Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Mám za sebou dopravník.

1. U dílu č.10 jsem chlopeň odstřihl a tu pak opět přilepil z rubu tohoto dílu.Aby tam po slepení nevznikl zub.Do svěráku jsem si upnul kulatinu příslušného průměru a na tom díl tvaroval.
Jde to celkem pěkně.I když je pravda, že se papír kapku rozvrstvuje.

2. Po proschnutí dílu č.10 a radosti, že to nejhorší mám za sebou přišlo první překvápko. Zapuštěná čela dopravníku mají větší průměr a nejdou tedy bez úpravy do dílu č. 10 vsunout.
Musí se tredy zkrátit plášť asi o 1,5 mm a kolečko kapku přistřihnout.

3. Po slepení dílů 12 a 13 jsem zjistil, že je celek moc široký aby se dal k celku připojit pomocí špendlíku díl č. 11

Ječtě přilepím schůdky na druhé straně a z drátku udělám výztuhu dopravníku, tak jak je to na skutečném kombajnu.

Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Samotný kombajn mám dokončený.
Výztuhu dopravníku jsem udělal z drátku a přiblížil se tak více originálu. Žebřík na druhé straně dělaný podle šablonek ve vysřihovánce moc nesedí. Je rovný ale ve skutečnosti musí jít kapku šikmo aby se vyhnul spodnímu krytu náhonu. A je krátký v horní části.Nevznikla tam tak madla, jak je tomu u skutečného kombajnu.Ale už jsem to tak nechal.
Dál budu pokračovat adaptérem na kukuřici.

ObrázekObrázek
marchal
Příspěvky: 138
Registrován: úte 14.2.2012 8:31

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od marchal »

sorry za OT

Petear--nějak nechápu tvoji stupidní připomínku ohledně měřítek.Jednak každý vydavatel si snad může vydávat modely v měřítku jaké mu vyhovuje(a že jich je bezpočet) a hlavně Poláci začali vydávat modely již v roce 1958,zatímco v ABC se modely(na jejichž měřítko zřejmě narážíš) objevily až na přelomu 1972-73.Takže spíš by ses měl ptát,proč my máme takové měřítko.
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Po delší době Vás opět zdravím.

pokračuji adaptérem na kukuřici. Začal jsem základem díl 1, kde asi označení přilepení dílu č. 19 na vnitřní straně u šnekovice nemělo co dělat.
Než jsem celý základ uzavřel, nedržel jsem se návodu a před uzavřením celku jsem nalepil všechny prsty na spodní a vrchní části díly 13, 13 14 a 22. Lépe se to takhle lepí na větší plochu.
U dílu č. 13 mi chyběla značka ohybu.
Také jsem u prstů rozšířil chlopně.
Když jsem to pak chtěl celé uzavřít, zjistil jsem, že prsty jsou oproti spodnímu dílu č. 22 rovné a dál č. 13 je dlouhý.
Nastalo tedy párání a díl č. 13 jsem u napojení s dílem č. 12 zkrátil na délku 7 mm. Před uzavšení celku ještě bylo potřeba slepit šnekovici. Je potřeba dávat pozor neboť je stočená jednou vlevo a jednou vpravo, aby hnala kukuřici z obou stran do středu vany. A je delší, tak je pak potřeba konce upravit na správnou délku.
Dále zatím pokračuji bez problému.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Pokračujeme dál.
díl č. 24 má vyznačení pro přilepení výztuh 25 moc dlouhé a na liště řezačů díle č.23 je potřeba trochu začervenit hranu bíle plochy pro přilepení dílu č. 24.
Na návodné kresbě jde odkazová čára na jiný díl. Ale z fotek to pochopíte.
A díl č. 24 nemá rubovou stranu. Já to vyřešil barevným papírem a budu se tedy nějak trefovat až budu na místo lepit řezací bubny, konkrétně díl č. 28.

Obrázek Obrázek Obrázek

Díl č. 21 je nakreslen pokaždé jinak a je potřeba ho trochu upravit, aby šel slepit.

Obrázek Obrázek Obrázek

A současný stav celku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Posílám další menší postup.

na boku závěsu výškově nesedí vyznačení přilepení dílu 17
Ze předu tam zůstali bílé plochy pro nalepení dílu 19 ale to už jsem zmiňoval.
Tak ještě nalepit dva díly a bude hotovo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek[url=http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/321707]Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Hlásím, že adaptér na kukuřici je hotov.

