Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Waclaf »

Zhruba před týdnem jsem se pustil do modelu, který není autobus. Hurá. :)
Tatra 815 6x6, jednostranný sklápěč, od PMHT.

Foto originálu v kuse a v rozkladu:
Obrázek Obrázek

Přesně dle návodu jsem se pustil do rámu a podvozkových dílů:
Obrázek
Stavím verzi s "funkčními" poloosami. Funkční je ale nenechám. Chtěl bych je zafixovat v mírně "podseknuté", pro nenaloženou Tatru typické, poloze. Uvidíme, zda se mi to povede. Zatím jsem tento model viděl jen v poloze "kráčící kachna".
Naposledy upravil(a) Waclaf dne čtv 1.5.2014 22:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
opel123
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 30.8.2012 9:54

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od opel123 »

Držím ti palce , také jí mám v šuplíku :)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

Přední náprava:
Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Paráda pěkně postavené budu sledovat :-)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

vašekh, opel123: Děkuji.

Zadní nápravy a jejich nosníky, a nosník s lisovými péry:
Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Vypadá to pěkně a čistě. Já jsem taky vyřezal vzpěry a pak se mě na krajích bortila. Řešil bych to nalepením výstuhy natupo na okraj jak to má třeba RW nebo Spíďa. Jinak krásná čistota a super práce.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

vašekh: Díky. Nechval dne před večerem a Waclafa před dokončením modelu. :D
To vyztužení se dá dodělat kdykoliv. Zatím to pocitově vypadá docela pevně. Uvidíme...

Zadní nápravy s listovými péry jsem smontoval v jeden celek...
Obrázek Obrázek
....už včera, ale nějak mi nezbylo sil to zveřejnit. Musel jsem se jít zchladit do bazénu. ;)
Málem jsem u toho patlání chcípnul, protože si nad stolem svítím žárovkou o "mocnosti" 160W. Plechové stínítko lampičky se zahřívá přes 90°C :shock: (měřeno zkalibrovaným dotykovým teploměrem půjčeným z fabriky). Ve spojení s venkovní teplotou 37°C se v mém patla-koutku včera odpoledne odehrávalo teplotní peklo... Ještě že se dnes ochladilo. Tedy, alespoň tady, na západ od demarkační linie... :D ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

Po delší přestávce, způsobené dovolenou, angínou, zánětem spojivek, a v neposlední řadě patláním koleček ;) , můžu opět zaktualizovat tento patlareport.

Jak už jsem tedy naznačil, zabýval jsem se kolama. Proč jsem ale nedokončil podvozek :?: Protože se mi pěkně blbě zkroutil a je na vyhození. :oops: :( Pokud bych ho použil, vypadala by Tatřice jak po těžké havárii... Takže při nejbližší příležitosti si vystřihovánku koupím ještě jednou, a centrální rouru s nápravami spáchám znovu a lépe. Jen aby se mi to nezvrtlo v sériovou výrobu křivých podvozků. :D

Takže kola:
Nejdřív bych chtěl poděkovat autorovi za takovou drobnůstku, která potěší, a sice tento barevný pruh na spojovacích chlopních disku a dezénu - viz šipka. Patlal to nemusí retušovat, má to už předtištěné. :)
Obrázek Obrázek

Za co ale autorovi (nebo tiskárně?) neděkuji, je excentricita natištěného středu bočnic pneumatik. Na prvních kusech jsem se ne a ne nemohl trefit čepelkou kružítka přesně na obvod. Pak jsem vysledoval, že musím posunout střed asi tak o průměr hrotu kružítka na "severozápad" - viz foto. Pak už to sedělo přesně.
Obrázek
...A nebo mám místo kružítka "šišatítko"? V tom případě by byla chyba na mé straně a omluva na místě. Ale na jiných kruhových dílech to sedělo, takže asi ne. ;)

