Tatra 138 D-032a / RW / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Tatra 138 D-032a / RW / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od Jirka Z. »

Pár dní jsem přemýšlel, jak toto vlákno začít. Nakonec jsem se rozhodl uvést vlákno jednoduše – je řada modelů, které bych si rád postavil jako zmenšené miniatury. V originálním měřítku mě modely nijak zvlášť nelákaly. Tedy až do letošních Neratovic. Od první chvíle, kdy jsem spatřil tenhle model, jsem měl jasno – chci si ho postavit v reálném měřítku modelu 1:32.

Co říci k dosavadní stavbě? Vše sedí jak má. Trochu se peru s obšívkami podlepovaných dílů – přestože podlepuji tloušťkou materiálu dle instrukcí, tak obšívky mi na několika místech moc nesedly (někde byly širší, jinde užší než podlepovaný celek). Nicméně tyto nedokonalosti připisuji zejména mým rukám a malým zkušenostem s tímto měřítkem.

Trocha statistiky – mám za sebou 15 dní práce, prostavěno mám cca 340 dílků.

Fotek moc nemám – jednak se snažím spíš lepit, než fotit. Druhak probíhá 99% činnosti za umělého osvětlení po nocích, což také hodně limituje kvalitu fotek. Pár fotek z průběhu stavby:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na závěr nasucho seskládané celky:
Obrázek

Jirka Z.
Naposledy upravil(a) Jirka Z. dne ned 13.3.2016 22:16, celkem upraveno 1 x.
maggi
Příspěvky: 152
Registrován: stř 4.9.2013 18:37
Bydliště: Hořice

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od maggi »

Tak tohle je slušná maséřina.Stejně vím že si ji slepíš i v 1:120.Budu sledovat a přeju úspěšnou stavbu.To bude pecka.
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od zapty »

Obdivuji tvoji odvahu Jirku ja bych na to asi ruce nemnel :( skvele ti to roste, usedam do prvni rady a bedlive budu sledovat jak nam vznika dalsi tatrice do tymu :D
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

tak to je přesně ono... jsem rád, že se do toho už někdo pustil, abych mohl opisovat a dotazovat se na nejasnosti :) mám jí v plánu co nejdříve začít, jen co vynesu stromeček k popelnicím a vrátím tam lepící stůl :)

držím palce, ať se podaří...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Pěkný začátek.
Přeji hodně zdaru. ;)
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Jirka Z. »

Děkuju všem, jenom si nejsem jist, že bude důvod k opisování... Přeci jen to měřítko je čtyřikrát větší, než běžně dělám... :twisted:

Z podzimní únavy jsem přes Vánoce pomalu přešel na zimní spánek, takže model se kupředu moc nepohnul. Zhruba tři týdny jsem na něj ani nesáhl... Pomalu se ale vrací aktivita a tak každý den nějaký ten dílek přihodím. Zatím jsem přeskočil od kabiny k nástavbě - na kabině jsem se zastavil v okamžiku, kdy mě čeká zasklení a otevřeně se přiznám, že zatím na to jen sbírám odvahu... Model zatím sedí bez větších problémů. Jenom moje ruce z toho dělají takové nějaké cosi...

Ke stavbě mám víceméně jen dvě poznámky:
- u dvou krytek 33j je uvedeno, že se mají přilepit na díl 33q. Správně mají přijít na 33p.
- série dílů 31 a 32 je doslova očistec. Osobně bych při konstrukci volil jinou metodu, ale pan doktor tady nechává modeláře dost vydusit. Namísto jednoho dílku, který by se na čtyřech místech ohnul a slepil na chlopeň, jsou nosníky tvořeny ze čtyř dílků, z toho dvou podlepených, které se natupo slepí k sobě... Je potřeba věnovat hodně pozornosti sestavení - při tomto způsobu konstrukce jsem každý nosník lepil až na několikátý pokus (a stejně nejsou rovné)...

Něco málo fotek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Aktuální stav práce hovoří o využití necelých 800 dílků, takže se (snad) blíží polovina utkání, kde mě model zatím dost výrazně přehrává...

