UNHZ 750 / Agromodels / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Tak za prvé gratuluji k novému potomkovi !!
Za druhé musím říct , že to máš nádherně čistě slepené .
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Gratuluji k dokončení "modelu" jménem Kuba a ať Ti stejně úspěšně dopadne i tento model :) Zatím moc pěkně a čistě slepeno, těším se na pokračování...
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

tempo musím sice trochu zvolnit, ale i tak stále pracuji na rozdělaném modelu.

Povedlo se mi dokončit kola.Konstrukce je poměrně jednoduchá a dělal jsem bombírovaná kola. Jak jsem celou dobu chválil výhodu tloušťky papíru, tak zde jsem se s bočnicemi velmi pral, ale nakonec se mi to tak nějak povedlo. Kola jsem následně doplnil dezénem, který je součástí vystřihovánky - naopak výhoda tloušťky papíru. Přemýšlel jsem, zda ho podlepit, ale vzhledem k celistvosti dezénu, by byl problém s vrstvením papíru a s následným vyřezáním. Kola jsou na závěr přestříkána - chtěl jsem vyzkoušet konečně bez přestříkání, ale jak jsem se pral s bočnicemi, tak to ani jinak nešlo... Na disky jsem také doplnil matky.


Obrázek Obrázek Obrázek

Kola nejsou zatím napevno přilepena.

Další část, kterou jsem začal dělat, je kabina včetně interiéru.

Dlouho jsem přemýšlel, z čeho udělat páky na ovládání - hlavně horní konce. Nakonec jsem si vzal evergreen probil s průměrem 0,8 mm a profil 1,6 mm do kterého jsem vrtákem udělal otvor a navlékl jsem tento kousek na slabší profil. Po přilepení vteřinovým lepidlem, jsem vybrousil z většího profilu přibližný tvar konce páky. Na fotografii jsou vidět i mírné nepřesnosti - ještě to musím dobrousit (délka pák není finální, mám nechanou rezervu kvůli barvení - chycení do kolíčku). Páky nyní nabarvím, zde mám trochu problém s oranžovým odstínem, který nemohu trefit a navíc mám barvu lesklou a musím dílek vzít následně i matným lakem. Uvidím, jak budou páky nakonec vypadat.

V interiéru toho moc není a vše mám již skoro hotové a připravené.

Obrázek Obrázek


Nyní se zaměřím na dodělání kabiny - trochu se toho bojím, hlavně retuše světle šedé barvy...
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

jsem zde s dalším postupem. Jak jsem již avizoval minule další část od které jsem řízl byla kabina. Měl jsem z ní docela respekt. nakonec jsem zjistil, že její tvar a konstrukce není tak složitá, jak se může na první pohled zdát.

Nejdříve jsem barevně upravil páky vyrobené z profilů evergreen a následně veškeré drobnosti umístil do interiéru. Zde jsem se trochu pral s pedály, které jsou možná mírně delší a stále mi vadili v umístění řídících pák. Bohužel jsem měl již pedály přilepené a nechtěl jsem je odřezávat a upravovat jejich tvar. Po přilepení celého interiéru přišlo na řadu zavírání kabiny. Do oken jsem pomocí oboustranné pásky vlepil folii. Mě jsme strach z retuše světle šedé barvy, ale nakonec to tak zlé není. Nepoužíval jsem však vodovky, ale barvy Vallejo, kdy jsem smíchal bílou s kapkou černé. Šedá z vodovek mi vždy po uschnutí výrazně ztmavla.

Další na programu byla střecha.U té nebyl vůbec žádný problém. Pásek 52 jsem si rozdělil na 4 strany a postupně lepil na vnitřní díl střechy, který jsem vytvaroval natupo, následně jsem vše zaklopil dílem 53 a celou střechu připevnil na kabinu. Zatím zde mám nechaný otvor na dveře, u kterých váhám, zda je udělat otevřené, pootevřené či úplně zavřené.

Na závěr jsem se pustil do "podstavce" kabiny. Zde jsem narazil na pár problémů. V návodní kresbě je prohozené označení dílů 41 a 42. Dále se při konstrukci dílů 41 a 42 počítá s kolmým umístěním stran podstavce, jak je však vidět na obrázku níže, boční strany jsou zkosené a díly 41 a 42 je třeba upravit do požadovaného úhlu. Není to nic zásadního, ale pro některé to může být rada k předejití problému (hlavně v případě nalepení dílů 41 a 42 a až následnému "uzavření" podstavce.

