Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od freeper »

FORD AA (GAZ AA, Angraf)

Na začátku tohoto modelu byla myšlenka postavit si starého ruského GAZe. Tyto troje sloužily i v československé armádě, takže by se mi hodil na doplnění do mé vojenské série. Začal jsem si na internetu hledat podkladové fotografie a brzy jsem přešel i na fotky původního Fordu. Rusové totiž před válkou koupili licenci na tento náklaďák od amerického fordu a první kusy byly i přímo smontovány z amerických dílů. Americký Ford AA a ruský GAZ AA jsou téměř totožné vozy, které se v prvních letech výroby lišily jen v detailech. Po prozkoumání internetu jsem se nakonec rozhodl postavit amerického Forda. Tyto vozy jsou v americe velmi oblíbené jako veteráni a dají se dohledat velmi pěkně zrestaurované kusy. Vybral jsem si tedy několik favoritů a začal stavět. Záměrně jsem se nesnažil najít si detailnější podklady, aby mě to nenutilo model nějak rozsáhle předělávat, budu se soustředit na to co je na modelu vidět. Zatím jsem se ještě nerozhodl pro konkrétní vůz, takže stavím jen podvozek s kabinou a nakonec uvidím co z toho vzejde. Nástavbu budu tvořit buď novou od nuly nebo upravím stávající.
Stavbu jsem tedy založil na modelu GAZ AA vydavatelství Agraf. Zde foto originálu.

Obrázek Obrázek

Model není příliš složitý a zatím se staví se dobře ( jsem skoro v polovině stavby takže můžu začít s reportem, už nehrozí, že bych to nedokončil :-)). Největší úskalí jsou zatím návodové kresby ze kterých není vždy patrné co kam přijde. Model jsem si oskenoval a zmenšil do měřítka 1:32 (původně 1:25). Laserová kopie je bohužel nekvalitní a tisk se mi hodně loupe a maže z papíru. Osobně mi to nevadí, model bude přestříkaný, ale ošoupaný papír nevypadá nic moc. Na modelu bude i docela dost broušení a tmelení. Plánuji lesklou barvu. První dojem z modelu byl, že je hrozně malý, oproti tatrovkám je to skutečný prcek.

Tak a první fotky modelu.
Začal jsem tím z čeho jsem měl největší obavy – blatníky. Měl jsem z nich obavy ale sedly si pěkně, dokonce je levý i podobný pravému :-). V původním modelu v měřítku 1:25 měly být dvouvrstvé, já jsem použil pouze jednu vrstvu a hned jsem je přilepil na rám, aby se s nimi lépe pracovalo. Nějaké to tmelení, broušení a kontrolní nástřik.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Základ motoru a několik drobných dílů. Kompletovat se bude až po barvení.
Obrázek Obrázek

Sedačka z kabiny. Původní papírové díly jsem obalil do hliníkové lepící pásky, která by měla lépe napodobit kožené čalounění, dá se do ní krásně vyrýt prošívání.
Obrázek Obrázek

A to je prozatím vše
Naposledy upravil(a) freeper dne sob 6.10.2018 20:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Myslím, že GAZ AA byl i letos na Sahaře - mrkni na fotky z akce: http://somrak.rajce.idnes.cz/SAHARA_-_Sobota_18.8_2017/#" onclick="window.open(this.href);return false; - možná to byla lehce jiná verze, moc se v tom nevyznám. Ani nemám vlastní fotky tohoto stroje, protože už je na mě tak nějak "moc starý" :) . Raději jsem běhal okolo repliky Panthera a jiných obrněnců... :)

Každopádně na tvoji stavbu se moc rád podívám - fandím tomu zmenšení! Konečně správné měřítko! :)
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Tomáši, děkuji za odkaz. Krásné fotky. Je to opravdu GAZ AA, pozdější verze, která již byla poznamenaná válečnýma úsporama. Chybějící dveře, střecha, obyčejné ohýbané blatníky atd.. Během války měly Gazy i pouze jeden přední světlomet.

