Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Přeji všem hezký den - večer.

Po zelených Tatrách mě tentokrát zlákala oranžová a dokonce ne Tatra, ale Škodovka, čili Mates, anebo, jak říkaly starší generace u nás doma – Trambuska.
Model představuje klasiku zimní údržby let nedávno minulých, ale i současných, neboť pořád je možné se s ní na silnicích potkat.
Model je hodně detailní, rozsahem na jedenácti stranách A4, takže bude co dělat.
Práci jsem začal podlepením dílů k tomu určených. Tentokrát jsem vyzkoušel na podlepení tyčinkové lepidlo a asi už u toho zůstanu, pokud to půjde.

Náhled na originál.

Obrázek


Oddíl A - kola
Dle návodu se má začít koly – část A. Já slepil pouze bubny a dál to přeskočil a pokračoval béčkem. Ne, že by se mi na kola nechtělo, ale zkusím počkat na dezény.

Oddíl B - rám
Všechny hlavní díly rámu jsou tvořeny profily ze dvou částí lepených k sobě. Je to, aspoň pro mě, docela náročné na zručnost, ale sedí to velmi dobře. Malé nepřesnosti vznikly, ale to je mýma rukama. Z obavy před zkroucením jsem poloviny hlavních nosníků rámu k sobě slepil oboustrannou páskou. Péra jsem podlepil a vyřezal jejich vrchní poloviny. Je to snažší a rychlejší, než každý jeden list ohýbat a lepit k sobě.

Obrázek Obrázek

Oddíl C – nápravy
Nápravy jsou velmi hezky a detailně zpracované. Slepit šly bez větších problémů, vše dokonale sedí. Doplnil jsem naznačení homokloubu u přední nápravy. Jen aby to tam nebylo tak prázdné.

Obrázek Obrázek

Oddíl D – motor s převodovkou
Při lepení bloku motoru jsem poprvé narazil. Při lepení na chlopně se mi nezadařilo. Málem jsem díly zničil. Zkusil jsem to tedy jinou cestou a čela bloku motoru, díly D1 a D2 jsem podlepil kartonem. Poté se mi dařilo lépe.
Motor je opět zpracován velmi hezky a detailně. Je to především výborný trénink na tvarování drobných stáčených dílů. Především trubkové rozvody jsou mňamka. Trakty sání jsem dal z originálu. Sám jsem ze sebe měl radost, protože to sedlo přesně. Dál už jsem „podváděl“. Hrdlo olejové vany je z plastové kulatiny a přípoje chladiče z drátu.
Problém byl s výfukovým parožím. Jeho poloviny na sebe nesedly a tentokrát si troufnu napsat, že to nebylo jen mýma rukama. Je to ale jen malý zádrhel. Nalepil jsem to na tenký karton, abych zachoval vrchní stranu, vyřezal, vytvaroval a nabarvil. Stejně to nebude vidět.
Hotový motor vypadá velice pěkně. Je škoda ho schovat pod kabinu, ale co se dá dělat.

Obrázek Obrázek

Při osazování motoru a chladiče jsem musel použít trochu násilí. Motor jsem musel v držácích malinko natlačit dozadu. Nechtělo se mi to tam vejít. Jen doufám, že teď nebudu mít přední kardan krátký. Příště bude lepší vrtuli lepit až po osazení motoru a chladiče.

Oddíl E – příslušenství na rámu
Tento oddíl začíná zpracováním výfuku. Část mezi motorem a tlumičem výfuku je papírová z dílů E1E6. Vyšel jsem z předpokladu, že slepí-li se stočené díly tak, jak jsou v řadě vytištěny, tedy s lícujícími spoji, docílí se správného tvaru potrubí. To se nepodařilo. Pravidlo lícujících spojů neplatí mezi díly E3 a E4, takže jsem to musel rozříznout. Osazení potrubí na hotový celek není ideální práce pro nervózní jedince, jako jsem já :x .
Je dobré postupovat takto: Na rám osadit hotový tlumič a na sucho do něj zasunout sestavu E4E6. Sestavu E1+E2 přilepit na vývody (paroží) z motoru. Po zaschnutí pak obě části spojit dílem E3.

Obrázek

Další potíže nenastaly, tak jsem dospěl úspěšně do konce této fáze stavby.

Obrázek Obrázek

A jde se na kabinu :? ;) .
Uživatelský avatar
7_Rado_7
Příspěvky: 29
Registrován: sob 14.10.2017 19:28
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Příspěvek od 7_Rado_7 »

podarený začiatok, budem sledovať ... hodne šťastia 8-)
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

Zatím parádní,to bude taky pěkný kousek...budu sledovat.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Příspěvek od mahdy »

Dnes mi dorazil od darebáčka. Hezký model, budu sledovat ...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Vůz zimní údržby Š-706 MTSP 25 / AK modely / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Jj taky mi už nějaký ten pátek odpočívá v archivu a snad k němu i někdy dojde. Každopádně jsi to vzal za správný konec, krásná práce, budu se těšit na pokračování a bedlivě tě sledovat ;)
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“