Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Tohle hasičské auto mě zaujalo hned na první pohled . Když jsem si listoval ve vystřihovánce tak se to ve mě bilo . Nádherné auto . Ale ! Poprvé budu lepit z křídového papíru a taky samotný model má podezřele mnoho "náhradní plochy ". Neznamená to že autor počítal s tím , že to moc nesedí . Nakonec jsem neodolal a model zakoupil .
Tady je něco z historie :

Automobily Russo-Balt byly vyráběny v letech 1909 až 1915 v Rusko-Baltské vagónce (RBVZ, rusky Русско-Балтийский вагонный завод, РБВЗ) v Rize (dnes Lotyšsko). První automobil opustil brány továrny 27. května 1909. Jeho autorem byl tehdejší šéfkonstruktér, Švýcar Julien Potterat. Potterat s vozem v roce 1911 uskutečnil cestu po Evropě, navštívil i svou vlast – Švýcarsko. V roce 1917, po revoluci, byla otevřena druhá továrna v Petrohradě.
V roce 1922 byla výroba přesunuta z Petrohradu do továrny BTAZ v Moskvě. Vozy byly v letech 1922 a 1923 vyráběny pod značkou Prombron.[1] Russo-Balt vyráběl jak osobní tak i nákladní automobily, kromě jiného i licenční vozy „Rex-Simplex“ německé firmy Deutsche Automobil-Industrie Hering und Richard a model „24/30 CV“ belgického výrobce Fondu. Tato moskevská továrna je dnes součástí Státního kosmického vědeckovýrobního střediska M. V. Chruničeva.
Původní továrna Russo-Balt v Rize vyrábí v současnosti přívěsy za osobní automobily.

Do současnosti se zachovaly pouze dva automobily Russo Balt. Jedním je hasičské vozidlo postavené na podvozku nákladního vozu Typ D v roce 1912. Je vystaven v rižském muzeu motorismu.

A toto auto je i předlohou vystřihovánky .
Obrázek

A teď něco k samotné vystřihovánce :

náhled na model a pérovky
Obrázek

Obrázek


Měřítko : 1:15
Vydavatel : Orlík
Autor : Anton Jakunin
Rozsah : 2a3 křída , 7a3 ofset , 5a3 pérovky
Počet číslovaných celků 57
O psaném návodu se nemá skoro cenu ani zmiňovat . Je pojatý typicky po Polsku . Napsaný v bodech typu : slepte rám , slepte motor atd. A to je ještě spousty celků chybí . Nic méně pérovky jsou celkem podrobné tak snad nebude problém .

Jako první jsem slepil základ rámu . Vše sedělo , akorát na jednom nosníku chyběl rubový díl . Ale jak už jsem napsal výše náhradní plochy je tam skoro na dva modely , tak nebyl problém . Dokonce jsou dublovány i některé " rizikové "díly . Jako třeba bočnice kola , náboje kola atd .

Zatím mám slepen základ rámu . Tady je vidět , že díky měřítku to bude opět velký model . Jen rám měří 30 cm.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 239
Registrován: pát 20.1.2012 22:03
Bydliště: Bystřička

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od fox »

Krásní předloha :)
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od bedatruhlar »

Předloha je super, ale potom ty kouřové signály. Z podhuří Chřibu je to vidět až k nám.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od Markulin »

Tak se mě zdá že se té nálepky "žháře" hned tak nezbavíš Zbyňku :lol:
A co se týče modelu.... veterány já můžu a těším se co z toho po těch miniaturách uděláš.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Zatím mě model neskutečně baví a pevně doufám , že v kamnech neskončí . Ted by to bylo zbytečný , když už zima končí .

Dokončil jsem pérování . Všechno sedělo jak má . Jen pásky obepínající péra byli cca o 2 mm delší , ale pořád lepší než kdyby byli kratší . Nic co by nespravil skalpel.

Obrázek

Obrázek
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od Toptop »

Tohle je fakt hodně atraktivní předloha. A podle detailního zpracování to vypadá na super model, držím palce.

Mimochodem, když jsem viděl, do čeho ses pustil, tak jsem si hned vzpomněl na naši debatu v Neratovicích, kdy jsme spolu a se Zdeňkem debatovali o slábnoucím zraku nás modelářů starších ročníků. Je vidět, že sis to vzal k srdci a preventivně si pořídil pěkného macka :)
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od vašekh »

Paráda těším se na další fotečky.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Dnes přidávám jen malý pokrok . Na druhou stranu jsem byl hodně zvědavý jak se bude chovat barva na křídovém papíře . Výsledek mě příjemně překvapil . Barva se neloupe a snese i několikerý ohyb aniž by popraskala . I přes svou tloušťku je papír poměrně dobře ohebný . Takže za mě zatím dobrý . Je mě jasný , že výsledek celého modelu ovlivní hlavně tvarování blatníků a kapoty , ale ted doufám , že by to nemuselo dopadnout zas tak špatně , jak jsem si to myslel na začátku .

Obrázek


Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od Brzdič »

Jen pěkně pokračuj. :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Hotový chladič . Abych se nechlubil cizím peřím tak přiznávám , chválím a zároveň děkuji Ivanovy , který (když jsem si listoval vystřihovánkou a vida nápis jsem prohlásil " tak ten tam nebude " ) ledabyle prohodil : Jestli chceš tak já ti to klidně vyříznu . Chvilku jsme se přeli jestli to vůbec jde vyřezat . Já tvrdil , že to nejde a Ivan říkal něco o 10 minutách práce . Nakonec ho to stálo i s retušováním hodinu jeho života . Ale podle mě to model hodně oživí . Ještě jednou děkuji .

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od JoskaM »

Stárnem kamaráde, stárnem, ale ještě že máme kolem sebe ty dlouhovlasé blondýky (promiň yvane :-))
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od kaktusak »

Josko ten nápis bych nedal , ani v mé nejlepší životní formě . ( jestli jsem ji teda někdy měl )
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od vašekh »

Paráda!
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od mahdy »

Nápis od dlouhovlasé blondýny Yvanky paráda, ale co kazí dojem je ta hrana na vnějším i vnitřním obvodě. Neměls to Zbyňku něčím vyhladit. Já to dělám nehtem. Tady to kolega v čase 21:25 hladí příborákem https://www.youtube.com/watch?v=B5JkvZY ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale jinak paráda, už se těším na další pokračování.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Russo-Balt D24/40 / Orlík / 1:15

Příspěvek od Daniel »

Moc dobře že jsi se Zbyňo nechal přemluvit a nápis tam dal (Yvanovi se moc povedl). Přeji hodně zdar při pokračování .
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“