Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Vašek »

Skvělé, v daném měřítku bych řekl téměř dokonalé.
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Díky moc všem. Jsem rád, že se líbí :P .
Ty disky u tohoto modelu už nejspíš provzdušňovat nebudu. Zadní by byly celkem v pohodě. Tloušťka disku je 2mm, ale co s těmi předními, když jsou do kužele?
No ještě uvidím, že, by, možná :idea: .
Co ale udělám jistě je, že je ztmavím tak na střední šedou. Taky odstraním to lemování čekního nápisu a znaku ať je to čistě bílé a pro změnu zesvětlím ty náznaky šroubů na rámu a vzpěrách korby.
Na úpravě interiétu ( tedy jen kotle, víc už tam měnit nebudu :) ) se pracuje.
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Schumy.0003 »

S tím se moc netrap, stačí že ja se trápím s jedním modelem.
TomasT
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 8.3.2012 10:18

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od TomasT »

Pavel Hanzlík píše:Ty disky u tohoto modelu už nejspíš provzdušňovat nebudu. Zadní by byly celkem v pohodě. Tloušťka disku je 2mm, ale co s těmi předními, když jsou do kužele?
No, kdyby ses přece jen rozmyslel, takhle by měly jít snad udělat ty přední:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Tome díky, tak nějak jsem to myslel taky. Akorát nevím jak se to zachová při tloušťce papíru cca 1mm.
Zkusím to namodelovat, slepit a uvidím.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Mikuláš »

Několikrát tu bylo zmíněno, že Sentinel kdysi vytvořil RV (asi v m. 1:32?), ale před dvěma lety vydalo abc Sentinel i od Mariána Hlaváče (1:38). I tento poslední model představuje valník, přitom byl sentinel využíván např. popeláři nebo jako kropicí vůz. Pavle, neuvažuješ o některé z těchto zajímavých nástaveb?
Viz např. http://www.feudal.cz/sentinel/html/sent ... grafii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

to Mikuláš : Tak teda jo. Já se přiznám :oops: . Uvažuji o využití podvozku a chtěl bych postavit Sentinel Omnibus, ale zatím nemám dostatek podkladů.
Tady u nás jezdil údajně pouze jeden. Zkoušel jsem to i na různých anglických stránkách, ale bohužel zatím bezúspěšně :( .
Takže kdyby někdo náhodou věděl, předem děkuji moc ;) .
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Schumy.0003 »

Pavel Hanzlík
jsi borec, že jsi dal takový to model dohromady, jsi frajer a borec, gratuluju........
Uživatelský avatar
papergeorge
Příspěvky: 29
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: porad Liberec :-(

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od papergeorge »

Nevim, jestli je to na tech strankach feudala o Sentinelu receno, ale de facto skoro totez (vizualne a asi i technicky = pro tohle meritko dostacujici) vyrabeli i FODEN nebo FOWLER. A nejen oni, ale uz si ty znacky nevybavuju. Zkusim se mrknout do anglicke krabice, jestli tam nemam aspon jeden casak typu Vintage Trucker nebo jak se to jmenuje, mozna tam bude nejaky hacek, kudy patrat. Myslim tim vyrobce, od toho se pak da (mozna) dohledat i nejaka ta nastavba. Kazdopadne omnibusu (nebo kropicimu vozu) fandim.

Treba:
http://www.youtube.com/watch?v=hRyXlu7KJRo" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo (i kdyz ponekud off toppic):
http://www.youtube.com/watch?v=ogoxiP3W ... creen&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Feudal
Příspěvky: 3
Registrován: sob 7.4.2012 12:28
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Feudal »

Ne, to na stránkách Feudala (http://www.sentinel.cz" onclick="window.open(this.href);return false;) řečeno není ;) a není to ani podstatné, protože Sentinel je Sentinel a ostatní firmy vyráběly vozy svých systémů, i když na podobném principu. V podstatě pak byly rozděleny na dva typy podvozků: undertype a overtype. To už pak samo napovídá, kde a jak byl umístěn parní kotel; undertype byl stojatý (Sentinel) a overtype ležatý (Foden). Výše jmenované stránky se tématicky zaobírají pouze licenční výrobou vozu Škoda-Sentinel a okrajově pak ještě druhou licencí Adamov-Garrett a nejsou v žádném případě povšechnou encyklopedií historie vývoje parního pohonu u nás i ve světě :roll:.

Mne pak spíše zaráží fakt, že se poměrně pečlivá práce s přípravou i konstrukcí modelu, a jeho precizní sestavování panem Hanzlíkem, obešlo bez jakýchkoliv možných dotazů či konzultací se mnou, na což bych reagoval rozhodně pozitivně a rád :cry:. Takto jsem se o existenci těchto „fórových” stránek s „třiačtyřicetinovým” modelem dozvěděl přede dvěma dny od jednoho čtenáře výše uvedených stránek o vozech Škoda-Sentinel a po modelářově konstatování HOTOVO už není pravděpodobně co konzultovat, jen možná mít pár připomínek, pokud o ně pan Hanzlík a ostatní stojí ...

