Stavostroj VV 100 / Ripper Works / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Stavostroj VV 100 / Ripper Works / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od komar »

Ahoj všem kolegům.
Ripperů mám v archivu nejvíc kusů ze všech vydavatelů , ale slepený zatím žádný... :roll: Takže nazrál čas pro změnu a já hodil na stůl "můj první ripper" ;) ...
Vybral jsem asi ten nejjednodušší model od doktora a dost možná i nejmíň obsáhlý (snad jen čmelák má míň archů ;) ) a to vibrační válec VV 100.

Předloha - klasika nejklasičtější - "parní válec" , jak jsem všem těmto mašinám říkal v dětství :
Obrázek

Když jsem si kdysi pořizoval pár fotek zapojení hadic tohoto stroje v reálu, pózoval mi válec odstavený asi sto metrů od cyklostezky. I já jsem si z té cyklostezky sjel právě kvůli fotkám. Než jsem stihl válec 2x obejít dokola, zjevili se uniformovaní strážci zákona na motorkách a já následně vysvětloval, proč okouním okolo odstaveného stroje ;) . Naštěstí pár fotek modelů v mobilu bylo dostačujícím argumentem,protože když jsem začal vysvětlovat : "Víte, já jsem modelář... " :lol: , nevypadalo to se mnou moc dobře... :mrgreen:
Zdálo se mi, že když odjížděli, oba kroutili nevěřícně hlavami ... :lol:

Udělal jsem pořádek na stole, přebrousil jsem vercajk a zamísil něco retuše . Mám vylaserovanou TEO-sadu mřížky a stupaček, takže brnkačka ;) Aby to nebylo zas tak jednoduché, tak zrovna nemám po ruce vhodný 1mm karton na podlepování ale mám 0,75 mm nebo 1,3 mm :twisted: Uvidím, kde to zaskřípe... :roll:

Originál vystřihovánky:
Obrázek

Kdo ví proč, vlastní stavbu jsem začal motorem a mrmlal jsem si něco o Uko Ješitovi... ale celkem dobře jsem se při tom bavil... ;)
Nad vrtulí k chladiči jsem se trošku zamyslel a zrobil jsem si velice rychlý přípravek. Stačil k tomu předkreslený osmiramenný kříž vyříznutý z vystřihovánky a k němu kolečko ze samolepky o něco menšího průměru. Na jehlu jsem nasadil hřídel budoucí vrtule, samolepku a šablonu kříže. Na samolepce lopatky ventilátoru udrží chvilku i pouze na hraně, což ale časově bohatě stačí na naštelovaní páru lopatek a lehké přichycení lepidlem. Takto jsem postupně lehce nabodoval všechny lopatky vteřiňákem k hřídeli. Pak jsem odstranil šablonu a samolepku a z čela vrtuli pěkně posichroval další dávkou lepidla.

ObrázekObrázek

A jak jste si možná všimli, lopatky ventilátoru mi nepatrně přečnívají šablonu vyříznutou z dílu krytu tohoto ventilátoru, takže jsem při sestavování měl pěkného ježka v kleci... :mrgreen:
Abych vyrovnal spoj papíru na hřídeli, nevědomky jsem si přimotal ještě nějakou vrstvičku slabšího papíru na vyrovnání schodku a o tento tuning se mi pak vrtule nevlezla do díry k chladiči :twisted: ...Jan Tleskač by mě určitě pochválil. Dal jsem to tam a i ven abych mohl kryt odřezat od chladiče, a znovu ho nalepit o kousek vedle...
Trošku jsem si upravil chladič, když už mám ty dary přítele lasera ;) Do rámečku z kartonu jsem vlepil mřížku s černým podkladem a chladič byl na světě. Vypadá celkem dobře a kdyby ne, stejně asi moc vidět nepůjde. 8-)
Obrázek

Svody k výfuku jsou z uchošťouru v kombinaci s kulatým párátkem, stejně tak trubka od vzduchového filtru. Motor už si počká jen na komín a ten filtr, ale to až s kapotou na rámu.

ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) komar dne úte 27.11.2018 22:29, celkem upraveno 1 x.
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od PedroSunchez »

Já myslím, že jsi uniformované pány špatně pochopil. Zcela jistě pochopili, že válec je Tvůj a chtěli Tě pokutovat za stání na travnaté ploše :)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

... no moc mi muži zákona nepomohli, ale válec dozajista ochránili. Naštěstí si jakýmsi pomatencem (frčícím na "papíru") asi nechtěli kazit nedělní pohodu a nechtěli nic víc. Taková prohlídka zavazadla nebo tělních dutin by se mi moc nelíbila... :twisted:

Popojel jsem ve výrobě mého válečku.
Jako první mi upadla trubka sání z motoru.
Pak už měla stavba lepší průběh.
Nachystal jsem si většinu dílů na rám a chystám se na jeho částečné sestavení. Stavba pohodová, drobné mušky již byly objeveny při předchozích stavbách, nemělo by mě tedy nic překvapit. ;) Snažím se odřezávat maximum z černých obrysových čar, takže mi to trošku dělá rozměrově bordýlek, ale zatím to jaksi vychází. Někdy stačí jen pověstný fous a hned je to "z vinklu", nebo to někde trčí. Však to známe ... ;)

Tady mám rám a nádrže zatím v rozsypu... Na kompletaci je myslím času ještě dost ... ;)
Obrázek

...téhož večera, jen o něco později...

...no... nedalo mi to a nakonec jsem přece jen nádrže na vodu připlácl na podestu kabiny, nemělo smysl to oddalovat, na sucho to všecko sedělo obstojně.
A sedlo to s troškou snahy i na herkules. Sice to dost odnesla retuš, ale to se potom zamázne... 8-)
Jako obvykle u takové "větší akce" hlídám pravoúhlost a nechávám pod zátěží vyzrát. Ta bílá krychle nahoře není kostkový cukr, ale 200 g kovové závaží.
Prozatím se situace vyvíjí dobře...
Obrázek
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

Ahoj všem fandům oprav silnic a dálnic...
Po čase jsem zasedl do trucovny. Začínal se projevovat lehký absťák způsobený docházkou do dvou zaměstnání a nedostatkem patlu. Pud sebezáchovy mě však dokázal vrátit do hry...
Malinko jsem zamakal na mechanismezečku zatáčení a zadní nápravě. Zase se mi dařilo, a proto jsem otočil stínování na diferenciálu.
Totiž...po nastudování návodovky a pochopení logiky věci jsem si jednotlivé fragmenty rozložil se správnou orientací stínování, máznul lepidlem, shodil někam pod stůl, vylovil z hlubin a v nastálém zmatku dolepil tak, jak jsem to narychlo drapl... :D
Přišel jsem na to až za pár dní a nechápal, jaktože to zas mám hore nohama. Vždyť jsem to tak pečlivě studoval...Jak kdyby nestačily dekly na motoru :roll: . Pak mi docvaklo, že mi to vlastně upadlo pod stůl... Řezat to už nebudu, šel by vyrobit jednoduše i přelep (např. ze "zapasu koloru"), ale nebudu hnidopišit ;) . Za nějaký ča si na to ani nevzpomenu... :twisted:
Obrázek
Dál to zkusím skloubit s rámem válce. Teda až ten rám bud mít hotový... ;)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

Tak se nám tu rozjela paralelka... 8-)
Hecnul jsem se teda a pokročil se stavbou o malý krok vpřed.
Kloub je funkční, zevnitř vyztužovaný, kritické díly jsem ošetřil vteřiňákem. Všecko pěkně pasuje, tak snad to dál nebu konit víc jak do teď... :evil:
Skládačka na sucho v pořádku, takže násedovalo sestavení...
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...počasí nám přeje, neboť jak říkáme my, modeláři:
Nemusí pršet, hlavně že je hnusně! :twisted:
Jak jsem v minulém příspěvku psal, že budu pokračovat rámem dusacího válce, tak jsem udělal kola. :mrgreen:
Ve vláknu s Casem od Modelexu jsem zmínil povrch pneu po natření zředěným herkulesem smíchaným s černou temperkou a tuší. Tak zde pro srovnání - pneu na bagru jsou natřeny Agamou 36M barva pneumatik, kola na válec jsou přetřena jen zmíněnou černou směsí na bázi herkulesu.
Kola válce pravděpodobně přetřu ještě Agamou, ale i ten "herku-lesk" by čistostavbě slušel. Ale spíše bych to viděl na modelu nějaké dakarky, nebo F1, které mají bočnice pneu hladké, jakoby lesklé...
ObrázekObrázek
Takže toliko kola... Já jdu na ten rám... ;)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...zas je venku hezky modelářsky zataženo se srážkami, inverzně mlhavo, bio na 7...radost pohledět... :lol:
Minule jsem sliboval, že se pustím do rámu. Trochu se to zvrtlo, takže mohu říct, že válec válce je hotov. :D
A myslím, že nejméně náročný fragment modelu mám tímto za sebou. ;)
Buben se lepil na pohodu, trošku jsem si konstrukčně vypomohl otvorem v kartonu, ke kterému jsem následně s větší jistotou lepil vnitřní kužel. A krom toho jsem si ještě na opláštění neodstřihl chlopeň, takže mám ve spoji "schodek". Určitě spousta z Vás u válcových dílů chlopeň odřízne a spoj přelepí chlopní z rubu, přes oba spojované konce obšívky...
Zapomněl jsem ji odříznout po vyzkoušení nasucho okolo kuželů. Když jsem zjistil, že všecko sedí jak má, tak jsem neváhal a lepil (slovy klasika : "když se jedná o siňorinu Salsu, rovnou řežu!") :twisted:
U tak velkého dílu mě zdvojení papíru ve spoji trošku mrzí, nemá to eleganci prostě... :roll:
Tolik keců okolo ruličky od toaleťáku...honem fotky :
Obrázek Obrázek

