuningu z toho může být pěkný kousek.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od JaS »

V předplatném je to dokonce 38 Kč.

Divím se, že to mistr RV dokázal zmáčknout na 1 stránku. Na první pohled to ani nevypadá jako měřítko 1:32, to autíčko v reálu musí být opravdu hodně kapesní. Třeba takový Packard Landaulet 1912 z ABC roč. 52 se RV nevešel ani na 2 A4
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Standa F. »

Ano, ten oplík je vskutku drobný stroj pro dva jezdce - do dnešních měst by byl ideální 8-). Kovový Matchbox je v měřítku 1:38 (a vystřihovánkové díly jsou zjevně větší). Pokud budeme věřit anglickým konstruktérům angličáku, pak:

- Délka Matchboxu (od přední po zadní hranu blatníku) je 73 mm, čili v reálu 2,8 m
- Rozvor Matchboxu: 55 mm, tj. v reálu 2,09 m

Čili rozvor jako Trabant, délka vozu menší než Trabant.

Packard Landaulet byl o dost větší a hlavně členitější - luxusní stroj pro dva pány vezoucí se v zadním "budoáru".
kpt.Budha
Příspěvky: 72
Registrován: sob 21.1.2012 7:57

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od kpt.Budha »

Wiki píše 3,5 metru délka...ale tak Wiki se asi nedá považovat za regulérní zdroj.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Tomáš S. »

Ještě bych zmínil, že s novým rokem ABC přišlo s QR kódy, pokud jste si toho dřív všímali tak pod textem někdy bejvávali vyčerpávající odkazy na stránky třeba s videem k danému tématu. Takový odkaz asi každého odradil, a tak si myslím, že je dobře, že už i ABC objevilo kouzlo QR kódů. 8-) Na Standových fotkách je můžete vidět třeba na obálce nebo na "déčkách" ;) .

EDIT: Ano QR kódy jsou todleto: :)

Obrázek

(odpověď na dotaz co mi přišel)
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Jirka Z. »

Asi po 4 letech jsem opět zakoupil časopis ABC, samozřejmě kvůli práci Mistra. Za sebe ale musím říct, že jsem byl po letmém prolistování velmi překvapen. A to mile. Chvíli jsem si nebyl dokonce jist, zda se mi do ruky nedostal nějaký zatoulaný časopis z devadesátých let minulého století (o tom, že jsem v současnosti mě přesvědčily jen recenze na PC hry a Pokémoni... :lol: ). Časopis s touto náplní klidně dám do ruky neteři bez obavy, že z ní vychovám sprejera či jiný pouliční živel... Jen doufám, že si ABC tuto úroveň udrží nadále - pak bych se bez zvažování vrátil mezi pravidelné odběratele.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Tomys »

Jirko, ale takto vypadá ABC již nějaký pátek. Dyť sem to již hodnekrat psal, že juniora baví.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od JaS »

Tak ten pomalý (i když na můj vkus až moc pomalý) vzestup kvality obsahu je myslím patrný již několik měsíců. ABC se před tím dostalo na ůplné dno, kdy bylo jen obálkou na reklamu a články byly často jen obrázek a k němu odstaveček textu. Bulvár pro paka, co víc než pár řádků nepřečtou. Výběr témat - totéž. Poslední dobou se ale objevují články o přírodě, technice, historii na 2 - 3 strany. A ten rozdíl poznal i syn: tuhle za mnou přišel: hele tati, četl jsi ten článek? to ábíčko se nějak zlepšilo...

Co se taky dost zlepšilo je kvalita papíru pro šmikajdy (gramáž cca 120, má slušnou tuhost a neprosvítá). Před pár lety to byl spíš toaleťák
Saman20
Příspěvky: 2
Registrován: ned 6.1.2013 0:26

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Saman20 »

Ahoj všici. Dostal jsem od kamaráda k vánocům model malého bagra z ábíčka a dostal jsem chuť si konečně jednou složit "pořádný" model. Když jsem byl mladší (základní škola), lepil jsem jen miniboxy. Teď je mi 24, odinstaloval jsem z počítače World of Tanks a lepím tohohle krasavce. Dává mi teda docela zabrat, udělal jsem první dva body a trvalo mi to 6,5 hodiny =o) Je to ale bezva prácička a doufám, že vydrží...
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: ABC č. 1/58 - Opel Coupe a Prince Henry Vauxhall - 1. čá

Příspěvek od Matys »

To Saman
víš že můžeš klidně lepit i s naisnatlovanýma WOT.... to se může :D
Odpovědět

Zpět na „2013“