Abych to shrnul, tak je třeba říci, že kabina se lepila velmi dobře a vše hlavní dobře pasovalo.

Nějak jsem se rozepsal, tak nyní pár obrázků...

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Pomalu začínám finišovat. Dodělám pár detailů a menších dílů na kabině a mohu se pustit na poslední chybějící dílky - písty. Z těch mám opravdu respekt, protože to jsou právě ty části (alespoň podle mě), které tento model mohou pohřbít či ho posunout výše.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od JoskaM »

Inu prožeň to přes kopírku, ať máš zálohu a nezapomeň na hadice, pěkně do válce vrtni drátek, navlékni 2x matku(jedna k válci druhá k hadici) a bude to stroj jako vyšitý.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

děkuji za radu ohledně matic, ty bych asi jinak dvě nedával, nenapadlo by mě to...

původně jsem plánoval, že modle bude dokončen do konce února, potom jsem to změnil na březen a nyní to možná dopadne s dubnem... Každopádně dnes přináším další postup.

Nejdříve jsem dodělal všechny detaily na kabině. Dveře jsou přilepené a nechány mírně pootevřené. Madlo vedle dveří na fotkách vypadá mírně humpolácky, ale v reálu je to přiměřené k měřítku modelu (stejný průměr, jako měla papírová předloha).

Obrázek Obrázek


Na modelu chci naznačit hydraulické rozvody a k těmto účelům využiji drátky v bužírce s celkovým průměrem 0,8 mm (po přepočítání do měřítka 25,6 mm - to mi přijde ideální). Tento drátek mám však v červené a zelené barvě, takže musím vše nejdříve přetřít černou barvou Vallejo. Hotovu kabinu jsme přilepil na podvozek a pokusil se natáhnout přední část hydrauliky. Podle několika reálných fotek, jsme navíc dodělal vzpěru, která drží přední část kabiny nad rámem.

Obrázek Obrázek

Jedny z posledních papírových dílů, které mám stále ve 2D verzi, jsou písty. Jejich konstrukce jsem se bál, ale ve výsledku to tak složité není. Nejdříve jsem si celou konstrukci vyzkoušel na jenom malém pístu k vidlím, které nejspíš nevyužiji a hledal všechny mouchy, na které si dát pozor hlavně o velkých pístů, proto není tato testovací verze pístu úplně ideálně slepená. Model bude obsahovat 8 pístů (+ 2 na vidlích). U všech jsem již provedl přípravné práce, vyřezal je a nyní jsou připravené na konečnou kompletaci.

Obrázek Obrázek Obrázek


To je pro dnešek vše
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

pomalu se blížím k cíli. Mám hotové již 3 písty (2 na nohy + 1 na rameno). Kromě pístů jsem také vyzkoušel udělat hydrauliku. S výsledkem jsem spokojen, ale ještě uvidím, zda to nepředělám, protože na přední nohy chci vyzkoušet trochu jinou bužírku - tato je poměrně pevná a trochu to dělá neplechu. Na druhou stranu nejde o hračku a nohy půjdou dolu max na fotky.

Obrázek Obrázek

Zadní nohy jsou již připevněné na svém místě - ještě musím dobarvit boky osiček a hlavní osičky zaříznout, ale to až na závěr celé stavby. S ohledem na vzhled pístů a nohou chci upozornit na dvě věci

1) Při přilepení patky na nohy jsem postupoval dle nákresu a také dle označení na dílu trubky, to však způsobilo, že spoj válce nohy mám při zvednutí viditelný. Kdybych to nalepil naopak, tak patce by to vůbec nevadilo a spoj by byl z velké části kryt pístem

2) na další problém s viditelností spoje jsem narazil u pístů. Chtěl jsem spoj umístit směrem k noze, ale to by zase nesedělo označení pro matky. Proto na jednom pístu je spoj viditelný. Toto mi bude dělat problém i u pístu na rameni, kdy jsem chtěl spoj opět schovat směrem k ramenu, ale trochu mi to bude dělat neplechu u umístění matek - s tímto však asi nelze nic dělat (píst nelze otočit, z jedné strany je světlý proužek)

Nyní pár fotek hotové zadní části a jedna celé plánované soupravy.