Co uplácám dál se necháme tentokrát raději překvapit... 8-)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...ahoj všem v novém roce.
Po čase zase zbylo pár chvil na modelařinu, tak jsem rozpracoval přední rám ;) . Už bylo na čase 8-)
Jestli lepení válce bylo "zadarmo", tak na rámu jsem si celkem užil.. :roll:
Snaha o odřezání černých obrysů dílů se při sestavení nasucho projevila na vnitřním obvodě rámu nepěknou spárou. Toto jsem zamaskoval ze "zapasu koloru".
Odřezávání obrysů se projevilo i na podlepování, které jsem musel přizpůsobit novým rozměrům.
Navíc jsem si díly špatně roztřídil při podlepování a zabrousil jsem se do toho natolik, že jsem se musel vybrušovat. Špatně podlepené díly putovaly do teplé lázně, kde se (naštěstí :!: ) díly lehce separovaly od kartonu a po opatrném otření ubrouskem i od Herkulesu. Uff, Tentokrát to dobře dopadlo... ;)
Zadní díl s čepem jsem vytunil žaves ložiskem, tak snad to bude k něčemu a válec se časem nezlomí v půlce... ;)
Dopadlo to, jak to dopadlo...
Už v placaté podobě se mi jevila šedá barva opláštění válce jako moc "leštěnková", tak jsem si ji vzal trochu do parády a pomocí rozmazávacích kříd "orezavěl" k obrazu svému... ;)

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od Tomáš S. »

Jestli chceš ještě odolnější kloub, vynech náklon válce do stran, je to jen o pár stupňů a tuto funkci většinou stejně nikde předvádět nebudeš, protože model většinou postavíš na rovnou plochu. Do poličky bych to pro jistotu i podepřel pokud plánuješ mít model vystavený roky ;) .

Nu a válec válce...nevím jestli to dělá fotka, ale zdá se mi to dost lesklý (na křídy), barva spíš do bronzova. Zkusil bych to být tebou zmatnit, třeba šedou křídou - ono takhle jednotně rezavé válce bývají občas na strojích, které jsou delší dobu odstavené, ale i tak tam vznikají různé stékance rzi z více poškozených míst běhounu atd... Jednodušší je však podle mě přidat tomu tmavě šedou (hnědou?), zkrátka ztmavit to, tak aby to bylo méně výrazné (i ve vztahu ke stavu zbytku stroje). Spíše jako by byl před chvílí něco válcoval, to pak jsou běhouny do šeda...a podle mě to vypadá přirozeněji a vytvořit to je jednodušší než čistě rezatou tak velkou plochu. Často bývají na běhounu taky různé oděrky, škrábance od škrabáků a podobně. To záleží dost na tom co válcuje... Pokud chceš najdu ti i nějaké vlastní fotky, ale dost se toho dá najít i na netu ;) ...
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...díky , Tome, za nabídku, fotky jsem nějaké zhlédl, než jsem se rozhodl, že do toho jdu, přebarvím šedou a že možná se to nepovede... ;)
Jinak jsou všechny tvoje postřehy správné...
Funkční kloub jsem chtěl zachovat. To už bych se nemusel dělat s pístnicemi, vzorkem na pneu, interiérem, jeřáby a bagry by se neotáčely a nezvedaly...s nadsázkou 8-) . Autor tuto možnost nabízí, proč to nezkusit. Zalepit nafest to pujde vždycky :twisted: S modely v polici si sic nehraju, ale nechci je ani podpírat, pokud to jde.
Asi takový je můj modelářský směr, rukopis, nebo něco v tom smyslu...

