Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

Zdravím všechny přihlížející ;)

Při přehrabování skříní na mne vypadl, (doslova) tento kostlivec :)
Obrázek Obrázek

Tipnul bych že v krabičce takto odpočíval tak nejméně 5 let. Před nedávnem jsem v počítači objevil složku s doplňkovými díly interiéru a ramene ve žluté barvě, které jsem k modýlku kdysi stáhnul ze stránek Fireboxu a nechal je vytisknout. Asi předevčírem, jsem z jakéhosi pohnutí mysli, zkusmo slepil jednu podpěrnou nohu a výsledkem je že už se v tom pižlám tři večery :lol:

Bohužel, fotky z počátku stavby jsou ta tam, takže začneme stavem po vybalení...
Obrázek Obrázek

Vybledlá, ošoupaná retuš a místy sem tam něco rozlepené či pokroucené...bude chtít vylepšit kondici, ale nebude to snad žádná hrůza. Zde vidno slepené podpěry a torzo vozu na všech 4 ;)

Obrázek Obrázek

No a jelikož jsem zrovna laboroval s fólií a oboustrankou, podíval jsem se na kabinu a interiér...
Obrázek Obrázek

Díly interiéru z doplňkového setu a zábradlí na okraj korby s vyřezaným vzduchem ;) ...
Obrázek Obrázek

Rád bych dal dohromady spodní část vozidla s kabinou a drobnostmi, aby zbylo už jen rameno, pak půjde buď zas na chvíli odpočívat a nebo se překonám a dotáhnu práci do konce :) Každopádně při stavbě, kromě vlastní šikovností způsobených, tuším nenastaly žádné problémy. Trochu jsem bojoval s díly interiéru, bohužel asi v tiskárně trochu ujela velikost, musel jsem doretušovat hrany, trochu zvětšit otvory pro okna a vytvořit pasující díl zasklení. Ale zatím jde vše pěkně od ruky, pokračování příště, brzy ;)
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

Pěkný den...

Zase o kousek dále. Dokončil jsem zasklení, doplnil přední masku,zkompletoval interiér a po jeho usazení do kabiny jsem ji uzavřel.

Hotový interiér a nové stěrače vyřezané z barevného papíru...
Obrázek Obrázek

Naposledy jsem důkladně očistil okna, na čelní sklo doplnil stěrače a pod strop kabiny odklopené sluneční clony...
Obrázek Obrázek

V tuto chvíli již nic nebránilo instalaci interiéru na své místo...Spodní části interiérových dílů na dveřích jsem nechal odlepené a při zavírání kabiny vsunul chlopně mezi ně a vnější díl ;)
Obrázek Obrázek

Práce to tedy byla vynikající, ale vše sedlo kam mělo. Jen prsty a pinzeta by mohly být menší :D A zde tedy výsledek, za tu práci a občasné nadávání to stálo :)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Hurá na nárazník a ještě nějakou tu drobotinu okolo, brzy na shledanou...
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od komar »

...perfektní práce...
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: komar: Díky, snažím se ;)

Tak dnes ještě jednou, dodělal jsem něco málo drobotě. Začneme majáky. K prosklené kabině by se papírové jednak úplně nehodily, druhak jsem si chtěl tvorbu z fólie již nějakou dobu vyzkoušet, tak proč ne zrovna tady :)

Začal jsem tedy vytažením krytů přes kopyto a jejich odřezáním na patřičný rozměr. Následoval nátěr transparentní modrou barvou a dotvoření náznaku vnitřků a sirény...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V mezičase schnutí barvy jsem si připravil něco z dráteničiny a pár plastických detailů vytěžených z podvozku jednoduché varianty ;)
Obrázek Obrázek

Osazená záď detaily, dorobeno osvětlení RZ a úprava předního nárazníku. Ve zkratce vyřezáno, podlepeno, olemováno proužkem papíru, nastříbřené ,,paraboly'', žárovka z drátku a nakonec zaskleno kapkou čirého dvousložkového lepidla.
Obrázek Obrázek

A zde je vidět rozdíl, myslím že to celkem prokouklo (poskládáno zatím jen na sucho) ;)
Obrázek Obrázek

To je prozatím vše, budu se teď věnovat ještě nějakým maličkostem a kompletaci všeho co mám nachystáno. Začalo mě to ukrutně bavit :twisted: Dobrou noc ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od rybak »