Obrázek Obrázek Obrázek

Model obsahuje také kryty "nožních" pístů, ale ty jsem se rozhodl nevyužít.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Vojta S »

To bude paradni souprava.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Tvoji stavbu sleduji už od začátku a líbí se mi, jak se s tím "hraješ" - opravdu chválím pečlivost a čistotu práce! Krásně zpracované máš taktéž kola ... prostě fakt radost pohledět. I z hlediska kvality reportu zde na DF je to paráda, rád si vždycky počtu.

Být tebou bych se nebál v budoucnu sáhnout i po náročnějších modelech.

Nicméně měl bych jeden postřeh k té hydraulice - to co tam máš teď, vypadá spíš, jako by k tomu vedly kabely. Moc ti to zkrátka plandá, takhle to v reálu není (urval bys to). Doporučil bych ti inspirovat se obrázky skutečného stroje. Hadice se v reálu používají hlavně na kloubové či jiné pohyblivé spoje. Pokud je hydraulika vedená na pevné součásti, tak je vedena trubkou. Konkrétně v tvém případě to znamená, že bys tam měl mít dva páry hadicových "půlkruhů" v oblasti přichycení pístnic k rámu, zbytek by měl být veden trubkami. Pokud bys nenašel na netu potřebné fotky ozvi se, něco bych taky našel ve svém archivu... ;)

BTW: Popřípadě by ti mohla pomoci literatura k tomuto nakladači:
http://www.agportal.cz/files/user/Humpo ... log_ND.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agportal.cz/files/user/Humpo ... bsluze.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agportal.cz/files/user/Humpo ... HZ-750.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

děkuji za konstruktivní kritiku. Příručky z Humpolce jsem již procházel, ale úplně přesně jsem tam toto místo neviděl. Každopádně pro všechny, kteří by chtěli v tento model stavět, jsem dnes našel docela zajímavé video na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=WnyPynQdM7s&t=37s" onclick="window.open(this.href);return false;

A zde je pěkně vidět již výše uvedený problém s hadicemi hydrauliky. Pokusím se to předělat i včetně malého válečku bokem, ještě jednou díky za konstruktivní kritiku.

Obrázek

Náročnější model mě samozřejmě také láká a v archivu jich pár mám, ale aktuální časová dotace, kdy se k modelu dostanu tak v cca 22:00 mi to úplně nedovolí a nechci mít rozdělaný model několik let, každopádně díky za podporu.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Upravená hydraulika
Tomáš S. píše:
Nicméně měl bych jeden postřeh k té hydraulice - to co tam máš teď, vypadá spíš, jako by k tomu vedly kabely. Moc ti to zkrátka plandá, takhle to v reálu není (urval bys to). Doporučil bych ti inspirovat se obrázky skutečného stroje. Hadice se v reálu používají hlavně na kloubové či jiné pohyblivé spoje. Pokud je hydraulika vedená na pevné součásti, tak je vedena trubkou. Konkrétně v tvém případě to znamená, že bys tam měl mít dva páry hadicových "půlkruhů" v oblasti přichycení pístnic k rámu, zbytek by měl být veden trubkami. Pokud bys nenašel na netu potřebné fotky ozvi se, něco bych taky našel ve svém archivu... ;)

Po radě od Tomáše jsem se rozhodl zadní hydrauliku předělat a myslím si, že to modelu výrazně pomohlo, takže ještě jednou děkuji. Trochu jsem se s tím pral a nakonec jsem místo bužírky, která je použita v přední části modelu, musel použít kloboukovou gumu. Bužírka i přes vytažení drátků byla moc tuhá a spíše se ulomila přilepená matka, než se bužírka ohnula. Potrubí jsem znázornil z plastových profilů a natáhl pod podvozkem až ke kabině - podobně jako jsem to našel na fotografiích. Na pístnice jsem také přidělal malé válečky a k nim teprve přilepil hadice. I přes stejnou délku hadic na obou stranách se mi zdají na jedné straně větší smyčky než na druhé - nejspíš mám jinak posunutý váleček či mírně jinak natočený píst.

Obrázek Obrázek Obrázek

Místy jsou na fotografiích vidět chyb v retuši či bílá místa - musel jsem nyní trochu více manipulovat s modelem, protože jsem si já blbec již přilepil osičky a veškerá úprava tak musela probíhat přímo na modelu - po dokončení vše poopravím.

A jedna fotografie pro porovnání minulé a nové verze.

Obrázek

Nyní se vrhnu na přední nohy
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Jak se blíží dokončení modelu, tak to jde pomaleji a pomaleji...