A k válci válce -opět máš pravdu.
Lesklé na křídu je to proto, že jsem to foukl lakem na vlasy po nakřídování.
Použil jsem asi 30 let staré rozmazky, které jsme v mateřské školce namáčeli do mléka (dodnes nevím, proč do mléka) a následně zkoušeli na výkrese, v kterém z nás dříme malý Picasso, Rembrandt...
Směs prachu hnědé, oranžové, okrové a žluté jsem v prstech "aplikoval" na buben. Hned několik málo okamžiků poté, co jsem projel gůglem, jak to asi může v reálu vypadat.
Pod normálním světlem se to sice furt flekatě leskne "díky" laku, ale je ještě zřetelně patrná původní šedá, která na fotce skoro vidět není...
Nechtěl jsem přebarvením trávit moc času, byl to spíš zase takový pokus a snaha objevit další, možná slepou uličku v modelařině :twisted:
Rozhodně v reálu takový odstín (nebavme se o lesku) budou mít bubny odstavených strojů...říkal jsem si něco takového:
Obrázek
Ta šedá mi prostě neseděla, nebo co...
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od Tomáš S. »

komar píše:...Použil jsem asi 30 let staré rozmazky, které jsme v mateřské školce namáčeli do mléka (dodnes nevím, proč do mléka) a následně...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Fakt jsem se nasmál, nevěřil jsem co čtu :lol: - v kontrastu s tím kolik chemie a nejrůznějších speciálních přípravků dnes používají jiní modeláři... :lol:

Ale k modelu - postřehy píšu z pozice už několikaletého vlastníka tohoto postaveného válce na poličce (taky jsem udělal vše funkční, i kola se otáčejí navzdory stínování 8-) ), ale člověk po pár letech zjistí co vše je vlastně špatně i když při stavbě si myslel, že to jsou kdoví jaké vychytávky :) . A také z pozice šíleného fotiče (nejen) této válcovací techniky...
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

:lol:
...no je to tak, jak píšu... 8-) Vzpomínka na omlékované křídy z dětství zůstala spolu s křídami v šuplíku... :D
Ono to samozřejmě nemá vypadat jako patina, zbytek stroje bude čistě žluťoučký, jako kanárek.
A zub času - ten je nekompromisní. :evil: Byl to fajn pocit, když se mi po několika pokusech podařil na fireboxové T815 PVP-27 od F. Sochora funkční kloub ramen plošiny :ugeek: ... a pak časem zoxidovaly špendlíky suplující pístní tyče a už je to nafest srostlé...
Tolik to dalo práce...a přitom taková blbost :lol:
Vítám každý postřeh...Zvlášť když vím, že nejsem sám, kdo se z vycházky vrátí s foťákem nabouchaným romantickými fotkami Tatry 148 sklápějící hlínu ve stráni na samotě u lesa, z dovolené zase se snímky vétřiesky hounocuca. Nebo zkouším lovit snímky projíždějící oranžové legendy T 148 S1 narychlo vyloveným mobilem z kapsy při jízdě na kole.. :lol:

Než jsem do válce zařezal, nasával jsem z vlákna tvojí betastavby. Nalítanou mám potom třeba i Brzdičovu stavbu a i Lukášův report v průběhu mojí stavby občas vyhledám...Mám tedy pocit sucha a bezpečí v průběhu celé stavby :lol:
Staví se to pěkně, už to vidím hotové... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...takže válec se mi podařilo úspěšně spojit s rámem a mám hotový vnitřek kabiny. Na té se momentálně pracuje.
Obrázek

Kdyby náhodou někdo věděl, proč má tato mašina dva volanty, budu rád za komentář. Díky ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Komáre,

dva volanty jsou ze sprostého důvodu a to takového: výhoda pro řidiče, ovládání na levé i pravé straně spolu s vypouklými okny má tak lepší přehled a výhled, že válcuje tam kde má a ne třeba kolegu ;) :lol: hlavně krajnice, u obrubníků atd atd.

Jinak parádní práce pane kolego ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Stavostroj VV 100 / 1:32 / Ripper Works /

Příspěvek od komar »

...díky Jakube :idea: , toto bylo jediné vysvětlení, které mě napadlo a přišlo mi reálné, ale jistý jsem si nebyl. Když se mi občas poštěstilo sledovat strojníky na válci při práci, bylo mi jasné, že mašinu vodí s dost velkou přesností...
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“