Hodně dobrý. Nás taky začínáš hodně bavit. Jen tak dál.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: rybak: Díky, to mne těší, budu se snažit v tom pokračovat ;)

Předem bych se rád se všemi tímto přivítal v novém roce 2018 ;)

A teď zas něco málo (opravdu) z dalšího postupu. Na kabinu jsem osadil nárazník a majáky a konečně ji přimáznul ke zbytku...
Obrázek Obrázek

Během svátečních radostí a starostí jsem tomu moc nedal, dolepil jsem na svá místa poklice a připravil si krom pár dalších maličkostí stupačky a vytvořil zpětná zrcátka (jejichž fotku jsem nějak vytratil, takže zde již na autě) ;)
Obrázek Obrázek

A tak nějak vše na svých místech...
Obrázek Obrázek

Na základ mi zbývá doplnit ještě zábradlí kolem pracovní plochy ramene a osvětlení, ale to si nechám na později aby nepřišlo k nějaké újmě při osazování otoče. Už teď se to nedá pořádně vzít do ruky :D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Tak nejen autobusy , ale ty seš i hodně dobrej minimodelář . Parádní práce .
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

Díky Zbyňku...Snažím se rozšiřovat kvalifikaci :)

Dnes jsem se pomalu začal věnovat prvním částem ramene a...no raději jsem se pustil do drobností okolo :) Chtěl bych mít plošinu zvedací, takže bude následovat příprava pístnic a celého mechanizmu, na což jsem dnes neměl moc síly, času a chuti. Takže jsem si připravil bedničky na záď a točnu. A trošku si s nimi pohrál... ;)

Původní díl, hliníková lepicí fólie a nějaké to nářadí...A obrys vyrytý do fólie...
Obrázek Obrázek

...následně jsem pilníkem přes tělo skalpelu vytlačil strukturu plechu, díl vyřezal a do povrchu naznačil detaily...
Obrázek Obrázek

...a za pomoci vteřinového lepidla poskládal ;)
Obrázek Obrázek

No a teď už nezbývá než se pustit do samotného ramene. Snad se dílo vydaří...
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od MatesHK »

Tak tohle je hodně slušný úlet. Moc pěkná práce...
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, tak to je mazec. To bych dal tak v dvaatřicetině, možná ještě v třiapadesátině, ale 1:100 je šílenost. Ale luxusní :-)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od komar »

...no masáž...
"Majáky s interiérem" v 1:100 ... :shock:
O bednách z folie jsem uvažoval, ty tvoje vypadají hooodně dobře. Super tip s pilníkem...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od JakubSDK »

Klobouk dolu pane Mistr, takový opravdu povedený minimalismus ;)

Ať se ti daří Jakub.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

Pánové děkuji za ohlasy, zdravě to nabudí k další práci ;).

Jak jsem zmiňoval v posledním příspěvku, poslední týden se nesl ve znamení ramene, do kterého se mi z celé stavby chtělo asi nejméně :). Jelikož varianta plošiny složené, ani zafixované do jedné polohy se mi nelíbila, už od začátku jsem chtěl mít rameno funkční. Asi i díky tomu že v návodu je tato možnost též zmíněna s upozorněním, že je třeba postupovat dle svého uvážení a je třeba trpělivosti a tak dále a tak dále ;) ...a dále se posunuly, jak jsem zjistil, i mé schopnosti, hranice a zmiňovaná trpělivost :lol:. Musím říci že v začátku jsem nevěděl pořádně odkud začít, ale postupně vznikla spousta věcí, které bylo potřeba si vymyslet, upravit a sladit dohromady, aby bylo vše tak nějak akorát. Z návodné kresby a fotek ze stránek Fireboxu a dalších, jsem se snažil vysochat cosi, co by se tvářilo a fungovalo jako originál, ale o stoprocentní schodu se skutečností jsem se až tak nepokoušel, takže znalci této techniky prosím prominou případné prohřešky ;).

První věcí, kterou bylo potřeba vytvořit a vymyslet, byly písty. Druhá evoluce, sestávající z pístnice z uhlíkové kulatiny, obalené hliníkovou páskou, těla z kancelářského papíru a oky z bowdenu, od kormidel mého větroně, tou dobou v generální opravě :lol:, se ukázala jako správná a hlavně funkční...Ale pojďme se konečně taky na něco podívat ;).