Aktuálně jsem dokončil všechny 4 nohy včetně jejich hydrauliky. Ještě je třeba doladit pár detailů - hlavně barevně, ale nejdříve chci nechat pořádně proschnout lepidlo. Podvozek s kabinou jsou tak z 99% hotovy a to včetně hydrauliky. Jak jsem psal již minule, je trochu škoda to, že jsou všechny pístnice stejně orientovány a pokud chci mít matky na připojení hydrauliky na správnou stranu, tak je na jedné noze vidět spoj na pístnici.


Obrázek Obrázek

K dokončení modelu mi již chybí pouze 3 papírové díly. Aktuálně pracuji na hydraulice ramena. Na samotné rameno jsem připevnil plastové profily a jejich úchyty. /chyty jsou z plastové trubičky a bohužel nemám úplně přesný odstín oranžové barvy jako je základ modelu a nechtěl jsem je dělat stříbrné, aby to pěkně vyniklo. Příště ji propojím písty na rameni a bude chybět pouze celková kompletace podvozku + ramene.

Obrázek

Ohledně hydrauliky - hledal jsem různé fotografie a dá se říci, že co stroj to originál (hlavně ve vedení hydrauliky z ramena do podvozku), tak snad to bude alespoň trochu sedět..
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Hlásím se s dalším postupem.

Dodělal jsem rameno a hydrauliku. Jak jsem již psal, na internetu se dá najít velké množství různých modifikací a já udělal svedení hydrauliky pomocí otočného sloupku ramene. Přijde mi to lepší než tahat hydrauliku po celém podvozku. K pístům jsem dodělal i valečky a následně zapojil hydrauliku. Pokud jsem chtěl spoje dát směrem k ramenům tak jsem matky na pístech dostal na bok, ale to bych jako velký problém neviděl.

Obrázek Obrázek Obrázek



Nyní již zbývá dodělat hydrauliku na lžíci a vše spojit. právě kvůli hydraulice nepůjde následně měnit lžíce za vidle. Rozhodl jsem se pro lžíci z toho důvodu, že se mi povedla více než vidle. Předpokládám, že příští hlášení již bude z dokončeným modelem. I na fotografiích jsou stále vidět místa,která si zaslouží ještě péči. vše budu ladit až po kompletním slepení, kdy si celý model projud a všechny hrany a další bílá místa opravím.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Hlásím HOTOVO!

Povedlo se mi i můj 3. model dotáhnout do zdárného konce a mohu vám nyní ukázat výsledek mé několikaměsíční práce. Na modelu jsem celkem pracoval 145 hodin, asi nikdy nebudu patřit k místním "rychlolepičům", ale svůj standart 1 model za půl roku zatím držím.

Něco málo k samotné stavbě.
Model se lepil opravdu dobře a vše sedělo. U žádného dílu jsem nemusel upravovat jeho rozměry. Lepil jsem opět čistostavbu bez přebarvování, jediný přebarvený díl jsou kola. Kromě samotné vystřihovánky jsem ke stavbě využil plastové profily evergreen různých rozměrů (na osičky a vedení hydrauliky), dále jsem na hydrauliku využil drátek 0,82 mm a kloboukovou gumu 1 mm, pár matek , dále folii na zasklení a hliníkovou lepenku na písty. Všechny písty jsou funkční, ale neplánuji si s modelem hrát. S lepidel Herkules, vteřinové lepidlo (na hydrauliku) a oboustrannou lepenku na zasklení kabiny.

Postavil jsem obě nástavby ramen, ale pro finální model jsem nakonec použil lžíci místo vidlí - více se mi povedla a také jsem moc modelů právě s lžící neviděl (většina má vždy vidle). Model je poměrně jednoduchý, zasklení krásně pasovalo a největší problém mi asi dělaly patky nohou. To by bylo k samotnému popisu stavby asi vše a nyní pár fotek. Více fotografií naleznete v galerii.

Několik "ateliérových" fotografií:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Pár fotografií z exteriéru

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek


Tímto děkuji všem, kteří mou stavbu sledovali, podporovali mě a přidali také neméně důležitou kritiku či rady. Těším se na viděnou u dalšího modelu..
Tomáš
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: UNHZ 750 / Agromodels / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od haageeman »

Předělání hydrauliky skvělý a celý model v sestavě pak naprostý luxus!!! Já dávám 1* a gratuluji :!:
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“