PV3S Fekál / PKGraphica / 1:32 Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

PV3S Fekál / PKGraphica / 1:32 Hotovo

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jak jen bych začal téma prezentace stavby modelu PV3S Fekál?

Ano jsou chytráci, kteří nic neumí a jen dokáží kritizovat. Je velkou pravdou, že neumím modelařit, jako to dokáží někteří modeláři a není to můj šálek čaje. Proto zůstanu u svého stylu lepení tak, jak mi to poskytne autor v již připravených vystřihovánkách, které lze u nás zakoupit.

Zde je příklad toho jak to nikdy dělat nebudu - použití fota dovoleno samotným autorem. Tohle je velká machrovinka a vysoká škola modelářského umu.

Obrázek

Nyní bych se dostal ke své stavbě. Započal jsem ji před pár týdny z potřeby si lepit jen tak pro radost...žádné pracovní, zkušební a testovací stavby. S chutí jsem se tedy pustil do lepení....výsledek budete moci sledovat na fotkách.

Stavbu jsem zahájil podle doporučeného postupu v návodném textu vystřihovánky. Přední nárazník přilepen k podélníkům základního rám podvozku. Mezi podélníky vlepeny příčné vzpěry a na přední části nosníku nalepena listová pera předního podvozku. V průběhu stavby jsem přišel na to, že příčka z dílů 20 a 21 mohla být posunutá dozadu minimálně o 1 - 1,5mm. Ona mi tato vzpěra nakonec malinko zavazela držákům 221 uchycení nástavby k podovozku, zhotovených z drátku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na rám nalepeny dorazy náprav, vzduchojemy, kastlík autobaterie, přední náprava a zesílení rámu podélnými pláty.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Rám doplněn o stupačky, zadní nápravy, nárazník s koncovými světly a držáky motoru. Zde jsem opět v průběhu stavby zjistil, že nemůžu nasadit dost dobře motor. Proto jsem delší držák odpáral, nalepil motor na kratší držák a delší následně v preparoval na své místo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zadní podvozek jsem doplnil o stabilizační klouby a další drobotinu. Do rámu jsem osadil vzpěru a zároveň přední držák nástavby. V průběhu stavby jsem dospěl k situaci, že tento držák mohl být v rámu posunutý dopředu o 1mm, aby nebyla nástavba nasazena na držáky na těsno. V mezidobí jsem sestavil komplet kola, které jsem nyní mohl nalepit na podvozek. Na sucho jsem si zkusil na rám postavit držák rezervy s kastlíkem na nářadí. Klec pro kanystry se mi s originál dílů nepovedla slepit podle představ, tak jsem si ji zhotovil z pásků šedého papíru co mám doma k dispozici.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dál mě stavba tak pohltila, že jsem si kolikrát ani neuvědomil, že mám po ruce foťák. Takže k focení došlo zase až po sestavení dalších celků do kupy. Slepena nástavby, agregát zabezpečující správnou funkci tohoto vozidla, připraveny blatníky. Zde jsem byl nucen odříznout přebývající část lemu blatníků - asi ve skutečnosti měly být šikmé přední a zadní plochy delší, právě o to co jsem na lemech odstranil....?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak podvozek s nástavbou je hotov. Co dále....tak jo, sestavím motor a převodovkou a rozvodovkou. Nějakou chybku při sestavování jsem spáchal, ale na výsledek to nejspíš vliv nemá. Hotový celek jsem tedy napasoval na podvozek. Jak jsem psal v pasáži lepení rámu, byl jsem nucen jeden držák z rámu vypreparovat a po přilepení motoru do rámu jej následně vrátit na své místo a přilepit k motoru na danou pozici. Uffff byla to fuška. Hurá a jde se na imitaci kardanů a všech náhonů. Abych si trošku odpočinul od lepení modelu, jal jsem se připravit si podstavec, na který jsem nalepil samo lepicí zrcadlovou tapetu - folii, kterou lze zakoupit snad v každém papírnictví. Při pohledu na model postavený na podstavec, tak můžu divák shlédnout i část podvozku, aniž by si musel model zvedat a obracet vzhůru nohama.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Opět mě pohltilo pekelné lepení a postup sestavení kabiny a jejího interiéru, je víte kde. Tak tedy zase aspoň výsledek. Model ještě není zcela hotov, schází udělat hadice a možná zámky uzamčení obou vík, na nástavbě. Tak doufám, že se Vám ostatním bude můj krátký report hodit při lepení tohoto modelu a bude vodítkem co a jak a kde......Děkuji všem za pozornost a Váš čas, který jste věnovali této recenzi.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od dravec »

Krása. Jde vidět, že si udělat radost sám pro sebe a potom se s tím podělit i s ostatními není k zahození. Hlavně když z toho je takový nádherný model.
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od Dolly »

Ahoj Teo, Pragovka je úžasná a inspiruje ke slepení. Není nad to, vidět čistě vyřezaný, naohýbaný a poslepovaný model a dát papíru jako materiálu vyniknout, co je z něj možné vyrobit. O tom papírové modelářství je, nevím, kdo by tady kritizoval, Tvé modely jsou vždy dokonale zpracované.

