Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32 Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32 Hotovo

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Přemýšlel jsem co z archívu vybrat, chtělo to něco zajímavého a neokoukaného s minimem dílků. :) Nakonec jsem si vybral cementový návěs.

Obrázek

Stavba jde zatím dobře, obšívka sedí velice přesně což je potěšující. Spíš mě zaskočila kostra, která se mi přes noc lehce díky vlhkosti zkroutila a pak se ukázalo jako složité na ní samotnou obšívku přesně přidělat. Část obšívky jsem musel ořezat a znovu nalepit, což se na ní podepsalo.

Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek

A mám dotaz na ty co někdy nějaký model od RW lepily.
Jde o vzduchojemy. Tyto díly jsou na každém modelu a většinou i ve stejné velikosti, mě osobně se za ty roky nepodařilo je slepit tak, aby kupole přesně pasovaly na tělo vzduchojemu. Pokud slepím přesně kupoli nepasuje většinou na tělo vzduchojemu a rozdíl je prakticky pokaždé 2mm v průměru.
Je tu někdo kdo vzduchojemy slepil aniž by cokoliv přebarvoval, brousil či tmelil?
Mě to vychází takto,vevýsledku vzduchojemy ni nepasují do držáků o z míněné 2mm. Jsem jen guma nebo máte stejné problémy?
Obrázek Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Brzdič dne sob 22.10.2016 11:16, celkem upraveno 1 x.
Kucik
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 9.5.2013 7:58
Bydliště: Olomouc

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Kucik »

Bohužel mám s těmito dily u RW naprosto stejný problém a končí to vždy broušením a přebarvením. Myslel jsme si do teď, že je to problém mojich rukou. Pokud se někomu daří lépe, zajímaly by mě jak na to. Tvaruji a žmoulám, snažím se o co největší přesnost, ale stále nic.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Já teda zatím lepil jen 2 kousky od RW, ale tak velké problémy jsem neměl. Jasně že nějaká ta setinka nebo desetinka lítá sem tam, ale 2mm jsem tam neměl. Vše jsem jen retušoval "na čisto", tedy žádné broušení ani tmelení nebylo třeba, tak nevím...
Obrázek Obrázek

Jinak klasicky krásná práce, těším se na další postup ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Zkooter ... A tělo těch nádob lepíš přesně tak, jak je dané autorem, nezmenšuješ průměr? vkládáš do něj i ty výztužný kolečka?
Ještě jsem mohl napsat, že dílky jsou vyřezané tak, aby na nich nebyla černá obvodová hrana, s ní by byl mezery menší.
Nevím no, já pokud dodržím rozměry těla nádoby, nikdy mi nepasují zakulacené kryty.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

No, já tělo vzduchojemu lepím vždy podle rysek, nic nezmenšuji, dovnitř vlepím i výztužné kolečka a na ty potom lepím hotové a vytvarované kupole. Jasně, že to nesedne úplně jak zadnice na hrnec, ale takové problémy jako máš ty, jsem zatím neměl. Nutno tedy dodat, že já jsem obvodové čáry zatím ořezávat nemusel, ale bylo to hlavně proto, že jsem lepil v tmavých barvách, takže černá čára nebyla na obtíž. Jinak kupoli tuším ani moc neslintám, spíš jen na sucho pomocí kulatého hrotu, např. štětce, natvaruji, potom lepím postupně jednotlivé "panožky" kupole a to tak, že nejvíce po dvou až třech slepím k sobě, přiložím kupoli k tělu vzduchojemu a čekám, až zaschne. A tak furt dokola až do finiše. Tím, že přikládám kupoli postupně k tělu při zasychání mi vlastně převezme konečný a požadovaný tvar a nakonec tak nějak plus minus mi to sedne na sebe. Snad to je aspoň trochu srozumitelné ;) Na mých dvou modelech od RW jsem vzduchojemy lepil na podvozek vždy bez držáku, protože držáky model neobsahoval, takže s tím nepomůžu.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od muf10 »

Výztužné kolečka na Tatře GTC decentní zmenšení chtěly a je to snad jen o tloušťku papíru.mezi segmenty čela mám mezírky.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Tak u vzduchojemu asi záleží kdo a jak to lepí. :D

Jinak já jsem slepil komplet podvozek. Trochu mi tam chybělo to jak mají být prohnutá listová péra a musel jsem o cca 1mm seříznout díl 6e.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Ahoj, ještě dovolte příspěvek k tématu vzduchojemů.
Já s čely vzduchojemů nikdy problémy neměl. Abych demonstroval svůj postup stavby, včera jsem jeden slípnul "mimo pořadí". Vzduchojem je z Tatry 815 AD 20T.

