LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
dakob
Příspěvky: 4
Registrován: ned 13.9.2020 11:02

LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od dakob »

Zdravím všechny modeláře, po několika letech pasivního sledování fóra a obdivování vaší práce jsem se rozhodl, že si zkusím postavit něco svého. Úplný nováček nejsem, prolepil jsem dětství a začátek puberty a lepidlo Herkules pořád ještě drží spoustu mých modelů pohromadě. Teď, po dvaceti letech, je to právě covid, který mě uvolnil spoustu času, který můžu věnovat modelařině.

Jako modelář, který do toho skočil po tak dlouhé době po hlavě, se musím podělit o několik dojmů. Je opravdu úžasné, kolik věcí se díky internetu člověk může naučit v rekordně krátké době. Jako malý jsem netušil nic o bombírování, retuši, vyřezávacím kružítku a podobných technikách. Teď stačilo trochu zabrouzdat, shlédnout pár videonávodů, přečíst pár vláken na fórech a nakonec objednat pár skalpelů, štětců a materiálu na podlepování a mohl jsem začít. Ačkoli moje předchozí modely z dětských let vůbec nebyly špatné, při nedávné návštěvě u rodičů jsem pár z nich oprášil a musím uznat, že už teď vznikající model vypadá o poznání lépe, a to především díky té obrovské zásobě informací a postupů ze zdejšího fóra.

A teď už něco k modelu, který jsem si vybral. Není vůbec jednoduchý, ale strašně se mi líbí. Od mala mě fascinuje náprava Rába, která stojí za tak charakteristickým projevem nejen těchto aut, ale spousty dalších z té doby. A tak jsem chtěl něco s ní :D . Začal jsem motorem, abych se rozcvičil na něčem, co nebude tak na očích. Rozhodně je co zdokonalovat, mám problém zejména s celkovou přesností, takže čekám nějaký průšvih např. s polohou kol po nalepení blatníků či kabiny. Uvidíme, tam zatím nejsem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od Brzdič »

Já myslím, že po 20 letech je to paráda. Časem to doladíš. ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od Lukáš »

Jsem moc rád za dalšího modeláře, který se rozhodl prezentovat. A rozhodně se nemáš za co stydět, třeba bombírování kol jsi zvládl perfektně. Hranu bych ještě zahladil kovovou tyčkou, podobně bys mohl doladit vystouplé okraje spojů výfukového potrubí. Podlepované díly je dobré před natvarováním mírně naslinit, nebudou se tak lámat nebo krabatět, jak se ti stalo třeba na zadních perech. Co je ale důležité - a opravdu prosím: Zápalky do rukou papírového modeláře nepatří ;)
Ať se daří.
dakob
Příspěvky: 4
Registrován: ned 13.9.2020 11:02

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od dakob »

Díky za vřelé uvítání a postřehy, co zlepšovat!
dakob
Příspěvky: 4
Registrován: ned 13.9.2020 11:02

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od dakob »

Tak po nějaké době trocha pokroku, podvozek je kompletně hotový, "zbývá" kabina s interiérem a korba. Čím víc se to začíná podobat předloze, tím větší z toho mám radost. A opět jedno příjemné překvapení ve srovnání s modelařinou před léty - na facebookové stránce vydavatele jsou dokonce errata, tedy chyby, které se před tiskem nepodařilo vychytat. Moc jich není, ale potěší to.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Trochu mě mrzí, že na fotkách vypadá model hůř než ve skutečnosti - strašně vylézají bílé hrany, které při normálním pohledu nejsou vidět, nebo jsou v reálu šedé.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od Brzdič »

Vypadá to bezvadně. Fotky občas dokážou pozlobit.
dakob
Příspěvky: 4
Registrován: ned 13.9.2020 11:02

Re: LIAZ 100.05 / AK Modely / 1:32 - modelářem po 20 letech

Příspěvek od dakob »

Zase jsem trochu pokročil, právě jsem zkompletoval kabinu a interiér. S kabinou, zasklíváním a kompletací kabiny a interiéru jsem se celkem natrápil. Má to spoustu vad, ale v určité fázi mi přišlo, že další snahy o opravu to spíš zhoršují. S celkem jsem každopádně spokojený a věřím, že teď už to dotáhnu do konce bez větších problémů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Zjistil jsem, že i se zdánlivě čistýma rukama se dá model upatlat, hlavně ta bílá kabina, když ji člověk musí vzít tisíckrát do ruky. Sáhl jsem proto po rukavici do tanečních. Hodí se hlavně pro levačku, kterou kabinu přidržuju a otáčím.
Obrázek

Na závěr jsem chtěl vyjádřit trochu zklamání nad resinovými doplňky. Objednal jsem si je, protože jsem měl pocit, že mi ulehčí práci s komplikovanými díly, ale nakonec jsem žádný z nich zatím nepoužil. Pásky s dezénem pneumatik jsou výrazně tmavší než originál, takže by barva vůbec neseděla s bočnicemi - a kdybych bočnice barvil, přišel bych o nápisy Barum a náznak vzorku. Podobně rámeček a maska - myslím, že vypadá lépe ten originální, je rozhodně výraznější, protože je podlepený. Ten resinový by se musel barvit a navíc je tenoučký. Ale možná že jen nevím, jak správně doplňky použít.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“