Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
peciss
Příspěvky: 15
Registrován: pát 5.4.2013 9:52
Bydliště: Štramberk

Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od peciss »

Obrázek

Ahoj. Tento model Vám myslím nemusím představovat. V mých dětských letech jsem skládal mnoho modelů ( vždy skončily zapáleny ), ale tento mi učaroval nejvíce. Mé dětské lepení skončilo kolem mých 14 let. Tenkrát nebylo bumbírování, retušování atd. Místo skalpelu jsem vyřezával žiletkou s pl. trojúhelníkem. Když jsem asi před rokem dostal chuť si něco slepit, začal jsem šmejdit na netu, a našel jsem tyto stránky. Nevěřil jsem, čeho jste vy šílenci schopni dosáhnout a kam se papírová modelařina dostala.
Pořídil jsem si tedy pár různých modelů na zkoušku abych zjistil jak na tom jsem. Tyto díla bych si nedovolil tady bublikovat.
Když se mi ale podařilo získat tento model, bylo rozhodnuto. Zkusím ho složit, ať to stojí co to stojí. A pěkně veřejně. Berte prosím ohledy na mou šikovnost, snažím se, co to jen jde.
Tak dosti bylo řečí, jdem na to. :roll:
Začínám koly. Papír jsem zvolil 220 g/m2. Kola vypadají dostatečně tvrdá, snad jsem zvolil dobře. Tvaroval jsem hrubým fixem. Práce šla výborně, za hodinku a půl jsem měl hotovo. V reálu vypadají mnohem lépe ( na fotkách vypadají nic moc ).

Obrázek

Další na řadě je nosný rám. Rád bych ho sfoukl napoprvé. Zkusím ho udělat z gramáže 160. Snad se nebude kroutit, no uvidíme. Bohužel není moc času, snad bude do týdne hotov. Toliko na úvod, držte prosím palce. Zdraví Vás Radek. ;)
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od Petr Velecký »

Radku,
vítej mezi námi. Já měl návrat podobný, ale modelařit se nezapomíná.
Ať se dílo podaří

Petr
yota78

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od yota78 »

Mohu ti potvrdit, že 160 gramáž je ideální, bude se stavět jedna radost, jen exponovanější a větší plochy je třeba podlepit. Každopádně jsem zvědav na výsledek, rád bych si tuto tatru také po letech zopakoval
peciss
Příspěvky: 15
Registrován: pát 5.4.2013 9:52
Bydliště: Štramberk

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od peciss »

Pánové, díky za rady a přivítání ;-)
peciss
Příspěvky: 15
Registrován: pát 5.4.2013 9:52
Bydliště: Štramberk

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od peciss »

Ahoj. Jak jsem slíbil , tak plním. Včera jsem úspěšně dokončil rám. Měl jsem z něj opravdu strach, nerad bych z něj měl vrtuli. Dílo se zdařilo, pominu-li pár chybiček. Retušování provádím černým centropenem, na vyšší dívčí ve formě barev si netroufám. Bohužel trpím takovou vlastností, že bych vše chtěl mít dokonalé. Hlava ví, jak by to mělo vypadat, ale ruce to nejsou schopné udělat. Myslím si, že než bude model hotov, udělám rám ještě jednou. Možná i dvakrát, to by bylo, abych to neudělal dokonalé. Tu drobotinu jsem lepil v práci, v rachotě byl klid, tak jsem si hrál. Na těch fotkách to vypadá dosti nevábně. Není to dokonalé, ale v reálu to je pěknější.Nyní se pomalu pustím do náprav. Další větší akcí by měl být stan s bočnicemi + vnitřní úložný prostor pro stan.

Obrázek Obrázek

Na stan se opravdu moc těším, pamatuju si, jak jsem s ním kdysi zápasil. Tak jsem se těšil, že až zmastím rám, tak že si dám v galerii pokročilost stavby 1% a ono nic. Minimum tam je 10% :evil: Tož, tolik ještě nemám. Ale až bude stan, tak to už tam tu 10 plácnu.
yota78

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od yota78 »

vypadá to cajk, zatím dobrá práce
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od samotr9 »

Ahoj, vítám tě. Já třeba dělám rámy pomocí balzy, popřípadě kartonu a pak to oblepuji. Zatím se mi díky tomu nepodařilo udělat z rámu vrtuli. Co se týče retušování, každý používáme jiné barvy. Tou vlastností trpím také, jenže naštěstí to nemám v takové míře, abych něco stavěl třikrát za sebou. Druhou věcí je, že stavím z originálů, možná až přejdu na kopie originálů, tak to budu dělat taky. :lol:
peciss
Příspěvky: 15
Registrován: pát 5.4.2013 9:52
Bydliště: Štramberk

