TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32 / Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Waszek »

Zdravím vespolek

Po dlouhé době jsem se zase pustil do lepení. Los tentokráte padl na Tatru 148 od Rippera.

Obrázek

Začal jsem dle návodu podvozkem. Rozhodl jsem se udělat několik drobných úprav. Udělal jsem kyvné nápravy. Dlouho jsem přemýšlel nad mechanismem, až jsem stvořil toto:

Obrázek Obrázek Obrázek

K vytvoření funkčního mechanizmu mě vedly tři důvody. Jednak mi to umožní udělat trošku podseknuté nápravy, jednak mi to zajistí všechna kola na zemi (protože udržet geometrii byl pro mě vždycky problém), a jednak mě to prostě baví.

Pokračoval jsem kompletací centrální roury. Další úpravou bylo zúžení přední nápravy po konuzltaci s Brzdičem o cca 2 mm na každé straně. Přední náprava bez disků přesahovala šířku nárazníku. Podle všech nákresů, co jsem dohledal, se disky vlezly do šířky kabiny. Ubral jsem na délce poloos 2k před uchycením kompletu 2n a 2m. V případě potřeby rozšíření kdyžtak nasílím disky. Dále jsem udělal otočná kola.

Výkyvné nápravy si vynutily úpravu uchycení torzních tyčí a také úpravu zatáčecího mechanizmu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Moje úpravy bohužel potvrdily, že nikdy nebudu dobrý šachista. Po úpravě zatáčecího mechanismu jsem zjistil, že jsem nedomyslel umístění tlumičů. Uchycení tlumičů se nevejde mezi zatáčecí tyč a uchycení páky torzní tyče, kam podle podkladů patří. Tady budu muset ještě udělat nějaký zásah.

Jako další úpravu plánuji ztvárnění brzdových pístů s naznačením rozvodů vzduchu. Dalším krokem pak bude zpracování tlumičů a poté hurá na kola. Trošku se děsím stínování, ale snad to nějak dám.

V souvislosti se stínováním se potýkám s určitou schizofrenií modelu, který na jednu stranu obsahuje spoustu až absurdně malých dílů, a na druhou stranu některé (potenciálně) velké díly neobsahuje, nebo jsou jen "namalované". Tím nemyslím jen brzdové písty nebo zjednodušené zatáčení. Na podvozku jsou to například příruby v čelech centrální roury, které jsou jen namalované a vystínované. Přitom by to konstrukčně bylo jen na určenou tloušťku podlepené kolečko.

Jinak díly na sebe zatím perfektně pasují, případné nepřesnosti vycházejí z mých úprav. U některých dílů je ponechán praktický přesah. Jediný problém se vyskytl u dílů 8gR a 8gL (olemování nosníku nárazníku), kde mi jedna strana vyšla o cca 1mm kratší.

V
Naposledy upravil(a) Waszek dne úte 24.11.2015 20:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Moc pěkná práce. Úprava řízení se povedla. Jsi první, kdo se tady do toho pustil ;) .

Zeptám se. Výkyv zadních polonáprav je jen v toleranci třmenu? Péra se asi nekývou, že jo?

Vašek
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

díky za reakci.

Péra se kývou, takže umožní výkyv na obě strany v docela rozumném rozsahu. Nicméně to jde ztuha, takže to skutečně poslouží jen k dorovnání nepřesností v geometrii. Zkusím nafotit "rozsah" výkyvů náprav.

W
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahojte,

jsem tu s dalším drobným postupem. Nejprve slíbené nafocení výkyvu zadních náprav:

Obrázek Obrázek

Dále jsem musel předělat zatáčecí mechanizmus, aby se vešlo uchycení tlumičů na své místo. Prodloužil jsem zatáčecí páky na kolech a zkrátil "zatáčecí páku" na rámu. Dále jsem upravil délku a místo uchycení pák torních tyčí 7a. Nyní se mezi ně vejde uchycení tlumiče. Také jsem zlehka naznačil homokinetický kloub, protože mě trošku rozčilovalo to prázdné místo.

Obrázek Obrázek


Dále jsem musel trošku upravit postup. Abych mohl dotáhnout tlumiče, musel jsem nejdřív umístit motor do rámu, aby se konstrukce zpevnila a tlumiče se měly do čeho zapřít.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na motoru jsem udělal pouze drobné úpravy. Přidal jsem znázornění rozvodů nafty od čerpadla ke vstřikovačům a dále jsem o 90° otočil kompresor - dle fotek vede vyústění kompresoru dopředu. Přívody vzduchu jsem udělal tlustější, než je šablona. Ještě chci naznačit vzduchovou trubku vedoucí od kompresoru, ale to až bude kompletní rám.

Udělat tlumiče tak, aby pružily, byl pro mě trošku oříšek. Nakonec se mi podařilo udělat miniaturní pružinky, které se vejdou do dílů 8s. Pružinky jsou z kytarové e struny, omotané kolem hřebíčku. Ještě budu muset vyztužit horní uchycení tlumičů 8j, aby auto neklesalo, a správně odměřit díly 8z1.

