Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Listy »

Čím začít článek o stavbě modelu tahače Tatra 813? Samotná předloha se už dávno stala legendou a ikonou mezi nákladními automobily vyráběnými v bývalém Československu. Svým způsobem legendárním se stalo i její modelové ztvárnění, které bylo kdysi uvedeno na trh jako jeden z prvních počinů pod hlavičkou labelu RIPPER WORKS a to zejména proto, že původní výtisky jsou již dávno vyprodány a jejich cena na nejrůznějších internetových aukcích dosahuje těžko uvěřitelných výšek. Možná i to byl jeden z důvodů, proč se autor odhodlal k novému vydání. Pochopitelně se nespokojil pouze s reedicí původního modelu, vždyť za oněch víc jak deset let, které uplynuly od jeho příchodu, se používané technologie a tím i úroveň zpracování papírových modelů posunuly o několik levelů výš. Úměrně k tomu se zvýšili i nároky modelářů. To všechno nová konstrukce reflektuje a je evidentní, že Ripper pokračuje v zajeté strategii, tedy na léty prověřené prvky nabalit masívní porci vylepšení a nových vychytávek, to vše ve jménu ještě větší detailnosti a modelové věrnosti, takže ve finále máme co dělat se zcela novým modelem!

Obrázek

O.T. poznámka: Tak mě napadá, že i naše hobby se pomalu ale jistě dostává do situace, která je dobře známá z trhu plastikových modelů – všechny hlavní a mainstreamové typy už byly pokryty a přijít s něčím novým a neokoukaným je čím dál těžší. Mnozí vydavatelé (Halinski, GPM a nyní už i RipperWorks) se proto uchylují k taktice vydávání modelů předloh, které již vyšly v minulosti, ovšem nyní se objevují znovu ve zpracování, které je více na úrovni doby, to znamená graficky kvalitnější a většinou detailnější (jen namátkou mě napadá Me 262, x–tá verze Bismarcka nebo kdoví kolikáté zpracování Tigeru). Proti této strategii lze sotva co namítat, až na malý detail. Sám jsem se několikrát dostal do situace, kdy při nákupu modelů byla radost z objevení nějakého dlouho sháněného kousku vzápětí vystřídána chladnou úvahou: a má cenu to vůbec kupovat? Vždyť dříve nebo později vydá tentýž typ někdo jiný a podrobnější, přesnější a vůbec lepší… :roll:

Ale zpět k Tatrovce. Její stavba proběhla jako další betatest (po té co jsem před více jak rokem přísahal, že k tomuhle se už nikdy uvrtat nenechám) a zabrala cca 10 týdnů intenzívní každovečerní činnosti. Začínáme, jak jinak, rámem a čelní maskou

Obrázek

Výhodou při konstrukci více modelů téhož výrobce je, že tak jako ve skutečnosti lze využít komponent společných pro více typů. Například tento osmiválec je v podstatě prodlouženou verzí šestiválce ze stotřicetosmičky, samozřejmě při zachování jeho detailnosti

Obrázek

Totéž platí pro páteřový rám, systém natáčení řiditelných náprav, převodovky a odpružení

ObrázekObrázek

Kabina je naopak fungl nová a v „průhledné“ verzi je náročná na čistotu stavby. Okna z acetátové fólie jsou přichycena kapkami vteřiňáku

Obrázek

Kryt motoru lze postavit zavřený či otevřený – bylo mi líto motor navěky skrýt, takže jsem v souladu s návodem odřízl odklopnou část

Obrázek

Kabina zkompletována

Obrázek

A tady už máme další efektní novinku: otevření čelního krytu umožňuje ztvárnění vzduchových filtrů stejně jako nádržek kapalin a dílů elektroinstalace

Obrázek

Kabina naroubovaná na rám, dozadu přidaný naviják s pohonem a nějaké ty „škatule“

Obrázek

Spodní strana korby a blatníky

Obrázek

Tohle se pomalu začíná podobat tahači

Obrázek

Ještě kola vylepšená o laserované dezény a je to! Nejsem odborník ale osobně bych řekl, že to jako 813 vypadá :P

ObrázekObrázekObrázek


Druhou částí soupravy, jež mi byla svěřena k provedení testu sestavitelnosti, je z minulosti rovněž známý přívěs pro přepravu objemných nákladů Transporta P 32. Na rozdíl od tahače, tento model jsem již jednou stavěl (i tehdy se jednalo o test, ovšem s tím rozdílem, že zkoušeným subjektem, který měl dokázat své patlalské dovednosti, jsem tenkrát byl já sám :lol: ) a tak mohu posoudit, jakých změn oproti původní letité konstrukci se nám dostalo. Lepení modelu nepřineslo v podstatě žádné zádrhele, takže se soustředíme jen na novinky a vylepšení.
Podrobně ztvárněný brzdný systém:

ObrázekObrázek

Přitvrzení, co se modelové věrnosti týče, se dočkal i přední řiditelný podvozek, konkrétně oj a systém odpružení

ObrázekObrázek

Konstrukčním celkem, na němž bylo provedeno nejvíce změn, jsou kola. Vystřihovánka umožňuje postavit je v jednodušší i složitější variantě – jen pro zajímavost, v té náročnější se každý z dvanácti „tupláků“ skládá z 25 jednotlivých součástí!