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od peciss »

Ahoj. Do toho originálu bych nikdy nesáhl. Mám v živé paměti, jak jsme je s klukama kupovali v našem muzeu za pár korun. To bylo jiné kafe. Hlavně jsem rád, že se mi tento model podařilo sehnat. Kopie si dělám na různé gramáže, tak proto si můžu dovolit udělat něco víckrát. Určtě nedělám každý dílek v X kusech , to bych asi padl :lol: Víckrát udělám jen ten rám . Je to základ. A hlavně si to chci dokázat, že to udělám úplně parádně.
O balze vím, taky jsem nad tím uvažoval. Ale já to pořádně neumím s papírem, tak do toho nebudu ještě zapojovat balzu. I v podlepování jsem úplný novic. Nikdy jsem nic nepodlepoval, až teď ten rám. A je to panečku znát. Jj, s papírem to je jako s ženskou. Taky musíš vědět jak na něj ;) Zrovna teď zápasím s nápravou, bych to nejraději rozdupal. Takové svinstvo ohebné, brrr, to jsou nervy.
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od samotr9 »

Jo s ženskými je to složitý, to souhlasím :lol: Ale balzy se vůbec nemusíš bát, u mě se s ní maká bombasticky, místo lepidla používám oboustrannou lepící pásku a to nemá chybu. Mohu jen doporučit. Taky začnu stavět z kopií, ale zatím jsem nenašel tiskárnu, která mi udělá kvalitní kopii vystřihovánky :(
yota78

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od yota78 »

U těhle ručně kreslených modelů je problém v tom, že většinou neposkládáš menší "krabičkoidní" věci do pravých úhlů bez úprav. Také lomové čáry bývají silné a ne vždy se při rýhování trefíš na desetinku přesně, což už je u drobných dílů vidět sakra hodně. Mám na mysli, že pokud to má být kvádr, bude to bez zásahu do origo dílu nejspíš lichoběžník, možná i trošku do vrtule, zkušení modeláři asi určitě znají. Konkrétně nápravy téhle Tatry je zrovna luxusní příklad, hranaté zadní nárazníky a výztuhy korby starejch abíčkovskejch dakarek to samé. Někdo to třeba obejde tím, že díl nalepí na dřevěný či balsový hranol příslušných rozměrů, či se s tím moří jinak (válcování kulatinou, kladívečko, dynamit...) a někdo na to prostě s..e a nechá to tak...
peciss
Příspěvky: 15
Registrován: pát 5.4.2013 9:52
Bydliště: Štramberk

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od peciss »

Ahoj. Tak jsem si konečně šoupl v pokročilosti stavby 10%. Práce jde pomalu, bohužel né podle mých představ. Konečně mám za sebou držáky kol. Byla to fuška, ale mám to. Držák jsem mírně upravil nalepením papírového kolečka na každou stranu držáku. Tím jsem odstranil nežádoucí pohyby do boku ve vnitřku nápravy.Obrázek Přesně jak píše yota78 je to fuška vytvarovat z takových malých dílů požadovaný tvar. S výsledkem jsem ale spokojen, tuším že nejhorší mám před sebou. Z nosné roury a jejího začlenění do náprav mám opravdu lepičku. Naopak, na přední nápravu se těším velice.
Se stanem jsem mírně spokojen. Radius je slepen suprově, horší to je s jednou z bočnic. Udělal jsem u ní školáckou chybu. Už nemám sílu ji dělat znovu, tak jsem stan uzavřel, a uvidím co to udělá když se stan bude nasazovat do nástavby. Při nejhorším ho udělám znova. V uložném prostoru jsem záměrně vynechal ty dvě vyztužovcí přepážky. Pamatuju si, že mi kdysi prosvítaly přes bok nástavby. Boky nástavby bych chtěl v různých místech podlepit, abych se vyhl kroucení. Obrázek
Snažím se co to jde, čistota lepení a nedeformovanost dílů, na tom mi záleží nejvíce. Už teď ale vím, že model mi dá opravdu zabrat. Snad ho dokončím :roll: Musím ho dodělat. Další na řadě budou nápravy s již zmíněnou rourou. Tak to by bylo asi vše, jdu hodit kouřovou. Ahoj
krakra
Příspěvky: 58
Registrován: sob 8.4.2017 15:14

Re: Tatra 815 GTC / Albatros, R. Vyškovský / 1:32

Příspěvek od krakra »

Tak jak to pokračuje?
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“