Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Tolo
Příspěvky: 36
Registrován: ned 2.9.2012 18:32

Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Tolo »

Po slepení traktoru padla volba na model kombajnu. Konkrétně na model kombajnu Fortschritt E 514 z vydavatelství ModelEx. Jedná se téměř o legendární vystřihovánku, která byla vydaná v roce 2005. Nyní již na trhu není k dostání.

Stavbu jsem začal kabinou stroje, jak je doporučeno v návodu. Kabinu mám téměř hotovou. Během práce se prozatím neobjevil žádný problém. Navíc jsem na sedadlo do kabiny posadil pana kombajnéra. Ještě mi zbývá doplnit pár detailů jako jsou např. blinkry, stěrač. Ještě si musím trošku pohrát s retuší hran.

Zároveň jsem začal stavbu zásobníku na obilí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Venca 21 »

Moc pěkné. Pan kombajnér to hezky oživí, jen nevím, jestli zrovna kombajnéři nosili při práci na poli nažehlené košile s límečkem. :)
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Alfik »

Dříve ne,dnes si to už mohou dovolit. :lol:
Tolo
Příspěvky: 36
Registrován: ned 2.9.2012 18:32

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Tolo »

Přináším informace z pokračování stavby. Slepil jsem zásobník na obilí, který jsem následně přilepil ke kabině. Poté jsem se pustil do lepení motoru a zadní části kombajnu. U motoru bylo trošku složitější ideálně natvarovat potrubí, které vede z filtru do sání motoru a poté z motoru do výfuku. Ale celkově se vše stavělo výborně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Tolo
Příspěvky: 36
Registrován: ned 2.9.2012 18:32

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Tolo »

Tak jsem opět pokročil ve stavbě. Slepil jsem dohromady čtyři hlavní části kombajnu - kabinu, zásobník na zrno, motor a zadní část s vytřásadly. Následně jsem pokračoval stavbou výsypníku a vnitřní části zásobníku na zrno.
Zde nastaly první problémy při práci. Konkrétně s nití mezi zásobníkem a výsypníkem. Nit mi nešla pořádně natáhnout a vypnout. Neustále byla prověšená, což se mi nelíbilo. Nakonec jsem se rozhodl, že nechám výsypník ve vyklopené poloze. Nit jsem poté přetřel vodou, do které jsem přidal trochu lepidla. Nit ideálně ztvrdla a krásně se vypnula.
Další menší problém byl u vnitřní části zásobníku zrna. Když jsem jej vlepil dovnitř, tak mi nahoře u lemu chyběl materiál. Tak jsem si vystřihl obdélník, do kterého jsem vyřízl menší obdélník. Tím jsem si vytvořil nové lemování, které jsem přilepil nahoru na zásobník zrna.
Tím mám horní část kombajnu hotovou. Nyní se pustím do stavby kol a podvozku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tolo
Příspěvky: 36
Registrován: ned 2.9.2012 18:32

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Tolo »

Po dlouhé době přináším další postup ze stavby. Nyní mám hotový podvozek kombajnu včetně šikmého dopravníku a obou náprav. Při stavbě jsem nenarazil na žádný větší problém. Jen u zadní nápravy je třeba dbát zvýšené pozornosti z důvodu drobných dílů.

Nyní zpracovávám kola. Chci na plášť nalepit šípy, aby kola byla plastická. Současně zpracovávám i žací lištu společně s podvozkem. Právě bojuji s příčným šnekovým dopravníkem. Dále bych se chtěl pokusit o vytvoření per na přiháňkách u přiháněče.

Obrázek

Obrázek
Tolo
Příspěvky: 36
Registrován: ned 2.9.2012 18:32

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Tolo »

Tak jsem dneska model sklízecí mlátičky Fortschritt E 514 dokončil. Jak jsem již psal, na kolech jsem se pokusil vytvořit plastický vzorek pomocí kartonu. Nakonec jsem kola přetřel barvou.

Nejvíce jsem si vyhrál s lištou, konkrétně s přiháněčem. Vytvořil jsem pomocí drátku jednotlivá pera na přiháněči. Myslím si, že lišta hnedka působí lepším a skutečnějším dojmem.

Model se mi lepil velice dobře. Teď zbývá jen počkat na léto a kombajn se může zapojit do sklizňových prací.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Krásný model, gratuluji k dokončení. Lišta vypadá opravdu parádně
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Fortschritt E 514 / ModelEx / 1:32

Příspěvek od Bakendrid »

Super robota :)
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“