Tatra 813 NTH 4x4 / Ripper Works / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
semeral
Příspěvky: 11
Registrován: pon 14.12.2015 13:29

Tatra 813 NTH 4x4 / Ripper Works / 1:32

Příspěvek od semeral »

Zdravím vespolek,

po počátečním váhání jsem se rozhodl jít s kůží na trh. Nemůžu říct, že bych se k papírovému modelaření vracel - pokud v to nepočítáme miniboxy z abíčka před dvaceti lety a nepovedený model sondy Magion v téže době. Ale právě tenhle neúspěch, na který jsem si vzpomněl, mě přiměl znovu vzít do ruky herkules a pokusit se znovu něco slepit, a tentokrát úspěsně. A protože jsem se nedokázal rozhodnout, zda stavět čistě nebo přebarvovat, zkusím obojí na témže modelu. Volba padla na jednodušší model s hranatou kabinou.

Zde tedy důkaz vlastnictví originálu:
Obrázek

Stavbou postupuji velmi, velmi pomalu (začal jsem před měsícem), a podle návodu, zatím tedy první čtyři číslované celky - motor.

Do přebarvovaného modelu jsem se snažil doplnit nějaké detaily, uvidím, co a jak bude vidět pod surfacerem:
Obrázek Obrázek


Přední část motoru budu barvit zvlášť, a z ní ještě samostatně kompresory, proto zatím na sucho a bez hadic.
Obrázek


Až na fotkách vidím, že zapracovat budu muset především na čistotě práce, tím spíš, že zatím stavím z laserových kopií a papír se hodně třepí, při ohýbání za vlhka se tisk drolí. Při napuštění nitrolakem se pak barva rozpouští úplně.

Ze zajímavosti jsem spočítal díly čtyř celků - originál 104 : 267 přebarvovaný
vojta78
Příspěvky: 856
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Tatra 813 NTH 4x4 / Ripper Works / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Co se týče laser tisku, doporučil bych lehce přestříknout bezbarvým lakem. Ne nitrolakem. Pomůže proti drolení tisku. Hodně záleží na kvalitě tisku a papíru na který se tiskne. Vlhčit papír spíš jen lehce slinami.
Držím palce při stavbě, mám model postavený. Kabina není až tak snadná na zasklení, jak se zdá. Tenké sloupky dokážou potrápit.
semeral
Příspěvky: 11
Registrován: pon 14.12.2015 13:29

Re: Tatra 813 NTH 4x4 / Ripper Works / 1:32

Příspěvek od semeral »

Po dlouhé době nevelký pokrok.

Jednak mi práce samotná trvá, jednak na ni nemám tolik času, a také spoustu věci předělávám, i několikrát.

Postupuji podle návodu, rámy jsou sestavené, světlomety zasklené. Bohužel jsem při zasklívání čistostavby nepřemýšlel a fólii nalepil zevnitř. A protože jsem mezitím přešel na stavbu z originálu (kopie se mi barevně nelíbila a ten laserový tisk prostě nedržel) a nechtělo se mi rozřezat i druhý, zasklil jsem to i zvenčí s tím, že jako začátečník mám na nějaké ty chyby nárok.
Obrázek


Světlomety do barveného modelu budu lepit zvlášť až po nabarvení. A zrovna ty jsem dělal několik večerů, než se mi podařilo uspokojivě vyfouknout žárovky, vytáhnout kužely z fólie (na prostřední fotce jeden z dřívějších pokusů) a zasklít.
Obrázek Obrázek Obrázek


Dále jsou hotové přední i zadní nápravy, i ty jsem předělával.
Obrázek


Až po jejich dokončení jsem si je překontroloval, abych zjistil, že mi přední osa vyšla o pět milimetrů kratší. Takže když už jsem byl v tom předělávání, zkusil jsem si pohrát s lamelami. Výsledek splnil očekávání, i když rozhodně není dokonalý.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Zkusil jsem vytvořit i částečně funkční zdvojený kardan, uvidím, co s tím udělá barvení. Prozatím leží bokem.
Obrázek


Víceméně hotové jsou i převodovky, kardany leží bokem. Nejsem si jist hydraulickým čerpadlem, na některých jsem viděl vstupy/výstupy v párech po stranách, na některých na čele po jednom. Nepodařilo se mi dohledat fotku skutečného vozu, tak snad mě to časem přestane užírat.
Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Prozatím na počet dílů ± originál 185 : 651 přebarvovaný
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Tatra 813 NTH 4x4 / Ripper Works / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Hm fakt slušná prácička, jsem zvědavý jak to bude vypadat v barvě.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“