Jen pro zajímavost porovnání, níže je auto které bych si chtěl postavit. Stojí v muzeu Ford v Den Hartogh. Jak obrovský rozdíl může být mezi stroji vyráběnými v předválečném USA a v Rusku, kde to byl stroj určený pro práci a jako tažný kůň armády.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Tak, zase trochu popojedem..
Základ kabiny, je to prcek...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a začátek stavby kapoty
Obrázek
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Ahoj, uplynulo více než dva měsíce, tak to trochu oživím.
Musel jsem přehodnotit cíl stavby. Vyhořel jsem na domácí výrobě obtisků. Přes několik pokusů a několik zničených obtiskových papírů se mi nepovedlo vyrobit obtisky „Capone“ tak, aby to na modelu vypadalo dobře. Na černé barvě se světlé obtisky natištěné na čirý obtiskový papír úplně ztratí a obtisky s bílým podkladem nedokážu v této velikosti oříznout. Což mě znechutilo tak, že jsem Forda na více než měsíc odložil a věnoval se jinému modelu, který představím později. Nicméně po vychladnutí jsem zvolil jinou předlohu s jednoduššími obtisky a pokračuji dále.

Jednotlivé části jsem stříkl do barvy a přelakoval. Lesklá černá barva je magnet na prach. Složil jsem motor, nápravy a podvozek. Mám obavy o trvanlivosti přední nápravy, pravděpodobně ji budu muset zalepit napevno, aby se časem neprohnula pod vahou modelu. Kabina je už napevno přilepená. Kapota se dá celá sundat směrem nahoru. Záměrně vynechávám drobné části, abych je neorval při stavbě nástavby.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď bych se chtěl pustit do stavby nástavby, kterou si budu muset nakreslit od nuly.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

...a ještě mají jednoho nedávno zrenovovaného ve společnosti ZDAR! ;)

http://www.zdarns.estranky.cz/fotoalbum ... dar--a.s./" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od Mimapnd »

Veľmi sa mi páči tvoja práca. Parádne autíčko z toho bude. Páčia sa mi takéto upravené modely podľa vlastných predstáv.
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Děkuji

Začal jsem kreslit nástavbu. Inspiraci čerpám u tohoto krásného veterána.

Obrázek

Mám hotový základ korby. Použil jsem slzičkový papír.

Obrázek Obrázek Obrázek

Další postup bude weaverův 2t jeřáb.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Moc pěkná práce, Capone distributing by nebyl marnej, soudky by mu slušeli, ale s jeřábem bude úplně TOP :!:
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Jeřáb je skoro hotový. Nesehnal jsem výkres, takže jsem ho kreslil jen podle fotek a starých reklamních materiálů. Snad se povedl, je to třetí pokus.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32

Příspěvek od freeper »

Ahoj,
tak myslím, že je na čase ukončit toto vlákno aby se mi z něho nestal kostlivec. Model je dokončený už cca 3 měsíce, ale stále jsem si nějak nenašel čas na finální fotky. Navíc jsem měl už hodně dlouho rozestavěné „kulisy“ pro focení, tedy nějakou garáž nebo servisní halu ve které bych mohl modely fotit přímo v prostředí, a tak jsem to spojil v jedno. Teď když už mám hotový alespoň interiér haly, tak jsem tedy oprášil model a otestoval foťák. Model mi mezitím pěkně zapadl prachem a navíc lesklá černá barva je úplná pohroma. I přes ofoukání a ometení je prach stále vidět.

Takže tedy závěrečné fotky. Snad se tedy Ford AA bude líbit.
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Tak toto je veliká paráda :shock: gratuluji k dokončení vskutku koukatelného vozu a ta garáž tomu dává tu správnou atmosféru ;)

Super pane kolego ;)

Jakub.

P.S. prach tomu jen dal tu hezkou patinu..
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Miloš D. »

Tak tady je hned několik adeptů na foto měsíce a možná i roku.
Velký tleskač jak za upraveného "Fordíka" tak za dílnu kam jsi ho zaparkoval.
Opravdu radost koukat na toto dílko.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od zkooter »

Tak to je špica, krásný model i ty kulisy. Fakt prďácký, úplná potěcha pro oko. Velká gratulace k dokončení ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Ford AA (GAZ AA) / Angraf / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

První co mě napadlo tak , že by se ta fotka hodila do nějakého kalendáře z retro autákama . Super autentický .
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“