SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba HOTOVO

Příspěvek od BalvieM »

Samojízdná či samochodná řezačka SPS 420 je další z řady historických strojů zemědělské techniky, který se
zde pokusím představit a hlavně postavit.
Fotek jsou na internetu hromady, ale nějaké povídání k předloze se mi nepodařilo sehnat, tak jestli někdo něco má, budu rád.
Model se autor snažil propracovat maximálně, práce s tím bude dost, tak se snad tahle "krabice" bude líbit.
Začínám základním rámem, samotné hranolky jsou vyztuženy kartonem, všechno sedí.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) BalvieM dne ned 16.8.2015 16:42, celkem upraveno 1 x.
Martas8533
Příspěvky: 8
Registrován: pon 31.3.2014 13:06

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od Martas8533 »

Začátek vypadá pěkně. Že by se tu klubal další povedený model alá MDW Fortschritt E 524? ;) Určitě budu sledovat. 8-)
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od velda »

Zdravím, takže přidám trošku povídání k tomuto stroji, na který se celkem dobře pamatuji, přímo z Agrostroje Prostějov, protože co by učeň tohoto podniku cca v r.1975-76 jsem se na montáži tohoto stroje podílel docela dlouhou dobu. Tenkrát to fungovalo u učňů tak, že každý si měl projít výrobní linky všech vyráběných strojů ve fabrice. Já konkrétně jsem pracoval na skoro konečné části pásu a to kapotování stroje – to byla celá ta plechařina, která tvořila tu krabici za kabinou (pak jsem ještě v klempírně dělal i “komíny“ na odvod řezanky). A můžu říct, že to žádná sranda nebyla, ono ty plechové díly byly samy o sobě dost velké a tak se občas např. stávalo, že nepasovaly předem vytvořené díry pro uchycení na rám, a ať už to bylo z důvodů těchto nebo jiných, prostě se to muselo napasovat, takže se používaly i např. “duršláky“, kterými se díry v plechu pomocí kladiva zvětšily aby to sedělo a to i za cenu poškození laku :D . Zkrátka dát tomu ten kabát, taky trochu trvalo a nebylo to jen tak, protože v té době v podstatě žádná přesná mechanizace pro ulehčení a zpřesnění práce neexistovala a vše se muselo dopasovávat tzv. na koleně.
Pokud si vzpomínám tak na pásu (výrobní lince), jich tenkrát bylo cca 8-10 a začínalo to rámem až po smontovanou hotovou mašinu. Zkompletovaný stroj pak jel do zkušebny vedle montážní linky, kde se odzkoušel a doladil motor, no a nakonec se se strojem vyjelo na dvůr před halu, kde jich v té době stávala docela slušná várka připravená k distribuci jak do CZ, tak zahraničních odběratelů, tenkrát do států RVHP a konkrétně tento stroj hlavně do Maďarska a Polska.
Samotný stroj pokud vím, získal i zlatou medaili na veletrhu v Brně asi v r.1975, což byl docela úspěch, protože osobně mám pocit, že např. spolehlivost (alespoň ta počáteční) zas až taková nebyla, například vím, že byly problémy se zanášením olejových filtrů, i jiné podobné závady, týkající se variátorového motoru, který byl v kombinaci s převodovkou v tomto stroji používán a stroje musely být v provozu servisovány, v horším případě byly dopraveny přímo do Agrostroje, kde se závady musely odstranit.
Nicméně to byl docela skok od tažených podobných sklízecích řezaček a např. s kukuřičným adaptérem ŽT 300 zastal pro zemědělce spoustu práce, i když samojízdná rychlost stroje tenkrát byla max. kolem 30km za hodinu, nemusel být již použit další stroj k tažení, k tomu některé další výhody samojízdného stroje. Ale přece jen to byl takový trošku “nemotora“ a za nějaký čas byla pak tato mašina výrobně nahrazena modernizovaným typem SPS-35 Toron a ten už vypadal na pohled, dalo by se říct “líbivěji“ a i co do dalších vlastností byl trošku jinde.
Pro mě, je to krásná vzpomínka a až bude model vydán, rád ho zařadím do svého archivu (a snad si ho i slepím), už jen proto, že mám na něj právě tyto vzpomínky z minuleho století. A mimochodem, ten rám se opravdu tomu skutečnému podobá :), takže osobně si nenechám ujít další pokračování stavby.
Jarek66
Příspěvky: 16
Registrován: pon 28.1.2013 20:01
Bydliště: Bohumín

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od Jarek66 »

Zdravím všechny modeláře.Na tento stroj se opravdu těším.Přeji hodně zdaru při stavbě a doufám,že se dočkáme vystřihovánky.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od BalvieM »

Tý jo, veldo, opravdu vyčerpávající povídání, dík !
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od BalvieM »

Dále výroba pružin, pístnic a držáků adaptérů, pravá strana zatím pracovně, abych si ponechal lepší
přístup k budoucí převodovce a spodku "komínu". Vše je zatím pohyblivé...zatím.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
catd6r
Příspěvky: 106
Registrován: čtv 20.2.2014 20:55
Bydliště: Beroun

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od catd6r »

Ahoj Lary,klube se z toho opět obrovská bomba v Tvém podání,sedím v první řadě!
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od BalvieM »

Jen mi je líto, že tam budeš asi sedět dost dlouho, no uvidíme :-) .
catd6r
Příspěvky: 106
Registrován: čtv 20.2.2014 20:55
Bydliště: Beroun

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od catd6r »

To já vím :D ,ale nevadí,vyplatí se to.Občas si v tý první řadě zdřímnu tak kdybych náhodou něco zaspal,klidně do mě kopni a vzbuď mě ;)
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od BalvieM »

Konečně můžu něco přilepit na rám, chladiče s nádrží, stavěli se velmi dobře, bude následovat napasování motoru a od zadních
řemenic bych mohl pomalu přidávat díly, které zatím spí ve skříni.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od Chimenes »

Pěkné provedení i stavba :!:
motaz
Příspěvky: 33
Registrován: pon 8.4.2013 19:53
Bydliště: Tuchyňa
Kontaktovat uživatele:

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od motaz »

pekná stavba .
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od BalvieM »

Konečně nějaké pokračování, motor je jediná věc, kterou mám již odzkoušenou, teď v barvě.
Takže uložení motoru do rámu, následné obložení filtry s hadicemi, slícování řemenic, montáž kladky, baterek a
dalších nepostradatelných věciček.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od JakubSDK »

Tak to je parádní perpetuum mobile :lol: ;) moc pěkná práce.

Ať se ti daří Jakub.
catd6r
Příspěvky: 106
Registrován: čtv 20.2.2014 20:55
Bydliště: Beroun

Re: SPS 420/Agromodels/1:32/betastavba

Příspěvek od catd6r »

:o pěkněLary,opět to bude obrovská bomba!!!!
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“