Zetor Crystal 120 45 / Agromodels / 1:32 / AgroTest / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Zetor Crystal 120 45 / Agromodels / 1:32 / AgroTest / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

Zetor Crystal 120 45 je samonosný čtyřkolový traktor s přední hnanou a zadní hnací nápravou. Pohání jej řadový vznětový šestiválec o výkonu 120 koňských sil. Jedním z hlavních dopadů modernizace je panoramatická bezpečnostní kabina, vyhřívaná a větraná. Interiér dále nabízí polstrovaný sedák, vzduchové pérování nebo například nastavitelné područky a opěrák.

Obrázek

(Foto pouze orientační, zřejmě co kus, to originál)


Model byl vydán v roce 2012 jako osmý model vydavatelství Agromodels.cz a to v měřítku 1:32. Udaná obtížnost je na čtvrtém stupní z pěti. Obálka je lesklá, na přední straně je fotka modelu, na zadní pak technické údaje, další dvě fotky modelu a dvě fotky předlohy. Na nich jsou vidět dvě různé verze traktoru, byť letmým pohledem zřejmě ani jedna z nich nebyla přesnou předlohou. Vnitřní strany obálky pak obsahují 1,2 strany A4 černobílých návodných kreseb, zbytek rozsahu je věnován textu označenému jako "Doporučený návod". Cena modelu v současnosti činí 150-260,- českých korun.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první model autora, do kterého se pouštím, je pro mne několik věcí nových a na první pohled ne zcela mile překvapujících. Tisk vypadá velmi dobře, vzhledem ke zvolené gramáži 190g/m2 pro všechny 4 strany A4 mám ale před začátkem stavby poněkud obavy o zpracovatelnost drobnějších dílů a použitelnost nakreslených chlopní. Byť se budu snažit o co nejmenší úpravy, zdá se, že lepení natupo bude nakonec výrazně převažovat.

Druhá věc, která mne, možná neoprávněně, zarazila, byl návod. Ten sice vypadá rozsáhle a na první pohled jakoby popisoval krok za krokem každý díl, nicméně rozhodně v něm nejsou k nalezení všechna čísla. S tím nejspíš souvisí další věc a sice podle mě celkem netradiční způsob číslování. Nenavazující čísla nijak nevadí, ale kromě čísel jsou některé díly označeny pouze písmeny, někdy kombinací písmen a čísel, někdy pouze textovým popisem a někdy vůbec nijak. Možná se to ukáže jako drobnost, každopádně podle zásady "detaily dělají celek" je použitý systém značení dle mého celkem nešťastný a zbytečně sráží dojem z modelu.

Co je trochu nepříjemnější je, že některé díly bez označení nejsou vidět ani na návodných kresbách a není o nich ani zmínka v návodu. Tady bych byl případným znalcům nebo stavitelům v průběhu stavby vděčný za případné odpovědi na dotazy, které v případě nouze zřejmě položím, neboť sekce zemědělských strojů mi je zájmově poměrně vzdálena. Proto také nebudu hodnotit stránku shody s předlohou, maximálně v rozsahu předloh na obálce.

Tolik tedy úvodem, ještě fotka obálky a náhled na vnitřní dvoustranu. Příště už po prvním zářezu.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) yvan dne ned 8.7.2012 15:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
LSD
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 14:21

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od LSD »

Ahoj, prosim tě ve vystřihovánce jsou zadní blatníky jenom červený nebo jsou tam i modrý?
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od yvan »

Zadních blatníků vidím pouze jednu sadu a to červenou :idea:
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od Lukáš »

OT: Snad mne odborníci neukamenují, ale jaký je rozdíl mezi hnací a hnanou nápravou?
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od fox »

Já bych to trošku upřesnil. Traktory zetor mají stálý náhon na zadní nápravy s možností připojení náhonu předního, pokud k tomu mají uzpůsobenou převodovku a přední nápravu. Protože jak víme, vyráběly se traktory s pohonem jen zadní nápravy. Yvan to tímto pěkně rozdělil. Myslím, že nějakého technického fópá se nedopustil.
Uživatelský avatar
vajda
Příspěvky: 59
Registrován: sob 21.1.2012 14:13
Bydliště: Chornice

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od vajda »

tak tuhle sekci "Agrotestu" budu bedlivě sledovat, jakožto betatestr tohoto modelu jsem sám zvědav zdali se tam najde nějaka chybka :-)
pája
Příspěvky: 30
Registrován: sob 21.1.2012 16:40

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od pája »

no .... přímou odpověď Ti asi nedám, ale viděl bych to takhle:
- hnací náprava: tím chápu, že tato náprava uvádí celý stroj do pohybu
- hnaná náprava: tato náprava je poháněna hnací hřídelí, která ji uvádí do pohybu
:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od JoskaM »

Tak je náprava hnaná, nebo hnací, pak vlečená(a je jedno jestli je před, mezi, nebo za hnací nápravou).
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od Waszek »

hnací vs. hnaná - toto názvosloví jsem již jednou řešil. Z informací od strýčka Google mi vyplynulo:

náprava hnací - taková, která slouží k přenosu momentu na podložku
náprava hnaná - ta, která se "veze", je hnaná (tažená nebo tlačená) samotným strojem.

tzn. například 7711 - zadní náprava hnací, přední náprava hnaná (tzv. bez předku), oproti tomu 7745 má obě nápravy hnací (byť tu přední odpojitelnou)


Takhle to mám zafixováno já.

W
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od AmatER »

...že jsem tak smělý a vstoupím vám do diskuze: není jednodušší říkat poháněná a nepoháněná?
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od štefíno »

Já taky vstoupím do diskuze. Na úvodní fotce, nemá ten skutečný zetor opačně přední pneumatiky? Nebo je to šumák?
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od Waszek »

AmatER: :-) a nebo tak :-) nicméně ty diskutované výrazy jsou použity v textu, byl vznesen dotaz, a byl zodpovězen

štefíno: je to v podstatě šumák. Přední pneumatiky se někdy montovaly s šípem dozadu, údajně se méně sjížděly, a taky údajně kvůli lepšímu záběru při couvání. U novějších traktorů jsem na to nikde nenarazil, ale u těchto strojů to bývalo jednou tak, jednou obráceně.

W
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od JoskaM »

Ale je to i nových traktorů, jsou pak klidnější na silnici a pak to couvání...
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od V.E.N.A. »

U mladších strojů si takto gumy dávali chlapy kvůli tomu aby tak "neskákali" - přece jen ta šedesátka je znát.... s couváním to má v praxi pramálo společného neboť když je stroj naložený tak největší záběr má beztak zadek.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Zetor Crystal 120 45 / Agromodels.cz / 1:32 / AgroTest

Příspěvek od martin1807 »

nedaVNO SOM ROZPRAVAL S CHLAPMI Z DRUžSTVA a padla aj otazka preco sa tieto gumy montovali opačne kedze akurat sme stáli pri 16145 s takto otocenymi preumatikami... odpoved bola je to jedno jak mas gumy otočené keď vieš jazdiť.:)
ale s prednymi drapakmy otocenymi dozadu sa vraj lepsie cuva a to najme v ťažkom teréne..( blaato bahno atď. ;)
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“