Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Tak jsem se rozhodl pustit se tentokrát do něčeho většího. Většího měřítkem i rozsahem a poprvé do soupravy. Zůstanu opět u Tatry, a to Tatry 815 6x6 S1 v měřítku 1:25, kterou jsem si objednal od PMHT spolu se smykovým nakladačem Locust L752 na přípojném vozíku v tomtéž měřítku. Toto měřítko bude pro mě v případě nákladního auta premiéra.

Modely jsou vytištěny na formátu A3 laserovou technologií a vypadají moc dobře. Půjde o čistostavbu, jak je mou tradicí, s minimem nepapírových dílů. Snad jen bych se mohl zeptat Tea, jestli by k tomu nebyly v nejbližší sběrce dezénky na míru. Zároveň ode mne opět nečekejte žádnou rychlostavbu, neboť práce v práci, se včelami a doma s rodinou je naštěstí také dost :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Jů, celkem se těším na report. Snad jen...doufám, že všechny fotky nebudou nasvícené přes žaluzie :-)
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od Alfik »

Tak pak napiš,jak moc dobře se pracovalo s tiskem.Mám v plánu taky něco většího od PMHT.
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Nebojte, pozvolna pracuju. Po delším váhání, jestli to nemá být opravdu "ultra" čistostavba, jsem se vzhledem k velikosti modelu rozhodl do podélníků rámu vlepit balzové lišty. Akorát jsem neměl tloušťku 5 mm, takže jsem nejdřív k sobě lepil 4 mm a 1 mm. Podlepování kartonem jsem zavrhl jako příliš náročné na řezání jednotlivých vrstev. Připravil jsem si též díly jednotlivých diferenciálů.

Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Přátelé, víte co je toto?

Obrázek

No to jsou brzdové bubny lepené klasickou technologií vystřihovaných chlopniček :D Já po těch letech, kdy všechno kulaté lepím natupo, koukal jak blázen, že je PMHT ve vystřihovánce má a v tomhle měřítku jsem si je s chutí střihnul. Myslím, že to tak bude i pevnější. Jinak slepený je rám, který vyztužen balzou působí na omak velmi robustně a zároveň pružně. Slepil jsem také nápravy, kde jsem na vnitřních spojích nešetřil lepidlem. Barva tisku se zatím chová dobře. Pouze na hranách rámu, kde se rýhovalo a přehýbalo přes balzu, se trochu odchlypovala, takže bylo místy nutno namáznout lepidlem a přihladit.

Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Hlásím, že základ podvozku je mezi námi. Šlo to jako po másle (teda pokud byl čas). Akorát občas jsem tápal u některých detailů, které jsem příliš nevyčetl z návodové kresby (např. ochranné kryty kloubů poloos). Taktéž jsem musel přizpůsobit délku hlavní části nosné roury, aby přední náprava vyšla na správné místo. To jsem ale předpokládal. Držáky náprav jsem totiž kvůli pevnosti podvozku podlepil 0,5 mm. Vše kromě zatáčení předku jsem také vzhledem k nosnosti podvozku udělal napevno, poloosy i zadní listová péra. Vůbec bych neřekl, že v 1:25 to bude všechno o tolik mohutnější než v 1:32. Taktéž musím hodnotit, že stáčené díly se v tomto měřítku dělají o hodně líp.

Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Ta retuš je lihovkou? Slepené to máš pěkně, ale retuš to krapet kazí. Popřemýšlej o vodovkách, temperkách, akrylkách...modelu to hodně pomůže. Taky, zdá se, retušuješ až po slepení celku, lepší je to před slepením.
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od atlon »

ak by teo nemal v ponuke, kludne sa ohlas, ja ich mam ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Dezénky mám připravené, v pondělí jdu na poštu je odeslat......
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Malý pokrok v mezích pracovního času. S velkou nudou a sebezapřením jsem konečně udělal a osadil kola. Dezény od Tea sedly jako ulité, což byla velká pomoc. Kola jsem osadil napevno. Jednak se tak dají schovat některé nepřesnosti a nepovedenosti a jednak jsem to tak udělal i z obavy z následné váhy budoucího osazení nástavbou. Nikdy bych neřekl, že to bude o tolik větší než měřítko 1:32. Bohužel PP náprava mi trošku letí nahoru.

Obrázek
Obrázek Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Med od našich včelek je vytočený, rodinnou dovolenou jsme také absolvovali, takže malý pokrok v podobě interiéru kabiny. Interiér je spartánský, jen tak, jak nabízí tvůrce vystřihovánky. Stavím čistostavbu, takže jsem nedělal žádné kudrlinky. Ještě nejsou dodělané retuše, tolik na vysvětlenou té bílé čáry pod oknem. Blíží se podzim, tak už to snad zase půjde rychleji.

Obrázek
Obrázek Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6 S1 + Locust L752 / PMHT / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Tatra hotová! Tak se mi konečně podařilo Tatru dokončit. Času prostě není nazbyt (a je pravda, že jsem mezitím dal do kupy pár menších kitů). Se šmikmajdou jsem spokojen a s větším měřítkem taktéž. Lepí se ty větší díly s mými starými, a občas od medu ulepenými prsty, dobře. I když na 1:32 určitě nezanevřu. Barva tisku dobrá, nikde se to neloupalo. Samozřejmě se na modelu najdou nedostatky, ale nejsem papírový dogmatik. Např. se mi nějak nepodařilo ukočírovat stupačky vzadu pod kabinou, málo jsem navinul píst ložné plochy, takže nedrží sklopená a navíc už se mi asi 3x od dna korby utrhl, i když jsem to zalil lepidlem, podařilo se mi roztrhnout pravou bočnici korby a tak nějak to i zamaskovat. No a samozřejmě retuš a zase retuš. Ale když já mám od dětství rád ty fixy.

Obrázek

Nicméně mám radost a tuhle šmikmajdu můžu doporučit ostatním. Teď si chvilku (pár měsíců) odpočinu u Tatry OA vz. 30 a pak se vrhnu na ten přívěs s nakladačem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“