Pokud jde o tu vzorovou Pragovku, je třeba se ptát, zda je to ještě z papíru, případně co je na tom z papíru a co ne. Pokud zhodnotím vlastnosti papíru pod lupou v řádech zlomků milimetrů, musím zkonstatovat, že papír je nesoudržný, třepí se mu rožky, je rozlupčivý po vrstvách, řezová hrana nemůže být pod mikroskopem exaktně kolmá. Na kolmých spojích je vždy vidět řezná hrana papíru. Obrábění papíru (vrstveného) pomocí broušení, frézování je možné pouze omezeně, přesné obrobení dílků v řádu milimetru a méně je neproveditelné protože se to rozcupuje. Kdo z Vás někdy zkusil pilníkem, či šmirglem např. zkosit hranu papíru na 45° ? Neumím si např. představit strojařsky exaktní nalepení půlmilimetrového pásku na plochu a zaoblení jeho hran. Atd. . . .

Vzorový model ohromí, velká úcta a respekt před autorem. V galerii tohoto modelu však chybí postup stavby, to už není čistá papírařina, na pomoc musela přijít řada dalších technologií a dalších materiálů, které nám jsou utajeny. Plošné díly možná jsou papírové, zbytek dřevo, plasty, kovy, pryskyřice, tmely, odlitky, papírovo-tmelový kompozit, a řada letovaných dílů.
TheMartin542
Příspěvky: 131
Registrován: pát 31.8.2012 21:24
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od TheMartin542 »

Naprosto parádní report a i výsledný model. Gratuluji TEO. Mně se hodně líbí, jak modely lepíš. Je tam hodně dobře vidět, že je to z papíru a hlavně je zachována samotná papírová struktura. Neříkám ovšem, že modely, které jsou upravované, jsou ošklivé, ba naopak. Každý má jiný styl a každý model lepí jinak, tak to prostě je. Já se třeba na papíráky bojím nanést bezbarvý lak, a proto je nechám tak, jak vypadají po vyčerpání řádků v návodu a dílů v samotné vystřihovánce... Děkuji :-)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Martine....tvrdím o sobě, že jsem konzervativní modelář, který svým lepením nebude nikdy chtít potlačit podstatu papírového vzhledu modelů. A jak píšeš, i ty upravované modely jsou hodny uznání a obdivu.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od JoseFxx »

Zdendo a co ty laserem gravirovane dezeny :-D Součást vystřihovánky? ;-)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: PV3S Fekál

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

To je taky papír, který má svou barvu od vyrobení. Žádné přebarvení zde neproběhlo. A tak pro zatraktivnění modelu si taky můžu přeci malinko pomoci.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od kaktusak »

Nádherná čistostavba .

Taky na mě čeká , alespoň budu mít kde opisovat .
Uživatelský avatar
Romanus
Příspěvky: 3
Registrován: stř 6.8.2014 21:20

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Romanus »

OFF Pardón,že sa tu do toho miešam,som autorom onej vzorovej PV3S.Na stavbu som použil:papier97%,drevo/špajdle/0,5%,drot/pb/1%,al plech/alobal/0,5%fólia na okná1%.Používam len sekundák,žiadné plasty, kovy, pryskyřice, tmely, odlitky, papírovo-tmelový kompozit, a řada letovaných dílů...Pár foto stavby http://uloz.to/x3dapmqP/stavbapv3s-rar" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak sa to tu nehodí,prosím o odstránenie a ospravedlnujem sa. :oops:
LC 736
Příspěvky: 156
Registrován: pon 6.2.2012 12:49

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od LC 736 »

krásne postavený model ;) ;) ;)
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj Teo
posílám velikého tleskače
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Mimapnd »

Je vidiet dlhorocne krcenie sa nad stolikom s noznickami v ruke. K tej podlozke, to je ozajstne zrkadlo alebo nejaka zrkadlova folia? Sa mi to iba zda, alebo su v tej podlozke vyrezane diery na kolesa? Pekna podlozka.
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Alda »

Nádhera.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Mimapnd píšu o tom ve svém reportu, ale klidně Ti to zopakuji. Na podložce je nalepena samo lepicí zrcadlová tapeta - folie. Ano jsou vyřazené otvory pro kola, aby se model na podložce při manipulaci nehýbal....ono tohle vše dostane ještě skleník a tak by případné opravování polohy modelu na podložce bylo zdlouhavější.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: PV3S Fekál / PKGraphica / P.Kontek / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od Mimapnd »

Hanba mi. Musim viac citat ako obrazky klikat.
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“