Tatra T813 NTH / RW / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Tatra T813 NTH / RW / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od haageeman »

Ahoj všem!

Už se mi začala malinko zajídat zelená, tak jsem nakoukl do hromádky modelů. Hledal jsem něco jinak zbarveného a méně náročného (rozuměj méně, než 1000 dílků), než OSA :) . Nakonec padla volba na novinku od "Rippera", Tatru 813 NTH. Vybral jsem ji proto, že nemám zkušenosti s kabinkami a radši se budu učit na hranaté(... a Kolos je zelený...), navíc bude ještě dlouho v prodeji, kdyby se něco nepovedlo ;) . Předlohu si ještě pamatuju s nápisem ČSAD na dveřích. Obrázek Obrázek

A už se budu věnovat samotné stavbě modelu. Rozhodoval jsem se, zda čistostavba, nebo budu něco upravovat ... a když už jsem si pořídil "ivantovky", tak je občas použiju, možná i dezénky budou .. uvidíme ;) !
Začal jsem podle návodu motorem Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a přidal nějakou matičku. Sání a výfuk jsem zatím vynechal, pohraju si později.
Pokračoval jsem rámem Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek.
Na podvozek jsem neměl kartony na podlepení ( bo jsem byl na chatě), tak přišla na řadu trošku obávaná kabina Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek. A jak dopadla uvidíte příště...!

Jinak všechno sedí, jak je u Ripperů standardem, radost lepit :!:
Zatím patlu zdar :!:
Naposledy upravil(a) haageeman dne stř 5.10.2016 19:57, celkem upraveno 1 x.
mroz123
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.4.2016 23:29

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od mroz123 »

Ahoj, ta světla jsou super. Mohu se zeptat jak jsou dělaná?
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

mroz123 :arrow: Ahoj, postup je jednoduchý:
-vyříznu papírovou parabolu, polepím ji touto páskou Obrázek (hliníková páska na slepování parozábranové fólie na střechy)tak, abych nepolepil chlopeň. Zbytek pásky oříznu podle papíru, parabolu natvaruji a slepím. Do ní vlepím klasický špendlík s kovovou hlavičkou, jako imitaci žárovky. Vyříznu z fólie sklo světla a opatrně, lehkým řezem špičkou skalpelu č. 11 naznačím rýhování. Podle toho, jak má světlo vypadat, buď lepím parabolu na místo a teprve potom přelepuji sklem, nebo ho nalepím na parabolu a umístím na místo celé světlo. Toť všechno, hodně zdaru :!:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Taky jsem se chtěl zeptat jak si dělal to světlo . Kolega mě předběhl . To světlo je slepené parádně !!!! Doslova je jako živý .
mroz123
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.4.2016 23:29

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od mroz123 »

Dík, musím se po ní někde poohlédnout. Zatím jsem zkoušel různé pokusy s alobalem, ale pokaždé když ho vytvaruji, tak hrozně zmatní a nevypadá to nic moc.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Zatím s ní mám dobrou zkušenost, nekrabatí se jen na ní nesmíš se sekunďákem, to zmatní výparama jako fólie :!:
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Zdar a sílu, pěkné ti to jde od ruky, sleduji a světla jsou opravdu parádní ;)
Měl bych jeden tip - na lepení fólie je možné použít sekundové lepidlo, jen musí být označeno jako "odour free", aby se fólie nezamlžila.. U nás v drogerii jsem kdysi sehnal značku UHU, prodává se tekuté i jako gel, lepil jsem s ním světla na PMSce i na člunu s vše OK. Ať se ti dílo daří...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

zkooter píše: jen musí být označeno jako "odour free", .
To si musím zapamatovat . Zatím mě každý sekundák mlžil .
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

:arrow: zkooter : Dík za podporu i za tip, poohlédnu se a seženu-li, vyzkouším...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Tak jsem se věnoval trochu ještě kabině a přišel na jednu chybičku: když se měli slepit díly 15e a 15f, líc a rub masky, něco mi neštimovalo. Hlídal jsem si krytí "vzduchu" v pravé třetině bo jsem ho chtěl vyřezat Obrázek a když jsem masku otočil, panty byli opět nahoře Obrázek ,rub je vůči líci natištěn obráceně.
Kabinu jsem uzavřel a dopadla takto Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek.
Dál už zas pokračuji podle návodu podvozkem Obrázek a na něj jsem si pořídil toto Obrázek.
Tak to je zatím vše, jdu se snažit dál...
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Tohle není chyba - to na rubovém dílu nejsou panty (však by to ani nedávalo smysl mít panty na obou stranách, co?). To jsou řeněme pojistné "žabky" - sedí s tečkami znázorněnými na spodní straně lícového dílu. Ty tečky jsou ve skutečnosti samicí šestihranu (chcete-li imbusu), která otáčí "žabkama" a tím zajišťuje masku proti vyklopení za jízdy... ;)

Obrázek Obrázek

:arrow: http://fotobiost.rajce.idnes.cz/Milovic ... mapped.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: http://bos-fahrzeuge.info/einsatzfahrze ... oto/138553" onclick="window.open(this.href);return false;

Jinak stavba ti zatím jde moc pěkně! A jsem taky rád, že vidím i vzorky na můj nejoblíbenější návěs... 8-) ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Zatiaľ pekná práca.:) Budem to tu sledovať..Len tak dalej....
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Omlouvám se za tu masku, je to tak, jak píše Tomáš S. :!:
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Tak jsem zapracoval na podvozku Obrázek Obrázek a myslel si, jak mi to pěkně valí. Chyba lávky... Nejdřív jsem zmrvil na převodovce šev (díl 10h,10i,10j,10k), to by nebylo nic strašného na opravu. Záhy jsem zjistil, že při oblepování rámu jsem nalepil obráceně spodek (díl 6dR) Obrázek, to by taky udělalo něco retuše! Pak přišlo na řadu suché skládání podvozku a když mi vyšla "roura" o 3 mm delší než značení na rámu Obrázek, pogratuloval jsem si k šikovným ručičkám a objednal nový výtisk :!: :roll: Teď budu pokračovat interiérem, než mi dojde a bude se předělávat! Snad né všechno :!:
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra T813 NTH / RW / 1:32

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Ještě se nasešel týden s týdnem a já přicházím s přepracovaným rámem Obrázek , ovšem ten se stal mým prokletím a v rámci snahy o rychlé předělání se vloudila opět chyba :o :!: Ve finále by neměla být patrná a tak to nechám být Obrázek Obrázek. Jak je z fotek vidět, pokračoval jsem sestavením podvozku a zabudováním motoru. Při sestavování podvozku jsem musel o 1 mm zkrátit "roury" 12b mezi převodovkou a opěrou točnice, taky 12c mezi opěrou točnice a zadním podvozkem. "Rouru" jsem doplnil šroubami. Při zabudování motoru jsem zkracoval cca o 0,5 mm nosníky (4m,4n). Výsledek vypadá následovně Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek.
Taky jsem chvilku dělal na interiéru. Ještě není hotový, ale už to začíná dostávat ten správný tvar Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek :!:

Zatím ahoj.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“