Obr.1 vstupní díly, výztužná kolečka podlepena 0,5 mm. Obr. 2 čela vzduchojemu, levé se začerněnými hranami, pravé zatím bez.
Obrázek Obrázek
Obr.3 paprsky čela lehce vytvaruji dokulata kónickým koncem štětce. Obr. 4 a 5 polotovar čela po tvarování
Obrázek Obrázek Obrázek
Obr. 6 když jsem stavěl svůj první vzduchojem, přemýšlel jsem jak nejlépe čela tvarovat a napadlo mě použít tento trojúhelník s šablonami kulatých otvorů. Obr. 7 polotovar čela vložím do vhodného otvoru, v tomto případě 7 mm.
Obrázek Obrázek
Obr. 8 měkkou kulatou gumou z konce tužky opatrně protlačuji polotovar otvorem Obr. 9 zespodu díl podložím prstem a pokračuji v protlačování tak, aby se jednotlivé paprsky čela dostaly co nejblíže k sobě. Šablona zajistí rovnoměrnost tvarování
Obrázek Obrázek
Obr. 10 pokud čelo otvorem bez problémů projde, fázi protlačuji ještě menším otvorem (tady 6 mm) tak aby čelo pevně uvázlo v otvoru. Obr. 11 zvnitřku natřu švy čela Herkulesem a nechám kvalitně zaschnout
Obrázek Obrázek
Obr. 12 mezitím zpracuji tělo vzduchojemu Obr. 13 takto vypadá vyklopené hotové čelo
Obrázek Obrázek
Obr. 14 Hotový vzduchojem - čela sedí, řekl bych, vcelku přesně.
Obrázek

Třeba to někomu pomůže.

Brzdič: Máš to zatraceně hezké.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od vojta78 »

Práce jde, koukám, pěkně od ruky. Moc dobré.

Se vzduchojemy mám problémy taky. Napadlo mě, nechat si v práci vyfrézovat důlek do duralu, nebo spíš do plastu. Ještě uvidím. Někde jsem viděl, že si modelář udělal formu do moduritu a pak to tlačil do něj. Výsledek byl pěkný.

Do tohohle návěsu asi taky časem půjdu, tahač mám.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od rybak »

To toptop: hodně dobrý tutorial. díky
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Toptop ... pěkná práce, asi to tedy slepit jde. :)

Včera v Kyjovu mě modeláři bombardovali dotazem, jestli jsem přivezl cisternu. Musel jsem je zklamat, tak rychle mi to nepřibývá. :)
Takže tu mám pár fotek toho co přibylo.
Narazil jsem i na pár chybiček. Je prohozené označení dílů 3Rd a 3Ld. Díl 11g je moc úzký a musíte si vyrobit nový, což není problém, je to vnitřní díl stupačky.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od gomba »

Vypadá to parádně. Super jsou ta zadní světla.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Užmoulal jsem pumpu. Moc mi tam nesedí ta trubka trčící nahoru bez jakéhokoliv zakončení, ale budiž. Dí 19k lepte na díl 12d protože díl 18d má špatně naznačené místo přilepení dílu 19k.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Kárl
Příspěvky: 140
Registrován: úte 24.1.2012 18:40
Bydliště: Třebenice

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od Kárl »

Ahoj,
ta nahoru trčící hnědá trubka by mohl být výfuk a ta bílá bude asi pojistný ventil, ale to jen střílím od boku.
Jinak to máš moc pěkný...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Návěs pro přepravu cementu / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Ahoj,
moc pěkná práce, hodně se mi líbí čistota provedení. Mám dotaz, jak dosáhnout, aby se mi netřepili hrany papíru po řezu? Máš na to nějakou fintu, nebo jenom jednoduše co nejmíň hrabat? :)
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“