Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/1:32

Příspěvek od Jarda F. »

Po dlouhé době Vás zdravím kolegové... ;)

Po rok a půl trvající přestávce způsobené průběžně nedostatkem času, místa, chuti, nálady,...no prostě krize pro lepení, jsem se donutil v provizorních podmínkách zasednout a zjistit, jestli to ještě umím :) Po chvíli brouzdání a přemýšlení jsem se dohrabal k několika starším kouskům z ABC, mezi nimi i k této ,,důlní potvoře,, :) , kterou jsem se kdysi neúspěšně pokoušel sestavit, coby netrpělivé dítko pod tátovým dohledem... ;) Pozůstatky původního stroje jsem bohužel již nedohledal, tak tedy přejděme rovnou k nakladači PNH-5 Mk.II :D

Při stavbě jsem se v podstatě držel návodu, do žádných úprav se nepouštěl, prostě taková ,,retrostavba,, :)

Obrázek

Začal jsem zadní částí stroje. Drobotinu v podobě ,,krabiček jsem oproti návodu na základ nalepil ještě před uzavřením podlahovým dílem, mohl jsem si je tak zevnitř lépe přitisknout k celku ;)
Obrázek Obrázek

Začerňovaní dílů z rubové strany jsem řešil polepením barevným papírem, jednak jsem se vyhnul kroucení dílů a celek se částečně i zpevnil ;)
Obrázek Obrázek

Tento postup jsem opakoval i u dalších dílů...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem krytem motoru...rám je z nařezaných, obroušených a natřených špejlí, v rozích seříznutých pod úhlem a s lepených (na pohled se mi toto zdálo lepší, než je lepit k sobě na kolmo), kryt opět místo barvení podlepen barevným papírem. Patřičnou žlutou jsem neměl, tak jsem zvolil šedou, výsledek nevypadá nejhůř, tedy doufám ;)
Obrázek Obrázek

A tím dokončená zadní část...
Obrázek Obrázek

K zadní části jsem ještě zpracoval dva vzduchojemy. Rozhodl jsem se je sestavit pěkně ,,po staru,, za použití zoubků. Nu, papír už také něco pamatuje a tak po nařezaní a stočení mi místo úhledného válečku vznikl spíše takový, nějaký, no zkrátka ,,kolikzoubků-tolikaúhelník,, :D a tak jsem na příště podobné díly řešil lehkým navlhčením a vložením stočeného proužku papíru. A teď už honem k přední části tohoto monstra. Vnitřek opět vylepen barevným papírem, zde zatím přední část, později došlo i na zbytek ;)
Obrázek Obrázek

Kryt spodní části jsem opět dolepil až po osazení drobotiny...
Obrázek Obrázek

A vzhůru k lopatě a zdvihacímu mechanismu...
Obrázek Obrázek

Zde jsem provedl drobnou, estetickou úpravu. Po přilepení díl na svém místě vypadal tak jak vypadal a jelikož je dost na očích, přelepil jsem jej kouskem papíru a následně přetřel temperou. Není to žádný zázrak ale vypadá to o malinko lépe ;)
Obrázek Obrázek

A tady už hotový mechanismus sklápění a zdvihání lopaty. Musím říct, že legrace to rozhodně nebyla, ale vše se dalo poměrně dobře sestavit. Nicméně v době kdy jsem se o model pokoušel poprvé, bych funkčí ústrojí dohromady rozhodně nedal. Jediné úpravy, kterých jsem se zde dopustil spočívaly v podlepení dílů, kdy držáky na zadní straně lopaty, ,,vahadle,, a pístnici jsem podlepil čtvrtkou a díly ramen a táhlo lopaty pak 1 mm kartonem. Osy a píst tvoří 2mm páratka... ;)
Obrázek Obrázek

Poslední etapou byly kola, zde vlastně ani není co psát. Po nasazení a spojení kol technickými otvory, osazení drobností jako světla, hasící přístroje a vytvoření pracoviště strojníka jsou obě půlky připravené ke spojení do celku ;)
Obrázek Obrázek

A zde již hotová mašina. Asi poslední a vlastně v podstatě jedinou úpravou bylo nahrazení ovládacích pák špendlíky s hlavičkou z Herkulesu ;) Drobný problém pak nastal při pokusu o sestavení stroje, ač nevidím kde by mohlo co ,,ujet,, po spojení osami nebyly obě poloviny vodorovně s podložkou, ale v prostřed zalomené. Nechtělo se mi už do ničeho řezat, tak jsem problém vyřešil posunutím horního čepu o kus zpět a zamaskováním původního otvoru hlavičkou z párátka...všímavé oko si toho jistě všimne na poslední fotce prostoru strojníka ;)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Co dodat? Přesně tohle jsem potřeboval...zalepit si. Bez velkého přemýšlení, vylepšovaní, složitostí, jen sednout ke stolu a chvíli bezstarostně lepit. Navíc jsem si splnil restík z mládí :D ...A už jsem si připravil další, takže brzy na shledanou ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od rybak »

moc pěkná retrostavba i report
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od Petr Velecký »

Jo taky musím napsat, že je to hezky nafoceno i slepeno.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od Jarda F. »

Pánové díky ;)

Po dokončení jsem pořídil pár venkovních fotek, no žádný zázrak, ale přidám je k nahlédnutí ;) Z jara asi zajedu někam do lomu :)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Neměl, nebo nevěděl by někdo z přítomných o nějakých fotkách či informacích o předloze tohoto stroje? Jedna či dvě vyšly v ABC spolu s článkem u modelu, ten se ke mě bohužel už nedostal... :? Za případné info předem děkuji ;)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od Tomáš S. »

Ahoj,

tento nakladač, nebo nějaký odvozený typ mají v muzeu Ševčínského dolu v Příbrami - myslím, že když jim zavoláš, mohli by ti o tom stroji co mají v expozici, říct víc. Tady pár fotek pobraných z netu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A tady nějaké informace o stroji z ABC ve kterém vyšel (ročník 32/6).

Obrázek

Jinak pěkná vzpomínková stavba! Plánuješ ještě něco podobného?

Pokud něco dalšího zjistíš, dej vědět! ;)
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 481
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od Kovář »

Hezká práce. Jako mladý ušák jsem tento model postavil a chystám se na to i někdy v budoucnu. ;)
Mám pro tyto modely slabost.
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od jiri.k »

Na kladně v dole MAYRAU je nějaká technika a myslím že ho tam měli.
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Důlní přepravníkový nakladač PNH-5/ABC,Ladislav Badalec/

Příspěvek od míša kulička »

Pěkná práce, pěkné fotky, pěkný report stavby.
Z úplně bočního pohledu se mi zdá že zadek motoru máš níž než předek ( vrchní plocha, nevím jak to je ve zkutečnosti, jestli je tam nějaký sklon), ale asi bych tu vrchní osu ještě posunul dopředu.
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“