Tatra 815 AD-20T / RW / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
asztalosdani
Příspěvky: 1
Registrován: sob 19.3.2016 13:14

Tatra 815 AD-20T / RW / 1:32

Příspěvek od asztalosdani »

Ahoj!

O sebe
Je to moj prvy prispevok, tak najprv nieco o sebe. Som Daniel z Budapesti. Zlepil som uz zopar plastickych lietadiel a lodi, vela budov pre modelovy vlacik, ale Tatra je moj prvy papierovy model, ked nepocitame zopar mensich vystrihovaciek v detstve z Fifika.

O modele
Kedze Tatra 815 AD-20T tu bola uz viackrat, nebudem postup popisovat. Chcem sa podakovat medzi ostatnymi, majstrom Ričmond, a geraltos, koho vlakna som vela navstevoval pre instrukcie alebo inspiraciu.
Namiesto toho by som vam rad predstavil niekolko modifikacii, vylepseni, ktore som urobil pocas stavby.

Svetla
Uz na zaciatku som vedel, ze skusim do Tatrovky dat ledky. Pouzil som smd 0603 diody. Su v prednych a zadnych svetlach, v blinkroch, v majaku, aj v reflektoroch na vylozniku a kabine. Poznamka pre seba, alebo inych, co to chcu skusit: na buduce kupim ledky s drotom, nechce sa mi trapit s pajkovanim... :x Medzi tym ako som to robil, som mal myslienku (skor nocnu moru), ze nieco dam aj do palubnej dosky, aby aj ta svietila, no nakoniec som to na stastie zamietol.
Obrázek Obrázek

Hak
Nezdal sa mi plosky hak, tak som ho chcel vymodelovat. Pre istotu som si ho oscanoval, a vytlacil zoparkrat, kopiu podlepil, vystrihol, hruby karton obrusil, a piliny nalepil herkulesom na hak, potom rucnou vrtackou zacal brusit, a zase piliny, zase brusit. Celkom som bol spokojny s formou haku, ale spolu s kladnicou sa mi uz zda prilis tenky. Ked to uz vsetko bolo hotove, prisiel som na to, ze kopie som si vytlacil na kancelarsky papier, co je o dost tensi ako vo vystrihovacke, tak sa aj cely hak stal tensim... Mozno skusim spravit novy.
Obrázek Obrázek Obrázek

Korman
Tiez sa mi nepozdaval plosky, stred som odstrihol, a z 1 mm drotu spravil koliecko, zlepil a vytmelil sekundovym lepidlom, natrel na cierno, prilepil stred, a potom na tyc. Vyzera to ovela lepsie!
Obrázek

Klucky
Klucky som prerazil vpredu a aj na kabine nastavby. Jednoduche vylepsenie, len nezabudnite pretret zltou rub na druhej strane! :)

Vyfuk
Kto videl uz plosky vyfuk? Sups ho spravit z drotu. Pouzil som hrubku 1 mm, asi by to mohlo byt aj hrubsie. Ohybal som ho podla kusu z vystrihovacky, odrezal, kusy prilepil sekundovym lepidlom, spoje naznacil papierom. Na motore som vyvrtal diery. Hnedu som nemal, ani sa mi nepacila, tak som to cele natrel striebornou. Je to cerstvo obnoveny motor, a nove vyfukove potrubie! ;)
Obrázek Obrázek Obrázek

Zamok
Co este vieme spravit 3D? Zamok na krabici na naradie. Krabicu som nalepil smerom do vnutra. Panty som naznacil z tenkeho drotu. Ako zamok, som vystrihol tehlicku z 1 mm kartonu, natrel modrou farbou, a dva kratucke tenke droty ohol do U, jeden prilepil na tehlicku, a druhy na kusok papiera, a ten na krabicu.
Obrázek

Dvere kabiny
Najoblubenejse, a asi najvacsie vylepsenie som nechal na koniec. Videl som fotku AD-20T s otvorenymi dverami, tu, tak som rozmyslal ako to spravit. Hladal som fotku originalu (TU), a tam som videl, ze dvere sa neotvaraju smerom von, ale sa posuvaju. No tak toto duplom ako spravit?
  1. Vystrihol som vsetky kusy kabiny a vyrezal okna,
  2. potom som vyrezal cele dvere z ramu, na ne som spravil dieru okolo klucky.
  3. Kedze sa dvere maju vysuvat pred zadny kus kabiny, ten sa musi spravit o chlp uzsi. Zadny kus som oddelil od predku,
  4. a zo zadnej steny vyrezal 1 mm.
  5. Podlahu interieru som musel tiez upravit.
  6. Kabinu som zasklil, a zostavil okrem ramu dvier. Ako vidno na fotke, strecha previsa o ten mm na bok.
  7. Krabicu za kabinou som musel tiez spravit uzsiu o mm.
  8. Z papiera som odstrihol a namaloval (mohol som z rezervy...) kus na dlzku nastavby, a prilepil na bok ako kolajnicu pre dvere.
  9. Vrchnu kolajnicu do tvaru F som spravil tak, ze som ohol papier do praveho uhla, a dva taketo kusy prilepil k sebe.
  10. Dvere som zasklil tak, ze kus folie (asi 0.5 mm) previsa hore aj dole, to sa bude posuvat medzi kolajnicami. Bohuzial nemam o tom foto, je to vidno jedine na poslednej fotke.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zostavena kabina vyzera takto. Spodnu cast ramu dveri som na koniec odrezal, aj tak to bolo menej ako pol mm. Sekundovym lepidlom som spevnil dvere, aj ram na kabine. Na fotke vyzera horna hrana hrozne stocena a pokrcena. Neviem kde to nasiel fotak, v realite je to rovne! :D
Obrázek
Dvere sa krasne lahko vysuvaju az po koniec.

Teraz to vyzera takto.
Obrázek

Ako dalej?
Este planujem spravit madarsku spz (poriadne fotky az vtedy), a tym asi aj stavbu dokoncim. Raz tomu spravim podlozku a svetla zapojim na baterku. Ale to este medzi tym isto zlepim aj nieco ine! :D


Skusenosti
Ako prvy papierovy model som si nevybral ten najlahsi a postup som si tiez sam neulahcil (interier, dezeny, svetla, upravy), tak su to uz skoro tri roky co som do toho prvykrat zastrihol.
Dve najoblubenejsie casti stavby boli napis CKD ako to dodava zavaziu strukturu, a hokejka, pri ktorej som si uzival ten prepojovaci diel, ktory ide z kruhu do obdlznika. Je to super naplanovany diel, sedi presne.
Viem kde sa mam zlepsit. Je to napriklad retus. Ta zlta farba nesla vzdy vymiesat presne tak, ako na vystrihovacke. Trikrat som musel miesat, a nakoniec sa mi aj to minulo. Viete vymiesat davku tak, aby to stacilo na cely model, alebo vzdy skusite zase trafit tu istu farbu?
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Tatra 815 AD-20T / RW / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Vítám tě na fóru. Je vidět, že s modelařinou už zkušenosti rozhodně máš, jako první papírák je to výborné. Pěkně sis vyhrál s doplňky.

Těším se na další fotky a u dalšího projektu snad i na průběžný report.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tatra 815 AD-20T / RW / 1:32

Příspěvek od rybak »

Ahoj, máš to moc pěkný. Tento model není zrovna lehký a ty jsi ho ještě moc pěkně vytunil.
Ty světla ti svítí? Dej sem fotku :-)
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“