Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25 HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím všechny zdejší modeláře,
na moje především večerní lepení se mi zatím nechtělo pouštět do něčeho složitého a tak mi do oka padl model polského náklaďáčku od Modeliku.

Obrázek

Po druhé světové válce pocházely všechny nákladní automobily v Polsku buď z demobilizace nebo ze zahraničních darů .V roce 1946 byl zřízen ústřední výzkumný a konstrukční úřad pro automobilový průmysl v Lodži .Tým konstruktérů vyvíjejících nový vůz byl tvořen především bývalými zaměstnanci státních strojíren kteří ve 30. letech vyvinuli nákladní vozidla PZlnz. 703. Nový vůz vyvinul ing. Mieczyslaw Debicki,konstrukci motoru řídil ing. Jan Werner a podvozek měl na starost ing. Jerzy Werner. Na podzim roku 1946 byla hotová dokumentace předána do závodu v Ursusu. Prototypy postaveny pod správou ing. Alexandra Rummela byly hotovy v roce 1948.Sériovou produkcí byli pověřeny bývalé zbrojní závody ve Starachovicích. Automobily dostali název Star 20.Výroba zde byla přizpůsobena četným materiálovým omezením. V prosinci 1948 bylo prvních 5 Stárů představeno veřejnosti ve Varšavě .Do roku 1951 bylo vyrobeno kolem 3000 automobilů.
Kabiny vozů označeny jako N 20 byli vyráběny v Kielce. S ohledem na rostoucí poptávku po nákladních vozech začala ve Starachovicích výroba zjednodušených kabin označených N 23, které byly alternativně využívány až po typ Star 25.
Ve Staru 20 byl použit 6 válcový benzinový motor S 42 o objemu 4,2 litru a výkonu 85 koňských sil. Varianta sklápěče vážila 3800 kg a maximální váha nákladu činila 3500 kg. Star mohl jet maximální rychlostí 72 km/h při spotřebě 28 l na 100km.
Star 20 a poté jeho vylepšená verze Star 21,byli základem pro mnoho nástaveb a jednou z nich je i sklápěc který byl postaven na zkráceném podvozku s rozvorem náprav 2500 mm který byl použit také třeba pro tahač návěsů nebo domíchávač betonu.
Sklápěče W 14 byly sériově vyráběny od roku 1953 závodem v Olavě a montované na podvozky v závodě ve Starachovicích.

Zdroj : text ve vystřihovánce

Obrázek

Model je klasika od Modeliku,z vystřihovánky je možno sestavit Star 20 nebo pozdější verzi Star 21.
Model budu barvit,začal jsem kabinou kterou mám připravenou na osazování veškeré drobotiny jak dovnitř tak ven,udělal jsem i jednu velkou úpravu a to otvírací dveře.
Toť zatím vše,přeji pěkné nedělní odpoledne.


Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Vojta S dne sob 22.2.2020 21:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Opět něco neokoukaného, výborná volba. Už to vidím jako dvojku s traktorem.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

To je tak oškliví až je to pěkný, budu sledovat. ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak tohle je hodně netradiční stavba . A jsem přesvědčený , že to přebarvení modelu hodně pomůže . Držím palce a budu sledovat .
Casso
Příspěvky: 46
Registrován: úte 19.12.2017 17:30

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Casso »

Hoj, to je oblemcané nějakým modelářským tmelem? Jaký tmel se na takhle na papír dá použít? Mám tmel na plastikové modely Revell, ale mám dojem, že je trochu mastný, nebo se mi to jenom zdá?
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

používal jsem tmel taky a bez problému, jen je nutný být opatrný s broušením - papír chlupatí a tmel je tvrdší, ale šikovnosti se meze nekladou...
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,tmelené to není, ty oblé rohy jsem přebrousil pak přetřel barvou a znova lehce přebrousil.Dělám to tak abych se zbavil chlupatěni papíru.Jinak tmel používám obyčejný na dřevo.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Na tmelení, v mém případě kol, používám s oblibou tmel Revell Plasto. Dobře drží a snadno se brousí. Předtím napustím papír řídkým nitrolakem.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

A ještě mi povězte, jak tmel nanášíte. Já jsem se pokoušel do spár nanášet špejlí, ale měl jsem to víc opatlané, než tmelu uvnitř díry....
Casso
Příspěvky: 46
Registrován: úte 19.12.2017 17:30

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Casso »

Vojto, a když to natřeš, abys to zas přebrousil a nechlupatilo to, tak používáš obyčejnou temperu, nebo nějaký akryl?
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

:arrow: Shagrath ,záleží na tom kam a kolik tmelu budeš nanášet, na nějaké malé spáry bych asi také použil seříznutou špejli.Na větší množstvi používám starý celokovový skalpel, jako když mažeš máslo :) .

:arrow: Casso,používám na to jako i na základní nástřik barvu revell nebo humbrol.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím ve spolek,
tak od minula jsem pokročil a dodělal jsem kabinu.Nejprve jsem nalepil všechny prolisy a pak pokračoval interiérem kde jsem u řidiče doplnil nějaké páčky a pedály které u modelu úplně chyběly.Interiér jsem ještě doplnil o dráty pod palubní deskou a o držáky předních oken,zatím jen u spolujezdce u řidiče doplním později protože bych chtěl udělat to okno pootevřené. Pokračoval jsem předními světly.Originální pásek na ně byl moc dlouhý což jsem zjistil až po slepení tak jsem ho udělal nový aby se světla pěkně vešla do otvorů pro ně určených.Po slepení přední masky jsem zjistil že přes ní je vidět víc než sem myslel a tak jsem ještě udělal jednoduchý chladič který pak za ní umístím.U modelu byly na výběr buď klasické blinkry nebo staré plácačky,já zvolil druhou verzi.Toť zatím vše,přeji hezký večer.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím ve spolek,
další prací po kabině byl rám s listovými pružinami.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
nějaký čas uplynul a já jsem tu s dalším postupem,podvozek vozu je až na výfuk na který hledám vhodný drát na potrubí,hotový .Na rám jsem navěšel vše co šlo. Model má motor zpracovaný jen na půl,spodní půlka je nalepena na kabinu,já jsem to udělal trochu jinak a ten "půlmotor" jsem přes držáky které jsem vytvořil připevnil do rámu.Motor a převodovka z vystřihovánky jsou značně zjednodušeny vlastně se jedná jen o krabičku bez čehokoli dalšího a tak jsem je doplnil o řadu detailů.Stejně tak jsem pokračoval i u dalších částí které na modelu chybí a doplnil jsem například řízení,táhla brzd nebo palivové potrubí.Jak se mi to povedlo posuďte sami,přeji pěkné nedělní odpoledne Vojta.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Star 20 - sklápěč / Modelik / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Krásně si s tím hraješ . Těším se až to dostane ty správné barvy .
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“