Obrázek Obrázek

Pokračovat budu brzdovými písty a rozvody vzduchu, ale před tím musím udělat kola, abych nemusel brzdy předělávat, jako se mi to stalo u zatáčení.

Jinak díly vysřihovánky na sebe sedí perfektně, v této části jsem nenarazil na žádnou vadu. Jediným problémem byla obšívka bloku motoru, která mi vyšla o fous delší, ale to přikládám nepřesnému vyřezání dílů 9b a 9c.

V
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

obracím se na Vás s prosbou. Neměl by někdo fotku či nějaký nákres, kudy vede v reálu výfukové potrubí? Já vím, že to na modelu nebude až tak moc vidět, ale rád bych to udělal správně. U většiny modelů zde na fóru jsem viděl, že vedete potrubí nad horním uchycením tlumičů, ale podle fotek od strejdy Googla se mi zdá (bohužel žádnou zjevnou jsem neobjevil), že potrubí vede od svodů na motoru hned dolů a pak mezi tlumičem a motorem. Poradí někdo?

Díky

Vašek
Uživatelský avatar
PISTA SK
Příspěvky: 86
Registrován: sob 4.1.2014 23:47

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od PISTA SK »

Ahoj, ja som našiel niečo také ak pomôže
http://img9.rajce.idnes.cz/d0902/10/106 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img9.rajce.idnes.cz/d0902/10/106 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img9.rajce.idnes.cz/d0902/10/106 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ApeX
Příspěvky: 163
Registrován: ned 4.8.2013 15:26

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od ApeX »

Přesně tak,výfukové potrubí má vést pod tlumičem na obou stranách
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

Díky kluci, přesně tohle jsem potřeboval vidět. Musim zahrnout rajče do zdrojů.

VV
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

na ukázku pokus o jedno kolo.

Rozhodl jsem se jít cestou masochismu a zkusit si vzorek vytvořit sám.
Začátek tedy spočíval v obkreslení scanu vzorku ve vektorovém editoru. Po vytisknutí jsem 2x podlepil 120kou papírem na cca 0,3 a začal jsem vyřezávat první kolo. Ani nebudu popisovat, jaká pakárna to byla, hlavně boční figury.

Když jsem polepil celý běhoun, chtěl jsem to zafixovat ředěným herukesem. Jenže jsem ho naředil moc, a ty boční figury se rozvrstvily. Chvilku jsem to chtěl rozšlapat, ale odolal jsem a nakonec to nevypadá tak zle. Až to natřu, nepřesnosti to opticky ještě potlačí (doufám). Kdyžak ho schovám někam dovnitř, aby nebylo tolik vidět :twisted:.

Obrázek

Pro snazší práci budu další kola dělat jen jednou podlepeným vzorkem (něco málo přes 0,2). Bude se to líp vyřezávat a pro prostorový efekt to bude myslím dostačující.

Ještě mě čeká 10 kousků, tak mi držte palce, ať mi nehrábne.

VV
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od PedroSunchez »

Waszek píše: Ještě mě čeká 10 kousků, tak mi držte palce, ať mi nehrábne.
To chce Vážně pevnou ruku a pevné nervy :)
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Po čase vyplněném prací a zpříjemněném :twisted: občasaným večerním vyřezáváním dezénů hlásím konečně další postup.

Povedlo se mi dokončit všech 11 kousků, a i když nejsou dokonale pravidelné jako lasery, cítím značné uspokojení z vlastnoruční práce :-).

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Kola jsou přetřená černou akrylkou, 2x řídkou, 1x o fous hustější. Vyřezal jsem vzduch z disků. Aby byly pevnější, tak jsem je před tím podlepil jednou vrstvou kancelářského papíru. To pravděpodobně bylo příčinou, proč se mi do disků nevešly brzdové válce, které jsem musel na koncích seříznout - viz. foto. Dále jsem doplnil matky a také obruby disků. Ty původní se mi zdály nevýrazné (a navíc je schovala barva). Moc jsem nepochopil přesah boků plášťů přes disk, to ale u potenciálního budoucího modelu od RW vyřeším vlastními boky.

V další fázi plánuju brzdy s naznačením rozvodu vzduchu a výfuk. Brzdové písty už jsem rozpracoval.

Obrázek

Po dokončení kol doufám, že stavba už bude pokračovat trošku rychleji :-)

V
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Za ten vlastní dezén oba palce nahoru, vypadá nádherně, když uvážím jak je to prťaví. :shock:
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od TomC2 »

Tvorba vlastního dezénu je na prášky, ale nakonec máte z modelu mnohem větší radost. ;) Taky palec nahoru za odvahu a bezchybné provedení i v tomhle malém měřítku. ;)
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Díky chlapi,

přidávám foto instalovaných brzdových pístů.

Obrázek Obrázek Obrázek

Myslím, že to podvozek docela oživilo.

W
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA T2-148 S3 / RW / 1:32

Příspěvek od Waszek »

Ahojte,

prosím o radu. Dělám zrovna zadní nosník (skupina dílů 24).

Má horní hrana rámu (24a - 24d) být v jedné rovině hornní hranou předního příčníku (24g,24h)?
Mě to vychází, že příčník vyčnívá nad rám o cca 0,5 mm.

Díky za radu

Waszek
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“