Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

kdo z chlapů by někdy nechtěl být bagristou? Protože já nejsem výjimkou a na jeřábníka jsem si už zahrál ve svém předchozím vláknu, rozhodl jsem se pokračovat v krasojízdě dalším modelem od RW. Upřímně řečeno, když ten model vyšel, okamžitě se stal mým hlavním favoritem. Jednak z důvodu detailnosti zpracování a jednak taky proto, že předlohu jsem nikdy neviděl (což by nebylo nic zvláštního, ale nikdy jí neviděl ani můj tchán, který se v této oblasti pohybuje o dost více).

zde je možno vidět bagr v akci: https://www.youtube.com/watch?v=yAwthI4GxTE

Mám docela respekt z oblin kabiny auta i bagru, tak doufám, že to dopadne uspokojivě.
Jak je vidět z náhledů, tak taky pohyblivé části budou docela maso.

Začal jsem podlepením a ve 3 ráno i zatížením :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
Přeju hodně úspěchů při stavbě. Jak vidno, nebudeš sám. Tenhle model je asi velkým trhákem.
Já si tenhle stroj pamatuju jako kluk v místním OSP. Byl ale na podvozku baby, tedy stojedenáctky, v modlo žlutý kombinaci.

P.S.: Ty knížky sis pořídil na zatěžování, nebo se to fakt dá přečíst? :lol: :lol:
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

přináším drobný pokrok v podobě diferenciálů a nosníků. Přidal jsem tuning v podobě matic, což bylo dost práce s poměrně malým efektem (nebudou moc vidět)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

VašekS: ambici přečíst to mám, ale už jsem asi rok v polovině prvního dílu :) uvídíme, co bude dřív (Tatra nebo Trůny :)
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

dobný postup na podvozku:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

podvozek zkompletován

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Moc pěkné ;)
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

Lukáš: díky, snažím se, jak to jen jde.

pokračuju na podvozku, nárazník a další věci plus listová pera. příště už motor.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

...tak a máme tu motor.
Na to, jak je to malé, tak to zabralo poměrně hodně času. Ale odměnou je snad pěkný agregátek.

Trochu mi vadí, že umím stavět motory jen z papíru, momentálně bych spíš potřeboval umět postavit jeden Subaru boxer s kovanými písty.
Bohužel to musím přenechat odborníkům a zůstat jen u těch papírových.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a na závěr motor na sucho v rámu:

Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

přátelé, mám jeden dotaz na zkušené dráteníky: snažím se vyrobit výfukové potrubí z drátu. pár hodin jsem bojoval s parožím a něco z toho vyšlo, ale rád bych se přiblížil ideálu, který předvedl betatester tohoto modelu. Zatím tam úplně nejsem, ale podle mě je to pořád lepší, než původní papírové díly.

Mám dva dotazy:
- jak vytmelit nerovnosti spojů?
- jakou barvou natřít? dát hnědou viz původní díl (rez?) nebo spíš stříbřenku viz betatest?

Obrázek

díky za nápady a tipy.
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Ozzy CZ »

Moje rada zní:
- odmasti to
- kup plnič ve spreji => stříkni to (vyplní to mezery i ty které nechceš)
- kup barvu ve spreji (hnědou) => stříkni to
- tento systém se již v praxi osvědčil.

Ještě dost pomůže když surový drát napřed "poválečkuješ" pilníkem, lépe se to pájí a lépe se na to chytá barva. Ale ty jsi to asi lepil sekundovým lepidlem, není liž pravda.

Ještě doplním zkus si sehnat kabel JYTY 2Dx1 mm2. Dvoulinka s hnědou a modrou izolací. Průměr drátu s izolací odpovídá +- dílu ve vystřihovánce. Lépe se s tím pracuje a nemusíš to barvit.
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

Ozzy CZ: díky za cenné rady.
Lakýrník ze mě zřejmě nebude, ale udělal jsem maximum, co bylo v mých silách (nebyl jsem teda úplně nadšený cenou obou sprejů, které zvýšily cenu modelu cca o 200% :)

nicméně odstín rzi jsem snad trefil relativně dobře, je to RAL 8003.

Obrázek Obrázek Obrázek

a ještě jedna věc - sice jsem paroží oproti originálnímu dílu trochu zkrátil, ale i přesto - nebude po nalepení k motoru potom problém s nasunutím kabiny? podle fotek se mi motorový prostor zdá trochu stísněný a mám pocit, že jeho stěny nejsou rovné, ale trochu zkosené (zúžené směrem dolů).

příště už bych měl dát dohromady svody stejným postupem a pak začnu pracovat na kabině (na to se těším i netěším zároveň :)
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Ozzy CZ »

A pak že nerostou. K tomu navýšení ceny, přeci ty piksly nevyplácáš na jeden model. To máš snad zásobu na desítky modelů.
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

dokončil jsem výfukové potrubí, kardan a další drobnosti.
Investice do sprejů určitě nelituju, vypadá to mnohem líp, než papírový díl.
Samozřejmě, že to vyjde na mnoho desítek modelů, při mé rychlosti lepení to ale bude taky mnoho desítek let :)

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

příště už snad opravdu kabina...
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

kabina je ve stádiu růstu, začal jsem dle návodu, ale pak jsem se rozhodl zvolit jiný postup. Dle návodu by se nejprve mělo zasklít a potom teprve napasovat stropnici se základem střechy. Já měl obavu, že pokud to zasklím, tak už nebudu schopen nalepit stropnici přesně, protože se nedostanu do vnitřku kabiny. Postup se mi celkem osvědčil. Stropnice docela pěkně vytvarovala horní část kabiny a po zaschnutí jsem začal zasklívat, nejprve čelní sklo, potom zadní boční obliny, skla dveří a nakonec zadní kabinový průhled. Zasklíval jsem jako vždy Chemoprénem, který podle mě na to funguje nejlépe.

Na volant jsem zakoupil další sprej za 150, takže už ani nepočítám, kolik model ve výsledku bude stát :)
Nicméně vypadá to opět líp, než by vypadal věnec volantu jen z papíru.

Teď se budu muset chvíli zamyslet a přijít na to, jak správně vytvarovat střechu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra T138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

koukám, že čas letí nějak čím dál tím rychleji :(

myslel jsem, že jsem na to chvíli nehrábl a ono už to bude skoro rok.

pokračoval jsem prací na kabině a jak se ukázalo, moje obavy ze střechy byly oprávněné. Je to moje první kulatá Tatrovka a opravdu ty oblé tvary nejsou vůbec jednoduché. S výsledkem nejsem moc spokojen.

Obrázek

Obrázek

No každopádně pokračuju nějak dál, třeba se stavba zase pomalu rozjede, když si mě pan Doktor v Krči nenechal (teda vlastně jeho kolega :)
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“