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Jirka Z. »

Celý leden mi práce na modelu nijak neubíhá. Mám nějak moc zařizování všeho možného okolo, takže na modely zbývá jen něco málo času. Následující dva víkendy zatím vypadají poněkud volněji, tak s modelem snad trochu pohnu kupředu. Nicméně nyní mám víceméně hotové vnitřnosti nástavby, zbývá ještě dolepit několik málo řemenů. Přikládám aktuální fotky stavu nástavby.
Obrázek Obrázek

Celková situace – mám zpracováno něco málo přes 1.000 dílů. Nějak se již nemůžu dočkat konce, je to docela nekonečný příběh… Dílky sice pozvolna ubývají, ale na celku to není moc vidět. Navíc se mi některé dílky podařilo celkem slušně zprasit… Snad výsledek bude vypadat lépe, než jak se mi zdají nyní jednotlivé části.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Jirka Z. »

O víkendu jsem sice modelu věnoval méně času, než jsem doufal. Ale nějaký ten dílek se mi podařilo přilepit. Po dokončení vnitřností rypadla jsem se pustil do plošiny pod otočí. K tomu mám pár upozornění pro ostatní:

• Celý rám jsem díky své nepozornosti musel rozřezávat a předělávat. Ostatní se třeba konstrukce všimnete správně, mě to ale totálně uteklo. Nosníky plošiny tvoří tvar písmene Z. Pozor na to. Na návodovkách to sice je vidět, ale není to příliš patrné.
• Díly 24b se mají podlepit 0,5mm kartonem. Po tomto podlepení a umístění nosníků na díl 24d se mi pod plošinu nevešly celky 24h-i. Možná chyba vznikla u mě, ale spíš bych doporučil podlepit méně.
• Nehledejte díl označený 25i, ve vystřihovánce není. U dílku je označení 25g (takto jsou označeny dva různé díly, ale bez problémů se dají správně umístit).

Obrázek

S prací jsem se nyní vrátil směrem ke kabině vozu. Konečně jsem našel odvahu na zasklení. Zatím jsem celkem spokojen, ale uvidíme, jak to dopadne po celkovém zavření kabiny.
Obrázek

Něco málo statistiky. Zpracováno něco málo přes 1.070 dílků, což znamená, že se nacházím zhruba ve 2/3 práce.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Zatím dobrý chlape . Jsem zvědavý na kabinu , tam se bude lámat chleba . Jen jestli jsi neměl zasklívat obráceně . První venek a pak vnitřek . Každopádně držím palce .
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

pokračuješ v rychlém tempu a vypadá to velice pěkně.
Jen myslím, že zadní nosník kabiny máš obráceně. Ono to moc nevadí, to se zatře oranžovou, ale nebudeš mít naznačená místa na přilepení nástavby. Já zas otočil jeden díl na sestupu převodovky. Je to jen naznačené žebrování a nebude to moc vidět, ale taky to nepotěší.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Jirka Z. »

Kluci, děkuji za podporu.

Kaktusak – Moje metody lepení určitě nejsou z těch nejlepších, ale takto to mám vyzkoušeno z mých drobotin a i tady to zafungovalo poměrně obstojně. Ale způsob zasklívání časem změním na lepší…
Geraltos – Tohle není jediný dílek, který mám opačně. Řadu jsem toho už musel upravovat, ale tohle jsem nechal jak je (i když špatně). V podstatě celý díl bude zakrytý kabinou a chyba v osazení nebude vidět.

Pozvolna se sunu kupředu. Práce probíhaly na kabině. Musím říct, že to byl docela obstojný masakr. Ta kabina je kulatá až hamba… :lol: Ale nějak jsem se s dílky popral. Kabina určitě ve výsledku mohla dopadnout mnohem lépe, ale musím říct, že se svým výsledkem nejsem úplně nespokojený. Na to, že jde o můj první pokus o kabinu v tomhle měřítku, tak to mohlo dopadnout mnohem hůře. Veškeré díly sedly poměrně dobře, asi nejvíc jsem válčil s vrchním zakrytím kabiny (díl 17h).

Ze stavby jenom dvě poznámky pro ostatní:
:arrow: Pokud jsem někde neudělal chybu, tak díl 26m má špatnou velikost – je asi o 3mm delší, než by bylo potřeba.
:arrow: V dílku 19g (rub předního blatníku) chybí výřez na spodní straně. Na lícovém dílu je výřez pro osazení na dílek 8b, ale v rubu je potřeba dodělat. Také nic tragického na úpravu.

Pár fotek ze stavby kabiny a jejího osazení na rám.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Závěrem trocha statistiky: od prvního říznutí mám za sebou 83 dní, zpracováno necelých 1140 dílků.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Náhodou to zasklení nedopadlo tak špatně . Dobrý chlape .
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od zapty »

Jirko jen tak dále, pereš se s tím opravdu bravurně máš můj obdiv v tomhle měřítku to pro tobe není zrovna lehké :)
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

Zatím velice pěkné. budu rád, když to zvládnu v takové kvalitě taky.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Tatra 138 D-032a / RW / 1:32

Příspěvek od Jenda B. »

Paráda Jirko, těším se na pokračování a držím palce. Všichni co lepíte techniku, máte můj obdiv. Já se do něčeho takového pustit, bylo by to u mě o duševní zdraví. A to mám v archivu zašitou Danu. :lol:
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“