Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Díky za připomenutí, jsem rád, že to sleduješ.

Samozřejmě jsem si toho vědom, inkriminovanou část mám pouze nasazenou, ostatně při zpracovávání daných celků jsem na to upozorňoval.

Pokud ses do modelu také pustil, doufám, že se pochlubíš s vlastním reportem. Budu rád za jakékoli postřehy.
mroz123
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.4.2016 23:29

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od mroz123 »

Jestli mi to půjde jako doteď, tak to mám tak do deseti let :D
Taky toho mám skoro víc nasucho, než přilepeného a čekám jak to líp vyjde podle ostatních dílů. Zrovna jsem právě u té zadní a nápravy a třeba zrovna díl 30H není absolutně jasné, jestli se má zastrčit do toho kužele, nebo ne. Když se podívám sem https://papermodels.pl/thread-9808.html" onclick="window.open(this.href);return false; tak ten to vsunul dovnitř, ale bojím se, aby se tam pak vešla pneumatika :/
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Jojo, to je další z mnoha případů, že ty návodné kresby jsou prostě chudé. Přitom by stačilo tuto sestavu vykreslit i složenou nebo ideálně udělat řez. Já jsem to nakonec dovnitř nedával, vycházel jsem z toho, jak byly do té doby řešené podobné celky. Možná mne na scestí svedlo i to, že pokud si to dobře pamatuji, kvůli průměru se to do kužele ani nevejde, což však pochopitelně nemusí být vodítko, protože tvary jako všelijaké válce a kužele na modelu moc nesedí (myšleno obvody podstav a délky plášťů). Pokud by mi to nakonec mělo nějak extra nevhodně kazit rozchod, což stejně bude možné plnohodnotně posoudit až s korbou, nějak to poupravím. Při nejhorším kuchnu vnitřek disku, za který je kolo "přišroubované" a který stejně nebude vidět. To si ale ještě počkáme.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Dalším zpracovaným celkem je chladič. Poprvé má skutečně smysl použít něco z vypalovaného setu, a sice čelní mřížky (46n a 46o).
Dílu 46a chybí rub, pro zpevnění jsem ho navíc vylepil kartonem. Na horní straně je nesprávně vyznačeno místo pro nalepení dílu 46s a světel.
V přední části dílu 46e jsem opět doplňoval barevný rub, vzadu pak pozor na chybějící vyznačení ohybu konstrukce nahoru.
U dílů 46h pak pozor na umístění chlopní, ať vám namísto obdélníku nevznikne deltoid.
Při osazování na celek bylo potřeba mírně přistřihnout lopatky ventilátoru na motoru.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
honza97
Příspěvky: 25
Registrován: stř 6.8.2014 13:43
Bydliště: Liberec

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od honza97 »

Ahoj Lukáši,
tvou stavbu sleduji už skoro od samého začátku. Strašně Ti fandím a držím palce, abys to bez nějakých větších nervů dokončil :). Vystřihovánku mám také koupenou i s lasery od poláků z Brněnských Lužánek už z loňského ročníku. Potom jsem se ale někde dozvěděl, že existuje bílá verze 1:25, kterou si vytiskneš na barevné papíry. Papíry jsem si již sehnal po konzultaci s panem Urbanem, ale elektronickou verzi ještě nemám. Čekám na ni od pana Radima z PMHT. Doufám, že se s ním setkám na nějaké soutěži a budeme si moct vyměnit groše za zboží :). Verze 1:32 by mi nevadila, ale většinu strojů jsem od jisté doby stavěl 1:25 a tak když je tu možnost, tak proč ji nevyužít a navíc je model kreslený 1:25 a pak zmenšený, takže chyby se pak projevují.

Tak držím palce a těším se na další parádně čistě slepené celky :)

Honza97 Licard Liberec
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Díky za podporu. Budu rád, pokud se do modelu veřejně pustí někdo další, ať už v jakémkoli měřítku. U pětadvacetiny je doporučuji předem rozvážit, kam s ním. Omezující se šířka, která bude vycházet na něco přes 30 cm, což je více než šířka "běžných" domácích vitrín. Na ostatní modely ve sbírce bych se ani tak nevázal, protože tematicky opravdu blízkého nic dalšího zatím vydáno nebylo. Na druhou stranu při lepení z barevných papírů odpadne problém chybějících rubů a především retušování, na které mi už také padla kvanta barvy. A aby snad nedošlo k mýlce, z mnou zmiňovaných zádrhelů (chyb) připadá na vrub změny měřítka naprosté minimum, pokud vůbec. Jde spíše o to, že před vydáním to kromě autorské stavby nikdo jiný v rukou neměl.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od vladaZ »

Ahoj, také sleduji a obdivuji čistotu lepení. Až to jednou doděláš, určitě to bude ozdoba každé výstavy.
Taky jsem kdysi přemýšlel o postavení modelu této velikosti, ale nakonec mi stačily staré dobré české stroje. K nim má člověk vztah.