Díl 18 je špatně nakreslen. Musí se drobet zkrátit.
Vyleze z toho ale nakonec pěkný model. Beta testem to ale asi tenkrát neprošlo, jak vidíte z průběhu stavby.
Tak ještě uvidíme, co bude za překvapení na obylné liště.Doufám, že nic hrozného.
Model je to pak ale opravdu pěkný, jen se u toho musí trochu víc opravdu modelařit.
Při práci jsem měl naštěstí v případě problému možnost odborné konzultace s chlupatou odbornicí.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Pokračujeme Obylnou lištou.

u základního pláště jsem zvětšil úhel poslední chlopně a přidělal jeden zub.
Protože není počítáno se sílou papíru, je potřeba vnitřní boky na zadní hraně trochu zkrátit.
Základní ( vana ) pro samotnou lištu je tedy připravena.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Další na řadě je šnekovice. Skládá se ze 3,5 kroužků každá strana. Lepí se cca 4-5mm od kraje válce. Jinak vám bude šnekovice přesahovat okraj válce a neuložíte ji do připravené vany.
Obrázek Obrázek

V originále se šnekovice netočí a je pevně přilepená k bokům vany. Já udělal úpravu aby se točit mohla. Od válce odstřihneme chlopně a dovnitř zalepíme osu s výztuhami. Na boky vany pak přilepíte náboje z kartonu o síle 1 mm. Šnekovice je tak také vyndavací a zas tam dací. :o Válec se tím také pěkně vyztuží a samotná šnekovice se na něj pak lépe lepí, když drží kulatý tvar.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Pokračuji přilepením dílu 156, kde opět není počítáno se sílou papíru. Naštěstí to shora překryje hřídel zvedání nahaněče.
Obrázek
Kryt, díl 180 je případně potřeba z rubu zabarvit, nebo použít jeho rubové díly.
Obrázek
U krytu díl 180 jsem zkrátil boční chlopeň, neboť po nalepení dílu 156 na místě jeho přilepení k celku vany vznikl schod.
Obrázek Obrázek
U držáků hřídele zvedání nahaněče 169 jsem místa s otvory podlepil. Pozor díl 169 je v jedné z návodných kreseb chybně uveden ještě 2x a ukazuje na jiná čísla dílů.
Obrázek
Po dokončení tohoto celku jsem nasadil samotnou hřídel zvedání nahaněče se šnekovicí.
Obrázek Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Dále jsou na liště přidělány písty a jejich kryt 158.
Obrázek ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Pavel Skokan dne pát 27.10.2023 19:07, celkem upraveno 1 x.
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Úprava závěsů lišty.
Na zadní straně odstranit ( pokud to jde ) schod chlopně dílu č.156 pro rovné nalepení závěsů 164 a 181.
Obrázek
Zadní část dílu 156 ohnout nahoru.
Obrázek
Závěsy 164 a 181 před nalepením v dolní části uvolnit pro pružiny.
Obrázek
A pak už nám lišta krásně drží na závěsech ;)
Obrázek
Naposledy upravil(a) Pavel Skokan dne sob 28.10.2023 18:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od rybak »

Pecka.
Pěkný report.
Obdivuji stavbu obou lišt.
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Zpracování držáků nahaněče díl č. 172.
Otvory doporučuji udělat po ohnutí dílů.
Obrázek
Pozor na otvor pro špendlík. Je moc velký !
Obrázek
Otvory pro upevnění pístů ( špendlík ) jsem pro jistotu vyztužil.
Obrázek
Pro upevnění držáků 172 na hřídel jsou potřeba zarážky. Použil jsem díly č. 170. V kresleném ani textovém návodu jsem tento díl č. 170 nenašel.
Obrázek
Hotové držáky nahaněče 172 přidělané na hřídel a pomocí špendlíků k pístům.
Obrázek
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fortschritt E-512 / Agromodels, Jiří Bouška / 1:32

Příspěvek od Pavel Skokan »

Pokračujeme samotným nahaněčem.
Protože v modelu některé měrky os a drátů chybí, požádal jsem o pomoc Solid Edge. Aby bylo možné vše potřebné správně a snadně naohýbat.
ObrázekObrázekObrázek

Já si teď odskočím na měsíc do lázní a pak budeme pokračovat. :P
Zkusím se tam zatím pověnovat Zetoru Forterra 150 HD.
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“