P.S.
Taky jsem připravoval jeden model vozu Škoda-Sentinel, ale mimo váš obor. Měl být plechový s mechanickým strojkem a zatáčecí nápravou, ale realizace se bohužel nedočkal. Přednost tehdy dostal komerčně úspěšnějí klasický „kovapácký” traktor v novém červeném hávu značky Porsche.
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Ano, je to výzva k zdárnému dokončení vystřihovánky ;) .
Uvědomuji si, že můj Sentinel nebude úplně dokonalá napodobenina originálu, ale snažil jsem se co možná nejvíce přiblížit dle mnou získaných podkladů.
I když jsem označil tuto stavbu jako HOTOVO není to ještě úplný konec. Ono HOTOVO bylo míněno tak, že byla ukončena moje zkušební stavba na které jsem si ověřil jestli je vystřihovánka vůbec sestavitelná a jestli díly pasují tak jak mají .
Jak jsem psal po dokončení, vystřihovánka bude ještě procházet úpravami na základě mých zjištění při stavbě a taky na základě případných připomínek druhých :idea: .
Tím zároveň odpovídám na to, že samozřejmě stojím o připomínky a bude-li to ještě možné i o případnou konzultaci, co by se dalo vylepšit či udělat jinak.
O tom přeci tenhle server je ( mimo jiné ), předat si zkušenosti a postřehy pro co možná nejlepší závěrečný výsledek .
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Vašek »

Fotosborka s parními automobily - jsou tam i snímky britských autobusů na šasi Sentinel

http://www.darkroastedblend.com/2012/04 ... rucks.html
Uživatelský avatar
Feudal
Příspěvky: 3
Registrován: sob 7.4.2012 12:28
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Feudal »

Ad Vašek # Tvůj odkaz je na stránku s vykradenými (jak jinak) fotografiemi z různých webů, včetně toho mého www.sentinel.cz, kdy fotografie mají pouze oříznutý, nebo blbě vyretušovaný, copyright. Nepřestane mne zarážet ta neuvěřitelná drzost a suverenita, se kterou si ještě navíc vykradači dokáží prezentovaný materiál sami autorizovat. Omlouvám se za OT, ale ani ve svých devětapadesáti (či spíše právě proto) tyhle manýry prostě neumím skousnout ... :cry:

http://lh3.googleusercontent.com/-QRqWJ ... 800/A2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://lh4.googleusercontent.com/-42IEc ... 00/A10.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://lh5.googleusercontent.com/-qpb7y ... 00/A37.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Jediný relevantní autobus na podvozku Sentinel je ten na mé fotografii, protože ty ostatní (současné a barevné) jsou v podstatě pouze smyšlené repliky. Ty skutečné omnibusy měla firma v expediční knize zapsané pouze čtyři. Nestavěla však ani jeden z nich, pouze poskytla prodloužené a upravené podvozky karosářské firmě z Peckhamu k výrobě nástaveb. Z těch čtyř vyrobených nebyly ani dva stejné, lišily se mnoha výraznými detaily, např. střechou. První z nich, s v.č.: 5102 a reg.zn.: NT4950, byl poprvé vystaven na 83. Královské výstavě v Leicesteru v březnu 1924. Některé byly vybaveny koly z lité ocele, druhé zase pneumatikami o rozměru 40" x 8", dodanými firmou Macintosh. Jeden pak třeba vozil tovární kapelu a jiný omnibus, podle mne ten s nejhezčí karosérií a v.č.: 6147, byl v květnu 1925 odeslán s dalšími vozy Super-Sentinel do Škodových závodů v Plzni, jako jeden ze vzorových kusů v rámci uzavřené licenční smlouvy ...

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Tak po delší době zdravím všechny na tomto fóru.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych zkusil slepit ty "provzdušněná" kola na Sentinel (teda zatím jen přední).
Přemýšlel jsem nad tím jak to vyřešit, a nakonec jsem se rozhodl zkusit to dle návrhu TomaT.
Musím říct, že to byla trochu piplačka, ale ve finále to myslím bude fungovat.
Takže tady je lehké nastínění postupu (chtěl jsem jednotlivé kroky nafotit, ale tak jsem se do toho zažral, že jsem jaksi zapoměl fotit :? ).
Obrázek
A - přední čelo
B - přední paprsky podlepené na sílu 0,5mm
C - osa + náboj stočený z pásku
D - zadní paprsky podlepené na sílu 0,5mm
E - vnitřní plášť se stočeným páskem
F - vnější plášť se stočeným páskem
G - zadní čelo

Začal jsem paprskama B, které jsem po vytvarování nalepil na osu s nábojem C. Poté jsem do stočeného pláště E vlepil zadní paprsky D a přilepil čelo A.
Celek jsem ještě doplnil o plášť F a opatrně vytvaroval paprsky. Následně jsem oba celky pomocí paprsků slepil dohromady a nakonec doplnil zadní čelo G.
Při spojování paprsků jsem musel ty zadní zkrátit asi o 1mm, ale ve finále to klaplo a jsem rád, že jsem se k této úpravě nechal přesvědčit. Model tak získá jiný rozměr :P .
Kolo není záměrně retušované, neboť jsem to bral pouze jako zkušební stavbu zda-li to vůbec půjde slepit.
No a jak se to nakonec povedlo posuďte sami a případné připomínky jsou vítány :roll: .
Obrázek

Zadní kolo se pokusím spatlat dnes večer. :twisted:
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - úprava

Příspěvek od Lukáš »

Já žádné připomínky nemám, vypadá to perfektně.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“