Těším se na pokračování.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Po delší době malý pokrok z velkých dílů, totiž plošina stroje. Díly 48f a 48o mají prohozené značení. Žebra 48s + 48w a 48t - 48v jsem zkracoval asi o 2 mm. Jejich osazení pak doporučuji korigovat s nosníky na rámu. Díly 53c a 53d jsem pak upravoval podle velikosti otvorů; zahloubení je tak mělčí.

Po osazení na celek se proporce zásadně změnily.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Stavba se mi pěkně vleče, pustil jsem se proto do :arrow: souběžného projektu, který snad dokončím v dohledné době. Tady tedy jen taková drobotina.

Pár poznámek pro následovatele:
- dílům reflektorů 49a a 49k je potřeba dodělat rub
- totéž platí u plošinek 50a + 50b a 51a + 51b
- rub chybí i dílům 52a, 52b a 52c
- na dílech 52a je chybně vyznačeno místo pro lepení šroubů 52d, takto vychází na horní plošku
- dílů 52e - 52j je zbytečně dvojnásobné množství

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Před nástavbami na plošině bych chtěl zpracovat celý spodek, abych model mohl na rovnou plošinu při práci pokládat. Před žebříky jsem tedy trošku předběhl pořadí dané číslováním a vrhl se na samotný konec.

Hasicí systémy jsou vyvedeny v barvě vozu, nikoli červené. Je to sice zřejmě proti všem předpisům a dokumentaci, ale nechávám to tak. Z barevné rezervy jsem ale vyřezal i druhou sadu, která bude nainstalovaná na plošině za kabinou. V podstatě na všech mnou dohledaných fotkách skutečných vozů jsou umístěny právě tam, dolní nejsou pravidlem.

Jinak je vše krásné, snad jen že díl 87f je ve vystřihovánce zbytečně 2x.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

S postupem stavby čím dále víc zjišťuji, že model zřejmě nemá žádnou reálnou předlohu. Je mi jasné, že stroje se vyrábějí v malých sériích dle požadavků konkrétních zákazníků, po shlédnutí stovek a stovek fotek mám za to, že některé věci jsou na modelu prostě vymyšlené. Třeba upevnění té nádrže na pravé straně se podle mne nikdy takto neřešilo, nenašel jsem žádnou fotku takového stroje nebo připraveného rámu. Přestože model jako všechny předešlé v zásadě stavím z krabičky (ze sešitu), v případě schůdků a žebříků jsem se rozhodl pro malou změnu. Z rezervy jsem dodělal ještě jeden svislý žebřík 60 na pravou stranu, jelikož takové řešení je pravidlem u naprosté většiny strojů. Naopak sklopené přední schůdky 59 vynechávám, jelikož ty se snad používají jen na prezentacích na nějakém veletrhu. Jejich část jsem použil na přední levou stranu, což naopak doložit lze.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Lukáš dne ned 2.8.2020 18:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Podle informací přímo od autora tento model skutečně není dělaný přímo podle nějaké originální předlohy, ale spíše podle 3D modelu (myslím, že se jedná konkrétně o tento: https://www.turbosquid.com/3d-models/mi ... del/688975" onclick="window.open(this.href);return false; + snad dle nějaké dokumentace z Komatsu), tak jako tomu je i u dalších kousků z dílny Losllanose.

Ono však není úplně nejjednodušší se k takovému stroji dostat, ne tak ho pak ještě face-to-face změřit a zdokumentovat...

Zde alespoň jeho větší bráchové z největšího povrchového dolu na světě:

Obrázek
Uživatelský avatar
george
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18.6.2018 6:23

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od george »

Jak pokračuje stavba, sleduju tuto stavbu od začátku a jsem zvědavý na další postup, ale už víc jak rok je pauza
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

No jo, no..

To se tak někdy sejdou životní přemety a k tomu úraz na cirkulárce. Model do žita neházím, ale hned tak brzy nic moc nebude. I když bych vlastně mohl doma pohledat a nafotit, co jsem ještě stihnul zrobit.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od vladaZ »

Doufám, že to neodnesly prsty, v Tvém případě by to byla více než škoda.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“