ObrázekObrázek

Konečný výsledek na kterém je vidět poslední vylepšení: nájezdové můstky

ObrázekObrázek

A takhle to oběma novým přírůstkům z dottorovi stáje sluší pohromadě. Kdybych měl parafrázovat Mozarta ve Formanově filmu: “Co říci, než: Ripper!8-) :
Dvojice nových modelů je evidentně dokonalým základem k nekonečné řadě nejrůznějších variací v závislosti na převážené technice či materiálu (v hlavě mi stále rezonují záběry z filmu Za trnkovým keřem, v němž se tahače s nákladem panelů prodírají po lesních cestách Šumavy). Zda se stanou vylepšené verze obou vozidel mezi modeláři stejně úspěšné a populární, jako jejich v současnosti prakticky nesehnatelní předchůdci, ukáže budoucnost. Osobně si myslím, že ano, už proto že navzdory mnoha skeptickým hlasům pomalu vyrůstá nová generace patlalů, kteří sice měli jen minimální možnost zažít tato legendární vozidla ve skutečném provozu, kteří ale jistě kouzlu síly a drsné kráse osm set třináctky podlehnou stejně rádi, jako jejich předchůdci!

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Jen malá drobnost k popiskám ohledně motoru - T138 měla vždy jen osmiválec a každá T813 má dvanáctiválec... ostatně je to vidět na fotkách motoru - 6 krytů hlav válců vlevo a 6 krytů hlav válců vpravo ;) .

Model je slepen parádně, sekunďák na okna jsi použil "nemlžící"? Co to bylo za značku? Škoda jen té propadlé přední nápravy :oops: ...
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Listy »

Tak za tohle se opravdu stydím :oops: :oops: :oops: Nejen, že neumím počítat - tahle věc (myslím motor z 813) nám stála na průmyslovce na chodbě, čtyři roky jsem každou přestávku chodil okolo... No nic. Lepidlo je klasický tekutý LOCTITE. Fígl je v tom, vyřezat okna s mírným přesahem a vteřiňákem je jen tak lehce přibodovat. Doopravdy to podrží až vnitřní obšívka kabiny. A co se týče těch kol - to je daň za snahu dodržet funkčnost autorem navržených pohyblivých celků, v tomto případě řiditelných náprav. Být to jen na mě, tak aby to dostalo život, prostě je mírně vychýlím a přilepím na pevno :!:
Ondatra
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23.6.2013 18:35
Bydliště: město automobilů

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Ondatra »

Nádherná sestava :!: Až mám strach z toho, jestli je to vůbec slepitelné. :roll:
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od komar »

Krásná souprava, hezky slepená, gratulace. S reedicema se nějak roztrhl pytlík, zrovna jsem zaznamenal LR od M. Antonického...Ale proč ne, poptávka určuje nabídku... ;) Já vítám každý model ;)
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Pavel M. »

Chci se opat,šlo by udělat fotka s tatrovku prvního vydání a této novinky?
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Listy »

Bohužel původní slepenou tatrovku k dispozici nemám, ale třeba ji někdo ofotí a pro srovnání sem přihodí...?
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od PedroSunchez »

8-) Je to mazel, neodolatelný mazel. Už jsem si říkal, dost nákupů, ale tomu prostě odolat nejde..... :)
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 481
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Kovář »

Řekl bych, že je to dobrý počin. Ostatně každá reedice je dobrý počin, když je o model zájem.
Posun je obrovský. Gratuluju k hezkému modelu :!:
Kárl
Příspěvky: 139
Registrován: úte 24.1.2012 18:40
Bydliště: Třebenice

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Kárl »

Ahoj,
já už jsem přetatrovanej a čekám na road train...
Jinak moc pěkný to máš.
Tome
Příspěvky: 6
Registrován: stř 5.4.2017 13:53
Bydliště: Bratislava

Re: Tatra 813 TP 6x6 + Transporta P32/ Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Tome »

Krásna práca.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“