Fordson F / Atlon / Alfa test / 1:16

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Fordson F / Atlon / Alfa test / 1:16

Příspěvek od míša kulička »

Fordson byla americká značka traktorů a nákladních automobilů, vyráběná firmou Ford Motor Company.

Henry Ford se pokoušel o výrobu traktorů od roku 1907 a v roce 1915 se objevil první prototyp Model B o šestnácti koňských silách. V roce 1917 založili Ford a jeho syn Edsel kvůli odporu akcionářů Ford Motor Company proti experimentům s traktory v Dearbornu novou firmu Henry Ford & Son Inc a zahájili sériovou výrobu Modelu F. Byl o něj velký zájem ve Velké Británii, kde kvůli nedostatku práceschopných mužů způsobeném válkou vyvstala velká potřeba mechanizace v zemědělství. Fordovy traktory byly díky pásové výrobě a jednoduché konstrukci cenově dostupnější než výrobky konkurence a nový stroj se začal masově používat. V roce 1919 zřídil Ford pobočku v irském Corku a v roce 1920 převedl výrobu traktorů pod Ford Motor Company. Ve dvacátých letech se stal významným odběratelem Sovětský svaz a od roku 1924 se začal v Kirovově závodě Leningradě vyrábět licenční traktor Fordson-Putilovec. V roce 1925 byl vyroben půlmiliontý Fordson. Roku 1928 firma ukončila výrobu v USA a využívala pouze továrny v Corku a od roku 1933 také v Dagenhamu. Roku 1929 nahradil Model F nový Model N.

V roce 1939 se spojil Ford s irským konstruktérem Harry Fergusonem a začali vyrábět pro americký trh novátorský traktor Ford-Ferguson Model 9N. V padesátých letech přešly Fordsony na vznětové motory. V roce 1957 se objevil menší tříválcový model Fordson Dexta. Roku 1964 rozhodlo vedení korporace o zrušení značky Fordson a všechny její traktory nesly nadále označení Ford.

V Dagenhamu se v letech 1937–1958 vyráběly také nákladní automobily značky Fordson E83W.

V roce 1926 vznikl Armstead Snow Motor, traktor Fordson upravený pro jízdu v hlubokém sněhu, u něhož byla kola nahrazena dvěma kovovými válci se šroubovicí na povrchu. (použita citace z wikipedie)
Obrázek

A teď k modelu. Vzhledem k tomu že nemám všechny díly pro model, beru to jako alfa stavbu.
Kreslený návod je dostatečný a srozumitelný, pohledy z více stran na celky jsou v měřítku 1:1, celkový pohled na model je ze všech šesti stran
Omluvte fotomobilní fotky, ale fotoaparát se kousnul a z postupu jsem vše ztratil ( odešla karta a nic se mi z ní nepodařilo obnovit )
Obrázek
sestava A
Obrázek Obrázek
sestava B
Obrázek
sestava C+J+matičky
Obrázek Obrázek
sestava A+ 1/2D
Obrázek
sestava E
Obrázek Obrázek
sestava F
Obrázek Obrázek Obrázek
sestava G
Obrázek
sestava H
Obrázek
sestava I
Sedadlo řidiče, asi nejsložitější na tvarování, bohužel ani po pátém pokusu jsem nebyl spokojen, vybral jsem ten nejlepší pokus a přebarvil ho bílou barvou. Razí ale trochu do očí (viz celkové foto)
sestava K
Obrázek
sestava L+M+N+matičky
Obrázek Obrázek
sestava O
trubka od chladiče k motoru (neměl jsem správný drát, takže jen poskládán tvar z kroužků černé bužírky)
sestava P
Obrázek
cíl
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Přední kola mi trochu šmatlají, vím o tom. Celkově si myslím že to je dost povedený model a při troše trpělivosti to zvládne každý

Abyste si nemysleli že to byla procházka růžovým sadem, přihodím i pár chyb co jsem našel:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Fordson F / Atlon / Alfa test / 1:16

Příspěvek od atlon »

ĎAKUJEM za test aj postrehy a že ich bolo dosť, ale všetko sme zapracovali ;)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Fordson F / Atlon / Alfa test / 1:16

Příspěvek od Nafe_CZ »

Gratulace! Super prace.... Ja se zatím peru s chladičem :) :) :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Fordson F / Atlon / Alfa test / 1:16

Příspěvek od Shagrath »

Zajímavá předloha a parádně zpracováno. Gratulace k dokončení
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“