Potřebný materiál, nástroje a hotový píst...
Obrázek Obrázek

Púvodní držáky těl pístů byly příliš malé na to, aby se v nich oka mohla volně pohybovat, rozdělil jsem je tedy na dvě části, oka vytvořil z bowdenu vytaženého nad plamenem do tenčí trubičky a polohy a rozměry upravil dle potřeb. Tento postup jsem dále aplikoval na všech částech mechanismu ;)...
Obrázek Obrázek

Hotový a usazený 1. píst v základně...
Obrázek Obrázek

Následně jsem sestavil základ prvního dílu ramene a vytvořil si do něj výztuhu z balsy...(nedočkavě přiloženo pouze na sucho ;) ).
Obrázek Obrázek

Následovala část prozatím nejobávanější, tvorba spoje 1. a 2. ramene s mechanismem zdvihání. Z celé stavby asi největší improvizace a strašák vůbec...Zde příprava a zkouška funkčního spojení...
Obrázek Obrázek

Připravené ,,součástky,, a hotový výtvor...
Obrázek Obrázek

Po vytvoření ovládacího prvku bylo třeba zjistit polohy umístění jednotlivých os. Vyrobil jsem si pomůcku pro ověření funkce a získání patřičných hodnot. Umístění jednotlivých os jsem si následně přenášel na díly modeu ;).
Obrázek Obrázek

Pak již nezbývalo než vše osadit na svá místa. Což opět dalo spoustu zkoušení a přemýšlení, kterak to udělat nejlépe. Výsledný a finální postup možno vidět zde. Balsovou výztuhu jsem nakonec umístil pouze do míst uchycení pístnic a zakončení ramene s otvory pro osy vytvořil z kartonu...
Obrázek Obrázek

...a připravenou sestavu včetně usazeného táhla zasunul a zalepil do ramene na určené místo...
Obrázek Obrázek

V podobném duchu se nesla i tvorba uložení táhla 2. ramene. Od úpravy původního dílu jsem upustil a šachtu vytvořil z 0,5 mm kartonu a využil tak prostor v dílu na maximum, aby se do něj po složení vešla sestava pístu s táhly...po sestavení jsem opět komplet zasunul a zalepil volným koncem ramene a následně jej uzavřel...
Obrázek Obrázek

Po složení jsem zjistil, že spojovací části ramen mi vyšly přesně. Přesně proti sobě :) ...takže bylo potřeba je z 2. dílu odřezat a cca o sílu papíru posunout dovnitř a nakonec ještě o několik desetin upravit sklon zadní části ok, aby nebránila úplnému sklopení 2. části ramene. Zde tedy úprava téměř hotové častí a detail budoucího zavěšení...
Obrázek Obrázek

Ve spodní části bylo potřeba poupravit pouze obvod a sklon vnitřních ok, která bránila volnému pohybu ramene. A pohled na dosud zkompletované části...
Obrázek Obrázek

Tvorba a osazení 3. pístu již byla procházka růžovou zahradou... ;)
Obrázek Obrázek

V této chvíli jsem se rozhodl osadit základnu plošiny na točnu a komplet na korbu. Usazení jsem vytvořil dle návodu ze smotaného proužku papíru, jelikož se mi ovšem spojení zdálo do budoucna nestabilní a na umístění čepu do podvozku již bylo pozdě, vlepil jsem na točnu zkouškami ověřený objem kovu a do středu točny magnet, který zajistí jednoduché odejmutí budoucí plošiny v případě potřeby ale i její stabilitu v případě rozložení :idea: ;)
Obrázek Obrázek

To by bylo prozatím vše, s pokračováním zase brzy na viděnou ;)
Naposledy upravil(a) Jarda F. dne čtv 11.1.2018 3:10, celkem upraveno 1 x.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: JakubSDK: Koukám napsal jsi v době kdy jsem smolil další postup, tak ještě jednou extra,...Díky ;) Snažím se maximálně minimalizovat své možnosti :)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Tatra 815 PP-27-2SD / František Sochor / Firebox / 1:100

Příspěvek od JanO »

Ty písty bych teda nedal :shock: .
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“