Podělím se s veleváženým publikem o způsob, jakým stavím papírová kola. Lepší nemnoho obrázků, než mnoho slov:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jen dodám, že to kartónové mezikruží dělám z kartónu tloušťky 0,5mm nebo 0,6mm (protože ho mám prostě dostatek). Vnější průměr toho mezikruží je nutné zkusmo vyladit tak, aby šel do slepeného dezénu s mírným přesahem. Tím pádem předá dezénu svou dokonalou kulatost danou řezacím kružítkem. Dezény tvaruji za mokra (krátce ponořím do vody, osuším krátkým zabalením do hadříku - nejlépe ze 100% bavlny, páč saje :) ), a po vytvarování (zakulacení) slepím oba konce k sobě natupo. Mezikruží vlisuji do dezénu ještě za vlhka, ale po zaschnutí lepidla na spoji dezénu. Takže je dobré to neuchvátat, ale ani se moc neflákat, protože když dezén zcela uschne, tak je tvrdý, jak tejden starej chleba, a nerad se nechá tvarovat tím mezikružím. :) ;)
Všechny hrany na kolech zahlazuji hladkou kovovou kulatinou, jak doporučují formulkáři. Má to jen takový malý, ale nemilý následek - ohlazená místa se pak lesknou. Za denního světla to tak tragické není, ale pod ostrým světlem výkonné lampičky se mi to prostě nelíbí... Nicméně, rozhodně pozitiva zahlazených hran převažují nad negativy. 8-)

Na závěr pár fotografií hotových kol:
Obrázek Obrázek

Laserové dezény dodal nejmenovaný e-shop. :)

Pokračovat budu motorem nebo kabinou. Uvidíme...
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Waclaf pokud by ti pomohlo darovat podvozek a nápravy tak ti je klidně dám. Mám doma pět stavebnic bez kabin, ty jsem použil na svoje uchylárny :-) Takže pokud chceš je jeden zbytek tvůj a nemusíš nic kupovat :-)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

Jistě, že by mi to pomohlo - díky převelice.
Vzal bych klidně i dva ty zbytky bez kabin. A dohoneme se na nějaké kulantní ceně, ať na tom nejsi škodný. Více přes SZ.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

Nemohl jsem se rozhodnout, jestli slípnu nejdřív motor nebo kabinu. Tak jsem říznul do nárazníku:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Udělal jsem si zasklené světlomety s imitací žárovky ze špendlíkové hlavičky. "Parabolu" (na modelu vlastně kužel) jsem vyřízl z papíru gramáže 160 g/m2, na který jsem předtím nalepil alobal. Světlomety jsem na zasklívací fólii lepil tekutým vteřiňákem a nechal jsem to schnout v poloze s fólií dole tak, aby výpary z vteřiňáku utíkaly směrem od fólie pryč, aby se zasklení nezamlžilo. Což se kupodivu povedlo.
Jsou to moje úplně první zasklené světlomety. Vlastně moje úplně první "zasklené cokoliv". :D Takže i když zdaleka nejsou úplně "ťip-ťop", tak jsem na ně hrdý. 8-) ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

napoprvé a vypadají fakt povedeně ;) připojuji se k divákům :shock: a budu sledovat jak postupuješ.

Ať se dílko daří.
thomaash
Příspěvky: 151
Registrován: úte 24.1.2012 13:52

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od thomaash »

To o tých výparoch zo sekunďáku som ja pri mojom nárazníku nevedel... :?
Vypadá to pekne, len tak ďalej :)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od Waclaf »

@JakubSDK, thomaash: Děkuji. :)

Po dlouhé době mám zase co prezentovat. Dopatlal jsem motor:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Dokonce jsem si vzácně našel chvilku na focení za denního světla.

Také bych chtěl veřejně poděkovat vaškovi h. Zcela nezištně mi poslal několik "zbytků" této vystřihovánky, které mu zbývají po jeho "tatrozelenostavbách", takže nepovedený podvozek můžu slepit znovu, a to z originálu, aniž bych musel utrácet za novou vyškubávánku. Díky štědrý dobrodinče! ;)
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Tatra 815 6x6 S1 / PMHT / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Waclaf není zač, rád jsem pomohl a doufám, že se dílo zadaří. Jinak mohu zase poskytnout další kusy :-)
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“